Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Stało się – policjanci chcą cię ukarać za przekroczenie prędkości. Ty jesteś jednak pewien, że jechałeś zgodnie z przepisami. Możesz odmówić przyjęcia kary, ale to wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, co cię czeka, gdy odmówisz przyjęcia mandatu.
Odmowa przyjęcia mandatu – procedura
Odmowa przyjęcia mandatu to środek, z którego możesz skorzystać, gdy nie zgadzasz się z przyznanym przez policję mandatem. Co grozi za nieprzyjęcie mandatu? Sprawa trafi do sądu rejonowego. To właśnie on rozstrzygnie, czy popełniłeś zarzucony ci czyn.
Jak sąd będzie ustalał, czy wykonałeś manewr drogowy w sposób nieprawidłowy lub przekroczyłeś prędkość? Przede wszystkim podda analizie zgromadzony materiał dowodowy. Mogą się na niego składać:
- zapis z urządzenia GPS, który pozwala odtworzyć prędkość, z jaką się poruszałeś,
- zeznania świadków zdarzenia – w tym funkcjonariuszy policji,
- opinia biegłego – jeżeli w sprawie zostanie powołany biegły.
Uwaga! Gdy odmawiasz przyjęcia mandatu, sprawa jest kierowana do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Przykład: mieszkasz w Gdańsku, ale przyjęcia mandatu odmówiłeś w czasie pobytu na wakacjach w Krakowie. Sprawa będzie toczyć się przed krakowskim sądem.
Odmowa przyjęcia mandatu – koszty sądowe
Gdy sprawa trafi do sądu, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie udowodnić, iż nie popełniłeś zarzucanego ci czynu. Niestety, jeżeli właśnie tak skończy się sprawa przed sądem, to czeka cię opłacenie grzywny (do 5000 zł) i kosztów sądowych. Ile wynoszą koszty sądowe za nieprzyjęty mandat? Mogą one być nawet kilka razy wyższe od samego mandatu.
Kwestia tego, jakie są koszty sądowe za nieprzyjęcie mandatu to nie wszystko. W zależności od miejsca, w którym doszło do naruszenia zasad ruchu drogowego, będziesz musiał także:
- dojechać do sądu – wiąże się to nie tylko z poświęconym na dojazd czasem, ale również kosztami,
- opłacić pomoc prawną – jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie bronić się przed sądem.
Ryzyko zapłacenia kwoty nawet kilka razy wyższej niż mandat to jeden z głównych powodów, dla których powinieneś zastanowić się, czy opłaca ci się odmówić przyjęcia mandatu. Jeżeli nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie udowodnić w sądzie, że przestrzegałeś zasad ruchu drogowego, lepiej zrezygnuj.
Policjanci odkryli, że nie kupiłeś dla auta ubezpieczenia OC? Pamiętaj, że mandat (50 zł) to twój najmniejszy problem. Policja ma obowiązek poinformować UFG o braku OC, a ta instytucja może nałożyć na ciebie karę w wysokości nawet 5600 zł. Jeżeli korzystając z nieubezpieczonego pojazdu, spowodujesz kolizję lub wypadek, będziesz musiał naprawić szkody we własnym zakresie. W razie wypadku kwoty mogą być liczone nawet w milionach złotych. Nie ryzykuj – kup OC za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC.
Odmowa przyjęcia mandatu a zmiana decyzji
Pod wpływem emocji odmówiłeś przyjęcia mandatu, ale uznałeś, że policja miała podstawy do tego, aby cię ukarać? Masz jeszcze szansę, aby sprawa nie trafiła do sądu – wystarczy, że skontaktujesz się z komisariatem lub komendą. W ten sposób możesz uniknąć wysokich, dodatkowych i zupełnie zbędnych kosztów.
Odmowa przyjęcia mandatu a punkty karne. Skierowanie sprawy do sądu wcale nie uchroni cię przed punktami karnymi – policjanci będą musieli wprowadzić je do ewidencji. Do czasu wydania przez sąd orzeczenia będą one jednak nieaktywne.
Możliwe jest też przyjęcie mandatu po odmowie. Jeżeli odmówisz przyjęcia mandatu, ale po chwili się zreflektujesz i uznasz, że jednak go zapłacisz, policjant wypełni druk.
Kiedy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru?
Możesz nie przyjąć też mandatu z fotoradaru. Z reguły kierowcy odmawiają przyjęcia takiego mandatu, gdy:
- na zdjęciu jest widoczny więcej niż jeden pojazd – wówczas trudno określić, który kierowca przekroczył prędkość,
- zdjęcie jest nieczytelne – rejestracja nie jest widoczna, a ty nie jesteś w stanie określić, czy jest to twoje auto.
Co w sytuacji, gdy zdjęcie jest niewyraźne i nie widać, kto siedzi za kierownicą? Możesz odmówić przyjęcia mandatu, ale będziesz musiał wskazać osobę, która prowadziła auto. W przeciwnym razie zostaniesz ukarany grzywną (500 zł).
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.