Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Zima to szczególnie wymagający czas dla właścicieli samochodów. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie zwalniają jednak z potrzeby dbania o nadwozie. Mycie auta na mrozie nie uszkodzi lakieru ani innych elementów pojazdu. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Mycie samochodu w zimę – czy należy to robić?
Ze strony właścicieli pojazdów często pada pytanie, czy mycie samochodu w zimiemu nie zaszkodzi. Przeciwnie – regularne mycie samochodu zimą jest rekomendowane ze względu na to, że w tym okresie brud to codzienność. Piasek, błoto czy sól mogą:
- uszkodzić karoserię – istnieje ryzyko pojawienia się zarysowań,
- doprowadzić do pojawienia się rdzy na elementach pojazdu,
- spowodować uszkodzenia felg.
To główne powody, dla których nie należy zaniedbywać pielęgnacji samochodu zimą. Mimo że jest ona bardziej uciążliwa, to się opłaca – dzięki niej auto będzie prezentowało się nienagannie przez długie lata.
Mycie samochodu w zimę – gdzie to robić?
Mycie samochodu w zimie nie różni się znacząco od mycia samochodu w ciepłe miesiące roku. Kierowcy mogą umyć swój pojazd na własnej posesji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dopuszczalne tylko wówczas, gdy podwórze jest wyposażone w odpływ sanitarny (a nie deszczowo-burzowy). W przeciwnym razie mycie samochodu na własnej posesji (nawet bez korzystania ze środków chemicznych) może skutkować mandatem.
Mycie auta zimą na myjni bezdotykowej i nie tylko tam
Jak umyć auto w zimie?Innym sposobem, aby oczyścić samochód z piasku, błota i soli, jest skorzystanie z myjni automatycznej. Myjnie automatyczne zlokalizowane są na wielu stacjach paliw. Ich atutem jest możliwości wyboru jednego z kilku (lub kilkunastu) programów. Niestety, korzystania z myjni automatycznych nie zaleca się właścicielom nowszych samochodów, gdyż w ich przypadku uszkodzeniu ulec może lakier. Jeżeli na karoserii znajduje się piasek, to szczotki mogą spowodować zarysowania.
Myjnie automatyczne nie są jedynym sposobem, aby przywrócić samochód do pożądanego stanu. W wielu miastach znajdują się myjnie ręczne i bezdotykowe. W tych pierwszych pracują specjaliści, którzy są w stanie kompleksowo zadbać o samochód. Poza oczyszczeniem go z zabrudzeń, zadbają także o zabezpieczenie lakieru, korzystając np. z wosku. Z kolei myjnie bezdotykowe mają tę zaletę, że są tanie – pozwalają na szybkie i z reguły powierzchowne usunięcie zanieczyszczeń z auta.
Gdzie umyć samochód zimą? | |
Własna posesja | Tylko wówczas, gdy podwórko jest wyposażone w odpływ sanitarny. W przeciwnym razie właściciel auta musi liczyć się z mandatem. |
Myjnia automatyczna | Właściciel auta może wybierać wśród wielu programów mycia. Niestety, szczotki mogą zarysować karoserię, jeżeli znajduje się na niej piasek. |
Myjnia ręczna | Myjnie ręczne działają przez cały rok. Właściciele aut korzystający z tych myjni nie muszą zastanawiać się, czy myć samochód na mrozie. |
Myjnia bezdotykowa | Czy można myć auto na mroziena myjni bezdotykowej? Te myjnie najczęściej zostają zamknięte, gdy temperatura powietrza spada poniżej 10 st. C. |
Mycie samochodu na mrozie
Mycie auta zimąjest o tyle kłopotliwe, że temperatura często przyjmuje ujemne wartości. W takich warunkach samodzielne mycie pojazdu jest mało komfortowe. Wówczas pozostają myjnie automatyczne i ręczne – myjnie bezdotykowe są zamykane, gdy temperatura spada poniżej 10 st. C. Do jakiej temperatury można myć samochód w zimie?
W przypadku myjni automatycznych i ręcznych temperatura zewnętrzna z reguły nie ma znaczenia. Myjnie ręczne (podobnie jak automatyczne) znajdują się pod dachem. Specjaliści mogą nie tylko dokładnie umyć wszystkie zakamarki auta, ale również zadbać o jego wnętrze. Mróz w tym przypadku nie jest przeszkodą, gdyż zanim samochód opuści myjnię, zostanie dokładnie osuszony. W rezultacie właściciel auta nie musi obawiać się np. zamarzniętego zamka dzień po umyciu pojazdu.
Mycie samochodu w zimę – jak to robić?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów charakterystycznych dla zimowej pory (np. z otwarciem drzwi), warto wiedzieć, jak powinno wyglądać mycie auta w zimę. Należy:
- Dokładnie oczyścić karoserię samochodu. To sposób, aby uniknąć rys pozostawionych przez piasek.
- Wysuszyć uszczelki. Warto też zabezpieczyć je woskiem technicznym lub silikonem – to sposób, aby nie zamarzały.
- Usunąć resztki wody z piór wycieraczek. W przeciwnym razie zgromadzona tam wilgoć może uszkodzić gumę.
Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń karoserii i trudności z otwarciem drzwi następnego poranka, gdy na zewnątrz panuje mróz, najlepiej powierzyć mycie samochodu fachowcom. Pracownicy myjni ręcznych doskonale wiedzą, jak zabezpieczyć pojazd przed problemami najczęściej występującymi zimą.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.