Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Nawet drobna stłuczka parkingowa jest źródłem stresu. Mimo że sprawca przyznaje się do winy i chce spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, to nie jest w stanie pokazać potwierdzenia polisy OC? Poznaj kilka sposobów, na to, jak sprawdzić ubezpieczenie auta, dzięki którym upewnisz się, że na miejsce kolizji nie trzeba wzywać policji.
Jak sprawdzić ubezpieczenie auta - trzy sposoby
Gdy dochodzi do stłuczki parkingowej czy kolizji, obecność policji jest zbędna - strony mogą spisać oświadczenie o zaistniałym zdarzeniu drogowym, które będzie uprawniać poszkodowanego do ubiegania się o wypłatę odszkodowania. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Policję trzeba wezwać na miejsce zdarzenia, gdy:
- strony nie są w stanie się zgodzić, która z nich odpowiada za spowodowane szkody,
- sprawca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Od 1 października 2018 r. kierowcy nie mają już obowiązku wozić ze sobą potwierdzenia zawarcia polisy OC. Jak zatem sprawdzić prawdomówność sprawcy, gdy twierdzi on, że porusza się ubezpieczonym autem? Służą do tego bezpłatne, udostępnione kierowcom narzędzia - wystarczy smartfon z dostępem do Internetu.
Jak sprawdzić, czy auto ma OC - wyszukiwarka na stronie UFG
Osoba poszkodowana w kolizji, która zastanawia się, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, może skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie internetowej UFG. Na stronie głównej, w wyznaczonym do tego polu, musi podać jedynie:
- numer rejestracyjny pojazdu (lub numer VIN pojazdu),
- dzień, na który sprawdzenie ma być przeprowadzone.
Jeżeli auto w dniu zdarzenia drogowego jest ubezpieczone, narzędzie UFG wyświetli numer polisy oraz dane firmy ubezpieczeniowej, w której zostało kupione OC.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępnia informacje wyłącznie o OC - z tego narzędzia nie dowiesz się, czy sprawca stłuczki lub kolizji posiada inne polisy. Powód jest prosty - nie są to dane potrzebne do likwidacji szkody. |
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony - e-usługa HistoriaPojazdu.gov.pl
Ze względu na konieczność podania tylko jednej informacji identyfikującej pojazd, narzędzie oferowane przez UFG pozwala na najszybsze sprawdzenie, czy auto zostało ubezpieczone. Nie jest to jednak jedyna usługa elektroniczna dostępna dla kierowców. Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Kolejnym narzędziem jest HistoriaPojazdu.gov.pl.
Czym HistoriaPojazdu.gov.pl różni się od wyszukiwarki UFG? Różnice to:
- za pomocą serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl można sprawdzić nie tylko polisę OC, ale także inne (zwłaszcza techniczne) parametry pojazdu,
- aby skorzystać z e-usługi na portalu gov.pl, trzeba podać więcej danych niż tylko numer rejestracyjny - potrzebne będą też numer VIN i data pierwszej rejestracji.
Ponieważ z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl najczęściej korzystają osoby kupujące pojazd, to w zakładce „Oś czasu” znajduje się informacja, do kiedy OC jest ważne.
Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu - aplikacja UFG „Na wypadek”
Mimo że powyższe usługi pozwalają sprawdzić, czy pojazd posiada OC, to wcale nie ułatwiają spisania wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym i udokumentowania szkód. Jeżeli ani sprawca, ani poszkodowany nie mają przy sobie wzoru takiego oświadczenia, to łatwo pominąć istotne informacje. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak jeszcze sprawdzić ubezpieczenie pojazdu - służy do tego aplikacja UFG „Na wypadek”.
Aplikację udostępnioną przez UFG wyróżnia to, że w kompleksowy sposób pomaga ona kierowcom w razie szkody. Użytkownik krok po kroku przechodzi przez proces gromadzenia danych, które będą niezbędne do zlikwidowania szkody. Aplikacja pozwala też wykonać zdjęcia uszkodzeń.
Oświadczenie o kolizji a OC - co trzeba wiedzieć? Nie chcesz korzystać z aplikacji „Na wypadek”, bo wolisz mieć oświadczenie o zdarzeniu drogowym w formie papierowej? W artykule „Oświadczenie sprawcy kolizji – jak je napisać po stłuczce lub wypadku?” znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jakie informacje powinny znaleźć się w takim oświadczeniu. |
Jak zgłosić szkodę różnym firmom ubezpieczeniowym?
Ze zgłoszeniem szkody nie warto zwlekać. Czy wiesz jednak, że nie zawsze musisz kontaktować się z firmą ubezpieczeniową, w której OC wykupił sprawca kolizji? Możesz skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS), gdy:
- doszło do kolizji - nie ma rannych, czyli szkody są tylko materialne,
- szkoda nie jest duża - jej koszt na pewno nie przekroczy 30 000 zł,
- twój ubezpieczyciel, jak i ubezpieczyciel sprawcy należą do systemu BLS.
Aby skorzystać z BLS, należy zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi, a nie ubezpieczycielowi sprawcy. Dla poszkodowanego kierowcy wiąże się to z szeregiem korzyści - szybciej otrzyma on odszkodowanie.
Co robić, jeżeli nie są spełnione powyższe wymagania - np. szkoda przekracza 30 000 zł? Wówczas trzeba zgłosić szkodę bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej sprawcy.
PZU - zgłoszenie szkody
PZU to jeden z największych ubezpieczycieli działających na rynku. Szkodę można zgłosić na kilka sposobów:
- przez stronę internetową PZU - znajduje się tam formularz, który należy wypełnić,
- przez czat wideo,
- telefonicznie - pod numerem 801 102 102 lub 22 566 55 55,
- podczas osobistego spotkania z agentem ubezpieczeniowym PZU,
- wysyłając skan wspólnego oświadczenia na adres e-mail - kontakt@pzu.pl.
Generali - zgłoszenie szkody
Z uwagi na duży udział tego ubezpieczyciela w polskim rynku ubezpieczeniowym często pojawia się pytanie, jak powinno wyglądać zgłoszenie szkody w Generali. Szkodę można zgłosić:
- przez Strefę Klienta dostępną na stronie internetowej Generali,
- telefonicznie - pod numerem 913 913 913,
- przez e-mail - dokumenty należy wysłać na adres szkody@generali.pl.
AXA - zgłoszenie szkody
Aktualnie na polskim rynku nie funkcjonuje już firma pod nazwą „AXA” - ten ubezpieczyciel połączył się z firmą Uniqa. Szkody należy zgłaszać:
- przez formularz zamieszczony na stronie internetowej Uniqa,
- telefonicznie pod numerem 22 599 95 22,
- osobiście w oddziale lub placówce agencyjnej.
Do każdej firmy ubezpieczeniowej komplet dokumentów niezbędnych do likwidacji szkody możesz też wysłać pocztą. Aktualne adresy znajdziesz na stronach internetowych ubezpieczycieli.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.