ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pies w samochodzie – o czym zawsze powinieneś pamiętać?

Przewożenie psa w samochodzie jest często stresujące dla nas i zwierzęcia. Wynika to z różnych czynników, takich jak styl jazdy, ograniczona przestrzeń, nieznane zapachy i nie tylko. Z tego powodu transport psa w samochodzie może wiązać się z różnymi zachowaniami zwierzęcia, a to z kolei nierzadko prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jak przewozić psa w samochodzie, aby zapewnić mu ochronę i najwyższy komfort? W naszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.

 

Przewożenie psa w samochodzie – czy to dobry pomysł?

O psie mawia się, że jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak jest to związek, który wymaga od człowieka wielu wyrzeczeń i pracy. Pies nie tylko hałasuje i wymaga stałej opieki. Podczas przejazdu samochodem zwierzak może zostawiać w pojeździe nieprzyjemne ślady brudnych łap i mnóstwo sierści. A to dopiero początek problemów.

 

Jakie są niezbędne akcesoria do przewożenia psa w samochodzie?

Rozsądnym rozwiązaniem byłoby zakupienie specjalnych akcesoriów do przewożenia zwierząt samochodem, aby podróż była bezpieczna i komfortowa, a Twój pojazd pozostał w idealnym stanie przez długi czas. Jak przewozić psa w samochodzie?

Pokrowiec i hamak

Jedną z najwygodniejszych opcji byłby zakup ochronnego pokrowca lub hamaka, który umieścić można w samochodzie lub na tyłach w bagażniku. Hamak zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy zarówno psu, jak i właścicielowi. Chroni w przypadku gwałtownego hamowania i zabezpiecza również przed zabrudzeniami i sierścią oraz nie pozwala na podrapanie tapicerki pazurami. Wszystkie hamaki samochodowe wykonane są z bardzo wytrzymałego i wodoodpornego materiału. 

 

Specjalne foteliki samochodowe

Dla małych i średnich ras psów producenci produktów dla zwierząt domowych stworzyli wygodne foteliki samochodowe z pasami dla psa w samochodzie, które są bardzo trwałe i wygodne, a przy tym zajmują mało miejsca.

 

Przewóz psa w samochodzie - bagażnik

Jak przewozić psa w bagażniku? Duże psy, które jeżdżą w bagażniku, poza matą lub hamakiem mogą wymagać specjalnej kratki do samochodu, która zapobiega przedostaniu się pupila na siedzenia znajdujące się z przodu. Ponadto najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla wszystkich psów jest używanie specjalnych smyczy samochodowych, które przypina się do pasów siedzenia, tak aby w razie gwałtownych ruchów był on unieruchomiony w jednym miejscu.

Jak przewozić szczeniaka w samochodzie - na przykład do nowego domu? Pod żadnym pozorem nie wybieraj się w podróż sam. Najlepiej zabrać ze sobą drugą osobę, która będzie trzymać na kolanach maluszka i przygotować folię, wodę oraz kilka ręczników na wypadek gdyby pies wymiotował w samochodzie.

Jak przewozić psa w samochodzie – przepisy i wskazówki

Jeśli chodzi o przewożenie naszego psa w samochodzie – przepisy nie określają dosłownie konkretnego regulaminu. Możemy jednak na podstawie zasad jeżdżenia z bagażem wywnioskować, że nasze zwierzę nie powinno: 

  • utrudniać kierowania pojazdem, 
  • ograniczać widoczności drogi,
  • musi być zabezpieczone przed nagłą zmianą położenia.

Ponadto pies nie powinien cierpieć podczas podróży, dlatego należy zapewnić mu jak najmniej stresującą, komfortową wyprawę w przyjaznych warunkach. Za nieprzestrzeganie wymienionych zasad właścicielowi grozi mandat od 20 do 500 zł. Jednak to nie mandat, a przede wszystkim dobro naszego podopiecznego powinno być dla nas motywacją na co dzień. Nie tylko za kierownicą, ale również po jej drugiej stronie powinniśmy być bardzo uważni na losy naszych zwierząt. 

 

Pies zamknięty w samochodzie – co robić?

Dlaczego pies dyszy w samochodzie? Nasi czworonożni przyjaciele nie pocą się tak jak ludzie, a ciepło ze swego organizmu wydalają poprzez pysk oraz poduszki na łapach. Dlatego pies dyszy w samochodzie i ślini się, kiedy zaczyna się przegrzewać. Gdy latem w upał widzisz psa zamkniętego w samochodzie – interweniuj, bo taka sytuacja może skończyć się śmiercią zwierzaka. Ty jesteś jego jedyną deską ratunku i możesz zapobiec udarowi słonecznemu lub omdleniom z powodu braku chłodnego powietrza we wnętrzu auta.

Sam pod żadnym pozorem nie parkuj na słońcu i nie polegaj na radach, które mają na celu opóźnienie wzrostu temperatury w aucie takim jak pozostawienie uchylonych szyb i pozostawienie włączonej klimatyzacji. To ryzykowne zachowania, które stawiają twojego psa w niebezpieczeństwie i są minimalnie skuteczne. Odpowiedzialny właściciel nie może narażać w ten sposób życia swojego zwierzęcia.

 

Co zrobić w przypadku przegrzania się psa podczas jazdy samochodem?

Jak przewozić psa w aucie, aby się zbytnio nie męczył? Z reguły podczas wyprawy samochodem dobrze jest robić postoje co dwie lub trzy godziny, aby zapewnić komfort i optymalną wygodę psu. Dobrze jest też jak najdłużej i najwięcej spacerować z nim w trakcie takiego przystanku. Co jednak zrobić w przypadku udaru cieplnego i jak rozpoznać, że jest coś nie tak z naszym pupilem?

 

Objawy udaru słonecznego u psa

Do częstych objawów udaru słonecznego należą przede wszystkim:

  • drgawki,
  • wymioty i biegunka,
  • utrata przytomności,
  • szkliste lub przerażone oczy,
  • silne ślinienie się zwierzaka,
  • wystąpienie szybkiego pulsu u psa,
  • niepokój i szczekanie w samochodzie,
  • drapanie łapami o szybę lub drzwi samochodu,
  • ciężki oddech z towarzyszącym mu wystającym językiem,
  • przebarwienie dziąseł i języka: od czerwonego do bladego,
  • dezorientacja, zaburzona koordynacja ruchów oraz opóźniona reakcja.

Uwaga! W przypadku wystąpienia tych objawów jak najprędzej wynieś w cień czworonożnego przyjaciela, a następnie, aby zapobiec dalszemu wzrostowi temperatury ciała umieść go na wilgotnym ręczniku lub połóż psa na chłodnej ziemi. 

Jak uspokoić psa i pomóc mu przy przegrzaniu?

Jeśli pies jest przytomny, zaproponuj mu łyk wody – lepiej, aby pił często, ale w malutkich porcjach. Nie zmuszaj go do niczego, a tym bardziej nie wlewaj wody do pyska nieprzytomnego psa. Nie używaj wody lodowatej lub bardzo zimnej, ponieważ powoduje to zwężenie podskórnych naczyń krwionośnych, co osłabia zdolność zwierzęcia do ochłodzenia. Namocz sierść psa w chłodnej wodzie. 

Możesz na chwilę przyłożyć lód lub mrożonki zawinięte w ręcznik, lub szmatkę do klatki, brzucha i wewnętrznej strony ud pupila. Nie wychładzaj zwierzaka zbyt szybko ani zbyt mocno, aby nie dostał hipotermii. Oziębianie należy przerwać, gdy temperatura ciała spadnie do 39 st. Celsjusza. Osusz wtedy sierść psa ręcznikiem starając się zapobiec dalszemu nadmiernemu wychłodzeniu. Następnie postaraj się jak najszybciej odwieźć pupila do kliniki weterynaryjnej, aby wykluczyć powikłania i prawidłowo ocenić jego stan.

 

Zadbanie o odpowiednią temperaturę i właściwe metody przewożenia psa sprawią, że unikniesz tragicznych w skutkach zjawisk wynikających ze zbyt wysokiej temperatury i braku odpowiednich akcesoriów oraz niekorzystania z nich.

 

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również