Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Myjnie bezdotykowe zrewolucjonizowały rynek usług w Polsce – można na nich szybko i tanio umyć samochód, o każdej porze dnia i nocy. Mimo, że w każdym mieście znajduje się kilka punktów, w którym można całodobowo umyć samochód, nie wszyscy właściciele pojazdów wiedzą, jak myć auto na myjni bezdotykowej, by było naprawdę czyste. Z tego wpisu dowiesz się nie tylko jak myć samochód na myjni, by uzyskać zamierzony efekt, ale też jak korzystać z myjni bezdotykowej, by nie uszkodzić pojazdu.
Czy można myć auto na myjni bezdotykowej?
Nasz poradnik o myciu auta na myjni bezdotykowej zaczniemy od tego, czy jest to w ogóle wskazany i bezpieczny sposób czyszczenia karoserii. Choć obsługa myjni bezdotykowej wydaje się banalnie prosta, to jednak nieumiejętne korzystanie z niej może bardziej zaszkodzić niż pomóc doprowadzić auto do czystości. Przede wszystkim potrzeba trochę czasu, by metodą prób i błędów znaleźć odpowiednią myjnię i nauczyć się z niej prawidłowo korzystać. Niektóre punkty do bezdotykowego mycia auta oszczędzają na środkach myjących, przez co oferują słabe detergenty, po których zostają widoczne plamy na lakierze. Drugą ważną kwestią jest jakość wody zapewnianej na myjni bezdotykowej – twarda woda może być przyczyną uszkodzeń na lakierze lub powłoce ceramicznej. Z tych względów należy poszukać myjni bezdotykowej, która oferuje dobrej jakości detergenty oraz wodę demineralizowaną, która jest pozbawiona minerałów, dzięki czemu po wyschnięciu nie zostawia na lakierze śladów.
Myjnia bezdotykowa – jak myć prawidłowo samochód?
Jeśli udało ci się znaleźć już godną zaufania myjnię bezdotykową, musisz jedynie wiedzieć, jak prawidłowo umyć na niej swój samochód, by cieszyć się jego czystością i połyskiem, a także, by nie martwić się o ewentualne zarysowania czy uszkodzenia. Poniżej przedstawimy ci wskazówki, jak krok po kroku myć auto na myjni bezdotykowej.
1. Wstępne płukanie
To pierwsza czynności, które nie należy pomijać (niektórzy to robią w celu zaoszczędzenia kilku złotych). Wstępne opłukanie samochodu pozwala pozbyć się wierzchnich zanieczyszczeń, piachu i osadu – czas: około dwie minuty.
2. Mycie felg
Jeżeli felgi w twoim samochodzie są pokryte powłoką ceramiczną, możesz pominąć ten krok. W przypadku niezabezpieczonych felg należy użyć programu do czyszczenia felg, uważając, by nie popryskać środkiem karoserii – czas: trzy lub cztery minuty.
3. Mycie wysokim ciśnieniem
Ten krok najlepiej zacząć od mycia maski i przedniej szyby samochodu, następnie bagażnika, szyby tylnej, boków i przedniego oraz tylnego zderzaka. Na końcu powinien być umyty dach auta. Należy pamiętać o utrzymywaniu myjki w odpowiedniej odległości od samochodu, gdyż mycie na tym programie odbywa się pod bardzo wysokim ciśnieniem wody. Najlepszy będzie dystans wynoszący około 50 cm. Czas trwania tego zabiegu powinien być uzależniony od stopnia zabrudzeń i wynosić od 5 do 10 minut.
4. Spłukiwanie
Konieczne jest bardzo dokładne spłukanie detergentu z powierzchni samochodu, by mieć pewność, że na lakierze nie pozostaną białe plamy i zacieki, a także, że użyta wcześniej chemia nie uszkodzi lakieru – czas: około pięć minut.
5. Nabłyszczanie
Nie jest to wymagany krok, jednak jeśli chcesz, by twoje auto lśniło, warto go wykonać. Co więcej, program nabłyszczający sprawia, że lakier samochodu będzie lepiej zakonserwowany, a co za tym idzie – mocniejszy. Oczywiście ani efekt, ani jakość konserwacji z myjni bezdotykowej nie może równać się z profesjonalnym zabiegiem woskowania przeprowadzonym w myjni detailingowej, jednak lepsza taka ochrona niż żadna. Czas nabłyszczania to około trzy minuty.
6. Suszenie
Niektóre myjnie bezdotykowe mają taki program, jednak mimo to, warto mieć przy sobie ściereczkę z mikrofibry, by dokładnie osuszyć auto po umyciu. Suszenie bezdotykowe może nie być do końca skuteczne i wymagać „dopieszczenia” ręcznego szmatką, dlatego najlepszym – tańszym i pewniejszym sposobem osuszenia karoserii jest użycie mikrofibry. Materiał, o którym mowa nie jest przypadkowy – mikrofibra jest najbezpieczniejszym materiałem dla lakieru samochodowego. Czas suszenia auta po umyciu zależy od twojej wprawy i kondycji.
Zalety myjni bezdotykowej
Niewątpliwie największą zaletą myjni bezdotykowej jest cena czyszczenia auta, która waha się między 10 a 15 zł, co w porównaniu do kosztów takiej usługi w tradycyjnej myjni samochodowej, jest naprawdę ekonomiczne. Niektóre myjnie bezdotykowe oferują dłuższy czas mycia, jeśli klienci korzystają z nich w określonych godzinach – np. od 23 do 6 rano. Takie nocne mycie pozwala dokładnie umyć samochód za jeszcze niższą kwotę.
Drugim istotnym atutem myjni bezdotykowej jest oszczędność czasu, zarówno biorąc pod uwagę sam czas mycia auta, jak i okres oczekiwania na usługę. Myjnie bezdotykowe są łatwo dostępne i rzadko zdarza się sytuacja, że trzeba czekać na swoją kolej, by umyć samochód. Jeśli nawet konieczne jest poczekanie na zwolnienie się stanowiska na myjni, nie trwa to zbyt długo, gdyż, jak wynika z przedstawionych powyżej etapów, maksymalny czas mycia samochodu wynosi około 25 minut.
Wady myjni bezdotykowych
Do wad myjni bezdotykowych można zaliczyć ryzyko umycia samochodu środkiem i wodą niskiej jakości, jednak zjawisko to nie występuje we wszystkich punktach. Dla niektórych osób defektem może być obsługa myjni bezdotykowej, która może wydać się im (choć to mało prawdopodobne) zbyt skomplikowana. Ostatnią i chyba jedyną poważną wadą myjni bezdotykowych jest ryzyko uszkodzenia karoserii, uszczelek, lusterek, a nawet opon podczas mycia samochodu. Takie usterki mogą jednak zdarzyć się tylko, gdy mycie auta na myjni będzie przeprowadzane nieprawidłowo (np. bez zachowania odpowiedniej odległości).
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.