ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Poznaj określone zasady

Chcesz przewozić dziecko na przednim siedzeniu samochodu? W pierwszej kolejności poznaj aktualnie obowiązujące przepisy w zakresie przewożenia najmłodszych pasażerów. Podpowiadamy, kiedy możliwe jest przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu.

Czy i kiedy dziecko może siedzieć z przodu?

Obowiązujące regulacje nie zabraniają przewożenia dziecka na przednim siedzeniu, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Bezpieczne przewożenie najmłodszych na miejscu pasażera obok kierowcy może wymagać montażu fotelika bezpieczeństwa. Kiedy dziecko należy przewozić w takim foteliku?

Od jakiego wzrostu można jeździć z przodu?

Kwestię przewożenia dzieci w fotelikach reguluje kodeks drogowy. Wynika z niego, że w fotelikach muszą być przewożone dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu. To jedyne kryterium – wiek dziecka nie ma znaczenia. Jeżeli twoje dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, możesz je przewozić na przednim siedzeniu, ale tylko w foteliku.

Uwaga – w samochodzie, który jest fabrycznie pozbawiony pasów bezpieczeństwa, nie można przewozić dzieci do 3 lat.

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Przepisy nie regulują tej kwestii – to rodzice i opiekunowie decydują, od którego momentu dziecko będzie mogło podróżować w fotelu pasażera obok kierowcy. Według specjalistów najlepiej wstrzymać się z tą decyzją – bezpieczniejsze dla dziecka jest jego przewożenie na tylnej kanapie.

 

Dziecko na przednim siedzeniu – jaki fotelik?

Skoro można przewozić dziecko z przodu, to pozostaje pytanie, jaki fotelik bezpieczeństwa wybrać. Producenci proponują dwa rodzaje fotelików – pierwsze umożliwiają przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, drugie z kolei przodem. Jaki fotelik wybrać, gdy dziecko ma siedzieć obok kierowcy?

Z uwagi na wyniki testów fotelików bezpieczeństwa, rodzicom rekomenduje się korzystanie z fotelików umożliwiających przewożenie najmłodszego pasażera tyłem do kierunku jazdy. Lepiej chronią one przed powstaniem urazów po kolizji czy wypadku – w tym przypadku siła uderzenia oddziałuje inaczej na głowę dziecka, a to minimalizuje ryzyko poważnych obrażeń.

Jeżeli dziecko ma siedzieć z przodu, w foteliku zamocowanym tyłem do kierunku jazdy, konieczna jest dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera. W skrajnych sytuacjach może dojść do zgniecenia fotelika. Z tego względu przewożenie dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy jest niedozwolone, gdy nie jest możliwe wyłączenie poduszki.

Rodzice przewożący dzieci w fotelikach bezpieczeństwa na tylnej kanapie często zastanawiają się, które miejsce będzie najbezpieczniejsze. Okazuje się, że montaż fotelika dla dziecka za siedzeniem kierowcy nie zawsze jest najlepszym wyborem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie – gdzie jest zlokalizowane?.

 

Kiedy przewozić dziecko bez fotelika na tylnym siedzeniu?

Już wiesz, czy można wozić dziecko z przodu. Jednak nieprzypadkowo większość kierowców umieszcza fotelik bezpieczeństwa na tylnej kanapie – to bezpieczniejsze miejsce dla pociechy. Są też sytuacje, gdy dziecko może podróżować na jednym z tylnych siedzeń pojazdu bez użycia fotelika. Kiedy ma to miejsce? Jeżeli:

  • Przewozisz w samochodzie trójkę dzieci i mimo że każde z nich powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa, możesz zamontować jedynie dwa foteliki.

W tej sytuacji jedno dziecko może jechać bez fotelika, jednak trzeba pamiętać o trzech zasadach: taki pasażer musi mieć minimum 3 lata, może jechać wyłącznie na środkowym miejscu z tyłu oraz musi być przytrzymywany za pomocą pasów bezpieczeństwa.

  • Dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i masę uniemożliwiającą stosowanie fotelika bezpieczeństwa czy innego urządzenia przytrzymującego.

Wówczas wystarczy, że dziecko będzie przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Nie może jednak siedzieć z przodu – kodeks drogowym wymaga, aby w takiej sytuacji posadzić dziecko na jednym z tylnych siedzeń.

Czasami też dziecka nie trzeba przewozić w foteliku, mimo że ma ono poniżej 150 cm wzrostu. Obowiązujące przepisy przewidują, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy wybranych pojazdów. Na ich liście znajdują się taksówki, specjalistyczne środki transportu sanitarnego, a także pojazdy policji czy straży granicznej.

Stosowanie fotelika bezpieczeństwa nie jest wymagane, jeżeli rodzic lub opiekun dziecka dysponuje zaświadczeniem lekarskim, z którego wynika, że dziecko ze względów zdrowotnych nie może być w nim przewożone.

 

Nieprawidłowe przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – kary

Od wyobraźni kierowcy i tego, czy stosuje się on do zasad bezpieczeństwa, zależy bezpieczeństwo wszystkich podróżujących z nim osób. Co grozi tym kierowcom, którzy przewożą dziecko bez fotelika, mimo że powinni go używać?

Aktualnie mandat za brak fotelika bezpieczeństwa wynosi 150 zł. Mandatem w tej samej kwocie zostanie ukarany kierowca przewożący dziecko w foteliku, który jest nieprawidłowo zamontowany. Na karę finansową w identycznej wysokości naraża się też kierowca, który zapomni o dezaktywacji poduszki na miejscu pasażera, gdy będzie przewoził dziecko na przednim fotelu w foteliku zamocowanym tyłem do kierunku jazdy.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również