Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chociaż wydają się być podobne, omijanie, wymijanie i wyprzedzanie to inne sytuacje, w których może znaleźć się kierowca. O czym powinien pamiętać, wykonując te manewry?
Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie - definicje
Kodeks drogowy informuje, że omijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok nie poruszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody. Wymijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku. Natomiast wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku.
Omijanie i wymijanie - przepisy
Przepisy ruchu drogowego wskazują, że wymijając pojazd lub uczestnika ruchu należy zachować bezpieczny odstęp. Jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się. Również wykonując manewr omijania powinniśmy zachować bezpieczny odstęp od omijanego obiektu, a w razie potrzeby - zmniejszyć prędkość. Należy także pamiętać, że jeśli chcemy ominąć pojazd, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, manewr możemy wykonać jedynie z jego prawej strony.
Wyprzedzanie - przepisy
Znacznie więcej obostrzeń dotyczy manewru wyprzedzania. Przepisy dotyczące wyprzedzania określa art. 24 Kodeksu drogowego. Przeczytamy tam m.in. to, że przed wykonaniem manewru powinniśmy upewnić się, że:
- mamy odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania (nie możemy utrudniać innym ruchu),
- kierowca, który jedzie za nami, nie rozpoczął wyprzedzania,
- kierowca, który jedzie przed nami, na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku ruchu czy zmiany pasa.
Wykonując manewr wyprzedzania, musimy zachować ostrożność, w szczególności - bezpieczny odstęp od wyprzedzanych obiektów (np. wyprzedzając rowerzystę czy kolumnę pieszych musimy zachować odstęp nie mniejszy niż jeden metr).
Z reguły wyprzedzamy pojazd z lewej strony, jednak są od tego wyjątki. Z prawej strony wyprzedzimy np. pojazd, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo.
Kierujesz wyprzedzanym pojazdem? Pamiętaj, że nie możesz zwiększać prędkości w czasie (i bezpośrednio po) wyprzedzania cię przez inny samochód. A jeśli kierujesz np. ciągnikiem rolniczym, musisz zjechać jak najbardziej w prawo, aby umożliwić manewr.
Sytuacje, w których wyprzedzanie jest zabronione i dozwolone, znajdziesz w Kodeksie drogowym. Pamiętaj m.in. że w obszarze zabudowanym zabronione jest wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego.
Wyprzedzanie - znaki drogowe
Z manewrem wyprzedzania związane są znaki zakazu:
- B-25 “zakaz wyprzedzania”,
- B-26 “zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”,
- B-27 “koniec zakazu wyprzedzania”,
- B-28 “koniec zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe”.
Dodatkowo, umieszczona pod znakiem B-25 tabliczka wskazuje, kogo dotyczy zakaz wyprzedzania. Np. T-23c wskazuje, że manewru wyprzedzania nie może wykonać kierujący ciągnikiem rolniczym.
Źródła:
- Obwieszczenie Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. 2019 poz. 2310),
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.