Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Charakterystyczne, niebieskie tablice rejestracyjne wraz z umieszczoną białą kolorystyką cyfr i liter, nazywane są tablicami dyplomatycznymi. Jakie jest ich przeznaczenie? Kto może z nich korzystać i czym się wyróżniają na tle innych, standardowych tablic rejestracyjnych?
Jakie jest znaczenie niebieskich tablic rejestracyjnych?
Nie przez przypadek zastosowanie niebieskiego koloru wprowadzono do oznakowania tablic rejestracyjnych. Barwa ta wzbudza zaufanie oraz wprowadza harmonię. Stosowanie jej w tablicach dyplomatycznych ma szczególne zadanie, ponieważ informuje, kto się nim porusza tj.:
- przedstawiciel konsulatu,
- dyplomata,
- ważna osobistość na specjalnej misji państwa obcego,
- osoba będąca częścią personelu wpływowych ludzi.
Niebieskie tablice rejestracyjne - specyfikacja
Wśród uczestników ruchu drogowego wzbudza szczególne zainteresowanie z uwagi na:
- wspominany wcześniej, wyróżniający się kolor niebieski,
- oryginalne oznaczenie dostosowane do jadącej w tym pojeździe osobistości (wynika to z prawa – przedstawicielom konsulatu przypisane jest oznakowanie CC, natomiast dyplomatom – CD),
- brak eurobandu (symbol Unii Europejskiej – UE wraz z gwiazdkami) oraz symbolu kraju (PL) znajdującego się po lewej stronie rejestracji,
- numer na tablicy rozpoczynający się od litery W, ponieważ wszystkie pojazdy (z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi) identyfikowane są na terenie Warszawy.
Wymiary dyplomatycznej tablicy rejestracyjnej nie różnią się od tych, stosowanych standardowo wśród cywili. Ich format to 520x114 cm (jednorzędowe – o przeznaczeniu dla mniejszych pojazdów silnikowych) oraz 305x214 cm (dwurzędowe – umieszczone dwa rzędy znaków zazwyczaj z tyłu samochodów, przyczep, ciągników rolniczych, motocykli a także motorowerów). Tablice dyplomatyczne wydawane są przez wojewodę mazowieckiego.
Niebieskie tablice rejestracyjne – jaki to kraj?
Często w większych miastach, a głównie w stolicy Polski, napotykanymi środkami transportu są te z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. Co symbolizują cyfry znajdujące się na nich? Istnieją specjalnie oznaczenia dla poszczególnych państw oraz organizacji międzynarodowych. Przykłady kodów to:
- 001 – USA,
- 002 – Wielka Brytania,
- 005 – Niemcy.
Powyższe cyfry poprzedzają kolejne trzy, których celem jest określenie także przeznaczenia pojazdu.
Z jakimi przywilejami związane są niebieskie tablice rejestracyjne?
Nie da się nie zauważyć, iż specyfika tablic rejestracyjnych, ich kolor, oznaczenia, symbole, wpływają na uzyskanie sprecyzowanych przywilejów lub ich brak. Ma to znaczenie w przypadku kontroli. Policja może sprawdzić pojazd oznaczony niebieskimi tablicami rejestracyjnymi, aczkolwiek robi to niechętnie z uwagi na pewne ograniczenia.
Mundurowi nie mogą ukarać osób znajdujących się w samochodzie oznaczonym niebieskimi tablicami za przestępstwo drogowe lub wykroczenie w momencie, gdy posiadają one tzw. immunitet formalny (czasowy) lub materialny (stały), na mocy którego nie podlegają określonym przepisom. Zabrania się im również sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, jego wyposażenia oraz skonfiskowania wszelkich dokumentów.
Stąd też w sytuacji, gdy policjanci widząc pijanego kierowcę auta z tablicami dyplomatycznymi, mogą jedynie wykonać czynności ograniczające wznowienie jazdy poprzez:
- blokowanie drzwi od pojazdu, gdy osoba pod wpływem środków odurzających go opuściła (nie naruszając przy tym jej nietykalności cielesnej),
- propozycję oddania kluczy,
- unieruchomienie pojazdu (nałożenie blokady na koła).
W przypadku, gdy nietrzeźwi np. parlamentarzyści stawiają opór i chcą wsiąść za kierownicę pomimo próśb i ostrzeżeń o zagrożeniu przed niebezpieczeństwem spowodowania wypadku na drodze, funkcjonariusze są wtedy uprawnieni do użycia środków przymusu. Mogą np. wykorzystać siłę fizyczną do zatrzymania i uniemożliwić dalszą jazdę. Pozwala na to art. 10 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 16 ustawy o Policji.
Mandaty a pojazdy z rejestracją dyplomatyczną
Zdarzenie, w którym doszło do incydentu z pojazdem (np. wypadek, stłuczka) o rejestracji dyplomatycznej, należy do trudnych pod względem procedur postępowania.
W przypadku posiadania immunitetu lub jego braku, koniecznym jest wezwanie policji. Pierwsza opcja uniemożliwia nałożenie mandatu. Sprawdzana jest jedynie autentyczność legitymacji oraz funkcjonariusze wysyłają kartę informacyjną o całym zajściu do Dyżurnego Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z kolei brak immunitetu (co rzadko się zdarza) pozwala na możliwość uzyskania odszkodowania przez poszkodowanego oraz nałożenie stosowanej kary na sprawcę np. wypadku drogowego.
Ważną informacją jest fakt, że immunitet regulowany jest na mocy Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych i obowiązuje on w większości krajów. Ostatecznie, to konkretne państwo ustala, jakie przepisy go dotyczą. Jak się zachować na drodze widząc przymieszający się samochód z rejestracją dyplomatyczną?
Najbezpieczniejsze jest trzymanie odpowiedniej odległości. Przywileje osób z wspomnianych pojazdów mogą przysporzyć innym kierowcom wielu problemów, dlatego nie zaleca się konfrontacji w przypadku, gdy dojdzie np. do drobnej stłuczki.
Dyplomatom oraz ich dzieciom zdarza się uniknąć całkowitej odpowiedzialności karnej, niekiedy nawet za spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu i mieniu innych uczestników ruchu drogowego.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.