Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Odprysk na szybie może powstać w każdej chwili w czasie jazdy samochodem i może się skończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Oczywistym jest, że nie możemy jeździć z taką usterką, jednak zanim umówimy się do warsztatu, warto poznać inne sposoby na to, by pęknięta szyba w aucie nie była już problemem.
Kiedy powstaje odprysk na szybie?
Znak A28 ostrzega o odcinku nawierzchni pokrytej grysem. Gdy go mijamy, bardzo możliwe jest wyrzucenie spod kół innego pojazdu drobnego kamienia, który może uszkodzić nasz samochód. Twarda drobina uderzająca z dużą prędkością w szybę czołową samochodu może ją uszkodzić, powodując powstanie odprysku lub pęknięcia.
Pęknięta szyba w aucie może również powstać w trakcie gradobicia, kolizji lub np. poprzez nieumiejętną wymianę wycieraczki.
Czy można jeździć z pękniętą szybą?
Jeśli już doszło do uszkodzenia szyby, musimy jak najszybciej naprawić ten element samochodu. Nie można bowiem jeździć z pękniętą szybą, ponieważ grozi za to mandat oraz zabranie dowodu rejestracyjnego. Wówczas poza koniecznością naprawy szyby będzie trzeba również odwiedzić diagnostę, który potwierdzi przywrócenie sprawności pojazdu.
Pęknięta szyba w aucie – wymiana
Czasami wymiana jest jedynym sposobem na naprawę samochodu po uszkodzeniu szyby. Jeśli szyba od uderzenia kamieniem popękała tak, że widoczne są podłużne rysy nie będzie dało jej się skutecznie naprawić.
Najłatwiej będzie skorzystać z serwisu specjalizującego się w naprawach szyb. Tam zakupimy nową szybę i nawet w kilkadziesiąt minut naprawa może zostać ukończona.
Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy poszukać używanej szyby i zlecić jej wymianę lub też zdecydować się na samodzielną naprawę. Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiliśmy i nie możemy liczyć na pomoc bardziej doświadczonej osoby, lepiej zlecić komuś wykonanie takiej pracy. W przeciwnym razie może się nam zdarzyć uszkodzenie szyby w trakcie montażu lub np. jej przeciekanie w przyszłości.
Jak naprawić pękniętą szybę w aucie?
Naprawa uszkodzonej szyby to sposób znacznie ograniczający koszty, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z drogą szybą (np. ogrzewaną). Nie zawsze jednak można zastosować ten sposób likwidacji usterki.
Jakie pęknięcie szyby samochodowej można naprawić? Przede wszystkim z odprysku nie mogą odchodzić podłużne pęknięcia, ponieważ nie uda ich się zniwelować w naprawie. Są to miejsca, w których szyba jest osłabiona i mogą tam powstawać oślepiające refleksy – z tych powodów nasz samochód nie przeszedłby kontroli drogowej. Ponadto, odprysk nie może być zbyt duży, zwłaszcza jeżeli chcemy go zniwelować własnymi siłami.
Te same firmy, które wymieniają szyby, często oferują również ich naprawę. Zlecając im usunięcie odprysku możemy liczyć na szybką i skuteczną naprawę. Doświadczeni pracownicy od razu będą mogli stwierdzić, czy dane uszkodzenie nadaje się do naprawy. Jeśli tak, naprawiona przez nich szyba nie powinna sprawiać problemów w eksploatacji.
Jak usunąć pęknięcie na szybie samodzielnie?
Na rynku dostępne są produkty do samodzielnego wypełniania odprysku na szybie. Taka naprawa polega na oczyszczeniu uszkodzenia, wypełnieniu go twardniejącym, przezroczystym materiałem i późniejszym zniwelowaniu nierówności na szybie. Każdy producent zestawu do naprawy zaleca nieco inne podejście i zawsze należy stosować się do załączonej instrukcji tak, aby uzyskać najlepszy efekt naprawy.
Ile kosztuje naprawa szyby samochodowej?
Różnica w cenie naprawy zależy od tego, w jaki sposób chcemy ją wykonać. Za wymianę szyby bez kosztu zakupu części zapłacimy ok. 150 zł. Musimy się liczyć z podobną kwotą w przypadku naprawy samego odprysku w serwisie. W tym wypadku jednak nie trzeba już doliczać kosztu zakupu nowej szyby.
Najtańszym rozwiązaniem jest samodzielne skorzystanie z zestawu do naprawy szyb, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Nie zawsze jednak efekt takiej naprawy będzie zadowalający.
Jeżeli nie chcemy martwić się po uszkodzeniu szyby o koszty jej naprawy warto zawczasu wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyby. Jest to opcja do rozważenia zarówno przy polisie OC jak i AC. O tym, jak działa to ubezpieczenie przeczytasz tutaj: Ubezpieczenie szyb samochodowych – zakres ochrony, dlaczego warto się na nie zdecydować.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.