Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Na najatrakcyjniejsze ceny mogą liczyć osoby kupujące mieszkania na parterze. Głównym tego powodem jest niewielkie zainteresowanie tymi nieruchomościami. Szukasz mieszkania dla siebie? Nie skreślaj od razu lokali położonych na najniższej kondygnacji – poznaj ich zalety i wady, aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
Czy warto kupić mieszkanie na parterze – zalety
Jedną z największych zalet mieszkań położonych na parterze jest ich cena – są one dużo tańsze niż lokale na kolejnych piętrach. Dlaczego mieszkania na parterze są tańsze? Ma to związek z tym, jak są postrzegane przez potencjalnych nabywców. Wielu klientów preferuje mieszkanie na piętrze ze względu na widok z okien i większe bezpieczeństwo. Ponieważ mieszkania na parterze uchodzą za te mniej atrakcyjne, to właśnie korzystna cena ma przekonać do ich zakupu.
Do zalet mieszkań na parterze należy zaliczyć:
- Dostęp do ogródka lub tarasu – jedynie właściciele mieszkań położonych na parterze mają dostęp do własnego skrawka zieleni,
- Wolniejsze nagrzewanie się mieszkań na parterze latem – to zapewnia pożądaną w upalne dni umiarkowaną temperaturę,
- Brak konieczności pokonywania dużej liczby schodów – ma to szczególne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.
Zakup mieszkania na parterze pozwala też uniezależnić się od windy. Szczególnie w starszym budownictwie sprawność wind często pozostawia wiele do życzenia.
Mieszkania na parterze – najważniejsze wady
Pomimo atrakcyjnych ofert, wielu potencjalnych nabywców zastanawia się, czy warto kupić mieszkanie na parterze. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wspomnieć o najczęstszych wadach tak usytuowanych lokali. Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo.
Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne? W powszechnym odczuciu z pewnością mniej niż lokal na pierwszym, drugim czy kolejnych piętrach, bo można się do niego dostać przez balkon czy taras. Dotyczy to jednak wyłącznie mieszkań położonych na starszych osiedlach, bo większość nowych inwestycji jest ogrodzona i monitorowana.
Inne wady mieszkań na parterze to:
- Hałas – lokatorzy zajmujący mieszkania na parterze są bardziej narażeni na hałas, co ma związek m.in. z bliskością drzwi wejściowych do budynku,
- Wyższe koszty ogrzewania – dotyczy to głównie lokali położonych w budynkach, które zostały wybudowane starymi metodami,
- Mniejsza prywatność – ma to związek z umiejscowieniem okien czy drzwi balkonowych, do których mogą zaglądać przechodnie.
Dobrą wiadomością jest, że większości wad mieszkań na parterze można przeciwdziałać. Przykładem może być kwestia hałasu – wystarczy wybrać nowoczesną stolarkę okienną i drzwiową, aby dźwięki dochodzące z zewnątrz były mniej uciążliwe.
Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze?
Najwięcej wątpliwości wśród osób rozważających zakup mieszkania na parterze, rodzą kwestie bezpieczeństwa lokalu. Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed różnymi ryzykami – włamaniem, aktami wandalizmu czy zalaniem? Rekomendowane są dwa rodzaje zabezpieczeń – odpowiednie wyposażenie oraz dobre ubezpieczenie.
Jak zabezpieczyć balkon lub okna przed włamaniem? Sposobów jest kilka – możesz m.in. zamontować solidny zamek (aby otwarcie drzwi bez klucza nie było możliwe) czy zastosować rolety lub kraty. Jeżeli w mieszkaniu masz wartościowe przedmioty lub prowadzisz w nim firmę, uzasadniony będzie montaż systemu alarmowego.
Przyda się także dobre ubezpieczenie mieszkania. Zakres ochrony powinien być możliwie szeroki i zapewniać odszkodowanie w razie:
- Kradzieży z włamaniem – ubezpieczyciel może wypłacić rekompensatę nie tylko za uszkodzone okno, ale również skradzione przedmioty,
- Zalania mieszkania – lokale na parterze są narażone na zalanie przez sąsiadów mieszkających na wyższych piętrach,
- Powodzi – jeżeli kupiłeś mieszkanie położone w pobliżu rzeki, jeziora czy innego zbiornika wodnego, to polisa koniecznie powinna chronić przed skutkami powodzi.
Na ubezpieczenie mieszkania warto się zdecydować – chociażby dlatego, że roczna składka nie jest wysoka. Przykładowo za ubezpieczenie 30-metrowego lokalu na okres 12 miesięcy trzeba zapłacić ok. 220 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę szkody, jakie mogą spowodować złodzieje czy siły natury.
Kupiłeś mieszkanie na parterze i szukasz dobrego ubezpieczenie? Skorzystaj z kalkulatora Compero. Porównaj u nas ceny i zakres polis, a następnie kup wybrane ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.