Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chociaż według przepisów prawa drogowego opony zimowe nie są wymagane, jazda bez nich może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Nie warto zatem oszczędzać i gdy nadchodzi zima, należy wymienić ogumienie na właściwe.
Wymiana opon – data, czyli kiedy zakładać opony zimowe?
Chociaż nie ma określonej daty wymiany opon zasada jest dosyć prosta. Nawet gdy na drogach nie ma jeszcze śniegu jazdę na oponach zimowych należy zacząć, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7°C. Ma to swoje uzasadnienie w mniejszej twardości takiego ogumienia w porównaniu do opon letnich. Przy niższych temperaturach guma twardnieje i, gdy opona letnia staje się „plastikowa”, zimówka nadal będzie elastyczna, co zapewni lepszą przyczepność.
Sytuacja wygląda podobnie przy wiosennej wymianie opon na letnie. Opony zimowe w wyższych temperaturach będą zbyt miękkie co negatywnie wpłynie na ich przyczepność w trakcie jazdy. Dodatkowo zwiększeniu ulegnie spalanie, jak i zużycie opon.
Wybór opon – na co zwracać uwagę?
Kluczową cechą przy doborze opon jest ich rozmiar. Niewłaściwie dobrany rozmiar opon może:
- uniemożliwić ich montaż,
- wprowadzić błąd w odczytach licznika,
- a nawet uszkodzić samochód.
Informacje o zalecanym rozmiarze opon znajdziemy w katalogach np. sklepów z oponami. Gdy zalecany rozmiar ma niewielką dostępność lub ceny są wysokie, z pomocą może przyjść kalkulator opon i ich rozmiarów. Przykładowo: opony zimowe 205/55 R16 (felgi 16”) można zastąpić rozmiarem 205/60 R15 na felgi 15”.
Inne oznaczenia, jak np. data produkcji, są znakowane literami DOT i zapisywane w postaci tygodnia i roku produkcji. Np. 0121 to opona wyprodukowana w pierwszym tygodniu 2021 roku. Przy zakupie opon zimowych nie warto kupować tych, które zostały wyprodukowane więcej niż około 3 lata wcześniej. Guma traci swoje właściwości i opona np. 4-letnia wykazuje się znacznie gorszymi właściwościami od nowej.
Opona zimowa jest również oznaczona następującymi symbolami:
- 3PMSF – trzech szczytów z płatkiem śniegu wewnątrz,
- literami M+S – skrót od angielskiego mud+snow – błoto i śnieg.
Ubezpieczenie opon – czy warto?
Przy zakupie polisy ubezpieczeniowej samochodu warto zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie opon. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z pomocy drogowej, gdy w zimowych warunkach uszkodzimy oponę na wyrwie w jezdni.
Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Dzięki temu za kilkanaście złotych można uniknąć samodzielnej wymiany i naprawy uszkodzonej opony.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.