Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Nieważny dowód osobisty to sytuacja, do której nie powinniśmy dopuścić. Jest on niezbędny m.in. w kontakcie z urzędami czy bankami. Jeżeli jesteś kierowcą, to podczas jazdy autem musisz mieć przy sobie ten dokument. Ile jest ważny dowód i co grozi za brak ważnego dowodu osobistego?
Brak ważnego dowodu osobistego – wniosek o nowy dowód
Od 2 sierpnia 2021 r. miały obowiązywać nowe zasady składania wniosków o wydanie dowodu osobistego. Nowelizacja przepisów jest podyktowana dostosowaniem regulacji krajowych do unijnego rozporządzenia w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Najważniejsze zmiany dotyczą:
- Warstwy elektronicznej dowodu osobistego – zamieszczane będą w niej dwa odciski palców w formatach cyfrowych.
- Warstwy graficznej dowodu osobistego – dowód osobisty będzie zawierał podpis posiadacza.
Ze względu na proces przygotowania urzędów do pobierania odcisków palców i składania odręcznego podpisu przez wnioskujących od 27 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu przez Internet. Jednocześnie wydawanie dowodów osobistych na nowych zasadach zostało tymczasowo wstrzymane ze względów bezpieczeństwa.
Aktualnie wciąż nie jest znany termin, w jakim będą wydawane nowe dokumenty. Zostanie on ogłoszony przez ministrów ds. informatyzacji i spraw wewnętrznych.
Usługa składania wniosków o wydanie dowodu osobistego dla dziecka do 12 lat przez internet zostanie wznowiona z dniem wdrożenia nowych rozwiązań. |
Kara za nieważny dowód osobisty w 2021 roku
Co grozi za brak ważnego dowodu osobistego? Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. precyzuje, że osoba, która uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Maksymalna grzywna wynosi 5000 zł.
Nieważny dowód osobisty to kłopot również z innego powodu – uniemożliwia załatwienie wielu spraw w różnych instytucjach. Dla przykładu:
- Nieważny dowód osobisty uniemożliwi wzięcie pożyczki lub kredytu czy założenie rachunku osobistego.
- Po okazaniu nieważnego dowodu osobistego nie jest możliwe odebranie korespondencji w placówce poczty.
- Nieważny dowód osobisty będzie przeszkodą w podpisaniu umowy abonamentowej.
Dowód osobisty, który stracił ważność, nie spełnia swojej podstawowej roli – uniemożliwia potwierdzenie tożsamości danej osoby.
Jak uniknąć kary za nieważny dowód osobisty?
Najprostszym sposobem jest pilnowanie terminu ważności dowodu osobistego. Na wydanie dowodu osobistego czeka się maksymalnie 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku – tylko w szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Z tego względu na około miesiąc przed końcem ważności dowodu osobistego warto złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.
Wydanie dowodu osobistego nie wiąże się z żadną opłatą. Aby sprawdzić, czy dowód jest już gotowy do odbioru, należy skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie internetowej gov.pl – wystarczy podać numer wniosku.
FAQ – poznaj najczęściej zadawane pytania o dowód osobisty
Dowód osobisty jest ważny przez pięć lub 10 lat. Okres pięciu lat dotyczy dzieci w wieku do 10 lat.
Ważność dowodu osobistego uzależniona jest od wieku dziecka. Dzieciom, które ukończyły pięć lat, dowód osobisty jest wydawany na okres 10 lat. Jeżeli dziecko jest młodsze, dowód jest ważny przez okres pięciu lat od daty jego wydania. W tym zakresie planowane są zmiany. Dzieciom starszym niż 12 lat dowody będą wydawane na 10 lat, a młodszym na pięć lat.
Tak. Zmiana adresu zameldowania nie jest podstawą do wymiany dowodu osobistego.
Wejście w życie nowych przepisów dotyczących wydawania dowodów osobistych pozostaje bez wpływu na już wydane dokumenty. Osoby posiadające dowód wydany przed sierpniem 2021 r. mogą korzystać z dokumentu do momentu, aż straci on ważność. |
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.