Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Jadąc w międzymiastową podróż, nieraz można spotkać ze znakiem drogowym przedstawiającym skrót MOP na autostradzie. Kierowcy często podróżujący autostradami i drogami szybkiego ruchu są do nich przyzwyczajeni i doskonale wiedzą, co one oznaczają. Jeśli jednak nie należysz do osób, które często bywają uczestnikami ruchu drogowego na autostradzie, możesz nie wiedzieć, czym jest MOP i jakie pełni funkcje.
Czym jest MOP?
W Polsce powstaje wiele nowych autostrad, a co za tym idzie, stawiane są również MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych. Są one ważnym elementem, który poprawia bezpieczeństwo i stan infrastruktury drogowej, ale też wpływa na komfort podróżujących osób. MOP to specjalne miejsce postojowe, które sąsiaduje z drogą. Jego głównym celem jest zaspakajanie potrzeb podróżujących, takich jak zjedzenie posiłku, chwilowy odpoczynek lub zatankowanie pojazdu. Pojęcie MOP dotyczy tylko miejsc obsługi pasażerów znajdujących się przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. Stanowią też źródło dochodu, który przeznaczany jest na budowanie kolejnych dróg.
MOP parking – kategorie
W Polsce istnieje 230 Miejsc Obsługi Pasażerów i są one podzielone na trzy typy:
MOP I kategorii – pełni funkcję wypoczynkową. Znajdują się na nim parkingi dla różnych typów pojazdów, od samochodów osobowych, aż po samochody ciężarowe. Nie zabraknie na nich miejsc dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na MOP-ach tej kategorii można znaleźć urządzenia higieniczno-sanitarne i czasami punkt gastronomiczny. Powierzchnia MOP kategorii I nie przekracza 2 ha;
MOP II kategorii – pełni funkcję wypoczynkowo-usługową. Jest bardziej rozbudowany niż MOP I kategorii i prócz elementów w nim zawartych, posiada także stację paliw i inne urządzenia, takie jak np. odkurzacz. MOP II kategorii ma 3 ha i może być położony po jednej stronie autostrady (MOP jednostronny) albo po dwóch stronach (MOP dwustronny);
MOP III kategorii – jest obiektem najbardziej rozbudowanym pod kątem swojej funkcji wypoczynkowo-usługowej. Prócz obiektów zawartych w MOP II kategorii posiada miejsca noclegowe. Można też na nich znaleźć inne obiekty, takie jak: bank, biuro turystyczne, czy też punkt pocztowy. Ich powierzchnia może sięgać do 5 ha. MOP III kategorii zawsze jest dwustronny i jest połączony kładką dla pieszych.
Kto zarządza Miejscami Obsługi Podróżnych?
MOP I kategorii jest zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, natomiast MOP II i III kategorii zarządzane są przez prywatnych partnerów, którzy z własnego rachunku decydują o realizowaniu inwestycji. Ich zarządcy są wybierani w przetargach organizowanych przez GDDKiA. Aby zostać dzierżawcą, trzeba spełniać odpowiednie warunki i posiadać wymagane dokumenty. W związku z tym nie każdy może sobie na to pozwolić, co z kolei sprawia, że jest coraz mniej chętnych do dzierżawienia Miejsc Obsługi Podróżnych. Okres dzierżawy MOP to 20 lat. Przed otwarciem danego obiektu dzierżawca musi zapłacić 50 proc. czynszu. Czynsz za dzierżawę składa się z czynszu podstawowego i czynszu od przychodu z obiektu, który jest określony w warunkach umowy.
Budowa stacji paliw i innych obiektów na terenie MOP
Dzierżawcy Miejsc Obsługi Klienta przeważnie współpracują z firmami, które według określonych warunków wybudują na nich obiekty wypoczynkowo-usługowe, do których należą między innymi stacje paliw, obiekty gastronomiczne, czy też miejsca noclegowe. Wszystkie działania są kontrolowane przez GDDKiA, gdyż wszystko musi spełniać narzucone warunki m.in. warunki zabudowy, przepisy BHP i te dotyczące ochrony środowiska.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.