Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chcesz założyć firmę, która będzie oferować przewóz drogowy towarów? Aby zdobyć klientów, najpewniej będziesz musiał kupić ubezpieczenie OCP przewoźnika. Dowiedz się, dlaczego ta polisa jest wymagana od firm zajmujących się transportem drogowym, mimo że jest ona nieobowiązkowa.
Co to jest ubezpieczenie OCP i kto z niego korzysta?
OC przewoźnika to produkt odrębny od, obowiązkowego dla właścicieli pojazdów, OC komunikacyjnego. Polisa OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, to ubezpieczenie dedykowane firmom transportowym. Mimo że jest ono dobrowolne, to wiele firm transportowych postrzega je jako niezbędne. Dlaczego?
Każda firma transportowa jest odpowiedzialna za ładunek od momentu jego przyjęcia aż do wydania go odbiorcy. Dzięki posiadaniu OCP przedsiębiorca nie musi się obawiać, że w razie uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży przewożonego towaru będzie musiał zapłacić klientowi odszkodowanie – ten obowiązek przejmuje na siebie firma ubezpieczeniowa.
Wykupienie przez przewoźnika ubezpieczenia OCP jest też korzystne dla jego klientów. Każdy producent czy hurtownik zlecający przewóz swoich towarów innej firmie chce mieć pewność, że w razie szkody otrzyma rekompensatę.
Ubezpieczenie OCP oferuje wiele firm ubezpieczeniowych. Przykładami są: Ergo Hestia, Generali, PZU, Warta, Wiener czy Uniqa. Polisy są dostępne dla przewoźników wykonujących transport zarówno krajowy, jak i międzynarodowy. |
Co obejmuje ubezpieczenie OC przewoźnika?
Zakres ochrony ubezpieczenia OC przewoźnika standardowo obejmuje zniszczenie lub uszkodzenie przewożonego towaru oraz finansowe konsekwencje opóźnienia w jego dostawie. Jednocześnie oferowana przez OCP ochrona może być bardziej rozbudowana. Ubezpieczyciele dopuszczają możliwość zawarcia w umowach dodatkowych klauzul. W rezultacie właściciel firmy transportowej może uzyskać ochronę na wypadek:
- Kradzieży przewożonego ładunku
- Szkód, które powstały w czasie postoju na parkingach niestrzeżonych
- Zniszczeń towaru, do których doszło podczas załadunku lub rozładunku
- Szkód spowodowanych przez podwykonawców
- Szkód mających związek z awarią agregatu chłodniczego znajdującego się w pojeździe
Firma transportowa powinna wybrać klauzule dodatkowe, kierując się swoimi potrzebami i charakterem przewożonych ładunków. Przykładowo firmy, które specjalizują się w przewozie towarów niebezpiecznych, mogą być zainteresowane klauzulą zapewniającą, że ubezpieczyciel pokryje koszty usunięcia pozostałości po szkodzie.
OC przewoźnika można wykupić na różne ładunki. Przykładowymi towarami są: AGD, komputery, wyroby tytoniowe i alkoholowe, opony i części samochodowe, leki, kosmetyki, produkty spożywcze czy towary niebezpieczne (ADR). |
Jeżeli szukasz oferty ubezpieczenia OCP przewoźnika, nie zapomnij zapoznać się z wyłączeniami w umowie. Niektóre firmy precyzyjnie określają, jakie warunki musi spełnić parking, aby kierowca mógł zaplanować na nim postój (np. kwestie oświetlenia czy monitoringu).
Ile kosztuje OCP przewoźnika i od czego zależy cena polisy?
W przypadku OC przewoźnika drogowego firmy ubezpieczeniowe nie mają stałego cennika – składka jest wyliczana indywidualnie. Ma to związek z tym, że przewoźnicy prowadzą działalność na różną skalę. Niektóre podmioty pracują jedynie dla stałych klientów, inne szukają zleceń, korzystając z giełd transportowych.
Jakie czynniki są uwzględniane podczas wyliczania składki? Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć w kalkulatorach OCP, do parametrów tych zaliczają się:
- Wysokość przychodów z tytułu realizowanych przewozów (krajowych, międzynarodowych)
- Liczba pojazdów oraz ich ładowność
- Przebieg historii ubezpieczenia (bezszkodowy, szkodowy – w drugim przypadku konieczne jest podanie wysokości kwoty odszkodowania)
- Wysokość preferowanej sumy gwarancyjnej
- Rodzaj towarów i wybrane klauzule dodatkowe
Firmy transportowe kupujące OCP w ruchu międzynarodowym muszą też wskazać, czy wykonują przewozy do krajów zwiększonego ryzyka. Należą do nich m.in. Białoruś, Wielka Brytania, Rumunia czy Rosja.
Dziś firma transportowa nie musi zgłaszać się po ofertę ubezpieczenia OCP do poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Propozycje można poznać przez internet – służy do tego kalkulator OCP. Online można kupić też obowiązkowe OC dla pojazdów. |
Ile kosztuje OC przewoźnika? Orientacyjna składka wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli nie chcesz przepłacać za polisę lub chciałbyś poznać przybliżony koszt zakupu ubezpieczenia OCP, skorzystaj z dedykowanego narzędzia – kalkulatora OCP.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.