Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Mieszkanie bezczynszowe to coś, na co często natrafiamy, szukając lokum dla siebie lub na wynajem. Co to jest mieszkanie bezczynszowe i czy opłaca się je nabyć? Jakie opłaty wiążą się z tym typem nieruchomości?
Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy?
Aby odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy mieszkanie bezczynszowe, trzeba zacząć od tego, że zazwyczaj właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych płacą czynsz administracyjny do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Z tych środków pokrywany jest szereg wydatków. Można je podzielić na dwie kategorie:
- Opłaty związane z utrzymaniem budynków w czystości. To m.in. koszty wywozu śmieci, utrzymania terenów zielonych wokół budynków czy sprzątania części wspólnych.
- Koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych w spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej, które są odpowiedzialne za zarządzanie należącymi do niej budynkami wielorodzinnymi.
Czym są zatem mieszkania bezczynszowe? Jak łatwo się domyślić, mieszkania bezczynszowe to mieszkania, które nie przynależą do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. W rezultacie ich właściciele nie płacą czynszu. Nie oznacza to jednak, że nie ponoszą żadnych opłat związanych z utrzymaniem posiadanych lokali.
Mieszkania bezczynszowe są dostępne zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, w różnych lokalizacjach. Możesz zatem kupić mieszkanie bezczynszowe zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, blisko terenów zielonych. |
Mieszkanie bezczynszowe – jakie opłaty?
Mieszkania bezczynszowe – jak wszystkie inne nieruchomości – trzeba utrzymywać. Dla właścicieli oznacza to, że muszą oni regulować rachunki za zużytą wodę, energię elektryczną czy wywóz śmieci. Dodatkowo mają oni też obowiązek dbać o teren wokół budynków, np. odśnieżać go zimą.
Aby wywiązać się z tej powinności, wielu właścicieli mieszkań bezczynszowych – po przeprowadzeniu konsultacji i ustaleniu kosztów – korzysta z ofert zewnętrznych firm. To często dobra alternatywa dla samodzielnego pielęgnowania części wspólnych. Mimo tych kosztów zakup mieszkania bezczynszowego nadal oznacza spore oszczędności. Na czym dokładnie można oszczędzić?
Kupując mieszkanie bezczynszowe, nie będziesz obciążany kosztami sprzątania, utrzymania i konserwacji części wspólnych, nie będziesz partycypował w wynagrodzeniu pracowników spółdzielni mieszkaniowej czy wreszcie nie będziesz opłacał składki na fundusz remontowy. W praktyce zatem w Twojej kieszeni może zostać nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Z drugiej strony musisz liczyć się z tym, że będziesz płacić za każdą naprawę samodzielnie. O ile drobne awarie nie będą odczuwalne, to generalny remont czy wymiana dachu wiążą się już z bardzo dużym wydatkiem.
Nowe mieszkania bezczynszowe są budowane w taki sposób, aby zminimalizować przestrzeń wspólną – np. każdy z właścicieli ma osobne wejście. To pozwala do minimum ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości. |
Mieszkanie bezczynszowe – czy warto je kupić?
Wiesz już, co to znaczy mieszkanie bezczynszowe i zastanawiasz się, czy warto je kupić? Jak każde rozwiązanie, ten typ nieruchomości ma swoje zalety i wady. Warto je przeanalizować przed podjęciem decyzji.
Zalety mieszkania bezczynszowego:
- Oszczędność pieniędzy – właściciel nie musi płacić co miesiąc czynszu administracyjnego, w którym zawarte jest wynagrodzenie zarządcy. Koszty można też zminimalizować, samodzielnie dbając o nieruchomość.
- Mniejsza liczba sąsiadów. To z kolei korzystnie wpływa na relacje sąsiedzkie i ogranicza ryzyko wystąpienia konfliktów.
- Większa decyzyjność. Właściciele mieszkań bezczynszowych sami decydują np. o remontach czy kolorze dachu – głos ma każdy z nich.
Wady mieszkania bezczynszowego:
- Konieczność samodzielnego przeprowadzania napraw lub ich organizowania. Co więcej, w przypadku generalnego remontu budynku niezbędne będzie podjęcie jednogłośnej decyzji przez wszystkich właścicieli.
- Remont najczęściej oznacza, że jeden z właścicieli podpisze umowę z wybraną firmą i to na nim będzie spoczywał obowiązek dopilnowania prac.
- Konieczność dbania o przestrzeń wokół budynku, co nawet przy podziale prac między wszystkich właścicieli oznacza dodatkowe obowiązki.
Biorąc pod uwagę zarówno zalety, jak i wady mieszkań bezczynszowych, można powiedzieć, że to dobra opcja dla osób, które lubią niezależność i nie obawiają się prac wokół budynku.
Czy można ubezpieczyć mieszkanie bezczynszowe?
Tak – brak przynależności mieszkania do spółdzielni czy wspólnoty pozostaje bez wpływu na ubezpieczenie. Co więcej, jeżeli planujesz sfinansować zakup takiej nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego, to nie obejdzie się bez dobrej polisy. Na co zwrócić uwagę, szukając ubezpieczenia mieszkania bezczynszowego?
Przy zakupie polisy mieszkaniowej szczególnie istotne są:
- Zakres ochrony. Wybrane ubezpieczenie powinno zapewniać ochronę przed różnymi ryzykami, np. pożarem, zalaniem czy uszkodzeniami spowodowanymi przez grad. Im szersza ochrona, tym lepiej.
- Suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, jaką otrzymasz, gdyby twoje mieszkanie np. spłonęło. Sprawdź, czy odszkodowanie pozwoli ci zakupić lokal o podobnym metrażu i standardzie wyposażenia.
- Wyłączenia. Są to sytuacje, gdy – mimo poniesionej przez ciebie straty – firma ubezpieczeniowa nie będzie musiała wypłacić ci odszkodowania. Informacje o wyłączeniach znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Do ubezpieczenia mieszkania towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować ci również pakiet assistance. Gdy mowa o mieszkaniu bezczynszowym, taki pakiet może być atrakcyjnym dodatkiem – pozwoli ci on skorzystać z pomocy fachowców w razie awarii.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.