Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Zaparowane szyby w samochodzie to zjawisko, z którym kierowcy szczególnie często do czynienia mają w okresie jesienno-zimowym. Nie zawsze jednak to nadmierna wilgoć jest przyczyną tego, że szyby są zaparowane. Zobacz, dlaczego szyby w samochodzie parują i poznaj kilka sposobów na parujące szyby w aucie.
Dlaczego parują szyby w samochodzie - główne powody
Powodów, dla których szyby w aucie mogą parować, jest wiele. Z reguły to gromadząca się we wnętrzu samochodu wilgoć jest przyczyną parowania szyb i pogorszenia widoczności. Dlaczego jeszcze parują szyby w aucie? Inne powody to:
- Dziury w podłodze. Parowanie szybw starszych pojazdach może być spowodowane stanem podłogi, a precyzując, jej nieszczelnością.
- Nieszczelne uszczelki. Po kilku czy nawet kilkunastu latach uszczelki mogą przestać spełniać swoją rolę i być przyczyną, dla której woda dostaje się do środka auta.
- Awaria nagrzewnicy czy zapchanie się filtra kabinowego. Czemu parują szyby w samochodzie? Przyczyną mogą być również inne niesprawne elementy auta.
Parujące szybyto dość powszechny problem. Najczęściej można go zniwelować, korzystając z nawiewu. Zastanawiasz się, jaki nawiew - ciepły czy zimny - włączyć, gdy szyby są zaparowane? Zdecydowanie ciepły, przy czym ciepłe powietrze powinno być skierowane zarówno na szybę główną, jak i szyby boczne.
W sprawnie działającym pojeździe parowanie szyb w samochodzie to problem jedynie sezonowy. Z reguły wystarczy włączyć nawiew, aby szybko zapewnić sobie prawidłową widoczność.
Pięć sprawdzonych sposobów na zaparowane szyby w aucie
Jak szybko odparować szyby w samochodzie? Najprostszym sposobem jest włączenie nawiewu. Niestety, to nie zawsze rozwiązuje kłopot. Jeżeli zastanawiasz się, jak odparować szyby w aucie, to powinieneś poznać pięć sprawdzonych sposobów.
1. Umyj szyby i zastosuj preparat przeciw parowaniu szyb
Być może nie wiesz, ale stan szyb (a dokładniej to, czy są one czyste, czy też zabrudzone) wpływa na to, czy na ich powierzchni osadza się wilgoć. Najprostszym sposobem jest zatem dokładne umycie szyb. Możesz też kupić preparat na parowanie szyb w samochodzie. Środki o tym działaniu zapobiegają gromadzeniu się wilgoci na szybach - tworzą na szkle specjalną powłokę.
Co jeszcze możesz zrobić, żeby szyby nie parowały? Ważne jest pozbycie się wilgoci z wnętrza samochodu. Tu sprawdzają się domowe sposoby na zaparowane szyby, czyli wywietrzenie samochodu i pozostawienie w nim pudełka czy miski z solą.
2. Wymień filtr kabinowy, aby pozbyć się zaparowanych szyb
W samochodach nie brakuje elementów, które należy systematycznie wymieniać. Jednym z nich jest filtr kabinowy. Zapchany, zużyty filtr kabinowy również może być powodem parowania szyb. Jeżeli nie działa on prawidłowo, to wilgoć może przedostawać się do środka samochodu i osadzać się na szybach. Wymiana tego elementu eksploatacyjnego może zatem spowodować, że parujące szybyodejdą w zapomnienie.
Jak często wymieniać filtr kabinowy? Czy w samochodzie lepiej sprawdzi się filtr zwykły, czy węglowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule: Filtr kabinowy - jak i co ile wymieniać.
3. Wymień dywaniki i zużyte uszczelki w pojeździe
To kolejny sposób na parujące szyby. Zużyte uszczelki od drzwi czy klapy bagażnika nie chronią prawidłowo przed deszczem i innymi opadami atmosferycznymi. Może się okazać, że krople deszczu czy płatki śniegu dostają się do wnętrza samochodu właśnie w ten sposób. Jeżeli zużyte uszczelki to przyczyna parowania szyb w aucie, należy je wymienić.
Często jeździsz samochodem? Tuż przed rozpoczęciem się sezonu jesienno-zimowego powinieneś wymienić też dywaniki. W okresie intensywnych deszczów i opadów śniegu lepiej niż welurowe dywaniki sprawdzają się dywaniki gumowe. Ponieważ nie chłoną one wilgoci, to łatwo usunąć z nich wniesione błoto czy wodę.
4. Wymień nagrzewnicę - to sposób na parujące szyby
Co robić, jeżeli szyby - mimo ich umycia, wymiany filtra kabinowego i uszczelek - wciąż parują? Być może w twoim samochodzie przyczyną zaparowanych szyb jest nieszczelna nagrzewnica. To, czy doszło do rozszczelnienia tego elementu, możesz stwierdzić samodzielnie.
Parowanie szyb w samochodziespowodowane uszkodzeniem nagrzewnicy łatwo rozpoznać - możesz zauważyć wyciek płynu, który będzie zlokalizowany w okolicach stóp pasażera. Jeżeli nie jesteś pewien, czy przyczyną problemu jest właśnie nagrzewnica, pozostaje kontakt z fachowcami. Wymianę nagrzewnicy również lepiej zostawić mechanikowi - samodzielna naprawa tego elementu z reguły jest niemożliwa, bo wiąże się z demontażem deski rozdzielczej.
5. Wymień szybę czołową - może ona być nieszczelna
Co zrobić, gdy parują szyby w samochodzie? Inwazyjnym sposobem na pozbycie się tego kłopotliwego problemu może być wymiana szyby czołowej. Wystarczy niewielki kamyk na drodze, aby doszło do pęknięcia szyby czołowej w aucie - wówczas konieczna jest jej wymiana. Niestety, nie zawsze usługa ta musi zostać wykonana prawidłowo. Czasem to właśnie nieszczelności spowodowane nieprofesjonalnym montażem szyby są powodem, dla którego kierowca skarży się na nadmierne parowanie.
Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w twoim przypadku, to nie pozostaje ci nic innego, jak tylko wymienić szybę po raz kolejny. Tym razem powinieneś jednak zdać się na warsztat specjalizujący się w wymianie szyb samochodowych.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.