Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Płatności bezgotówkowe w Policji są możliwe dzięki nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która została wprowadzona we wrześniu 2017 roku. Od tamtej pory radiowozy Policji są wyposażane w terminale płatnicze POS. Jest to element Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR), którego celem jest promocja i podnoszenie poziomu obrotu bezgotówkowego w Polskiej gospodarce.
Płatności bezgotówkowe w Policji – od kiedy funkcjonują?
Mimo że nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia weszła w życie we wrześniu 2017 roku, to jednak musiało upłynąć trochę czasu zanim wszystkie radiowozy Policji zostały wyposażone w terminale płatnicze. Za datę pełnego wprowadzenia możliwości bezgotówkowej zapłaty za mandat w radiowozie patrolu drogowego uznaje się 1 lutego 2018 roku. Za mandat można zapłacić kartą, smartfonem, smartwatchem lub blikiem – tak, jak w wielu innych miejscach, w których funkcjonują terminale POS. Jest to spore ułatwienie dla osób, które chcą mieć jak najszybciej uregulowane kary finansowe za wykroczenie drogowe.
Płatności bezgotówkowe w Policji to rozwiązanie szczególnie przydatne dla obcokrajowców, którzy złamią przepisy ruchu drogowego w Polsce. Dotychczas zapłacenie mandatu przez cudzoziemca wiązało się z koniecznością uregulowania należności gotówką, co często bywało problematyczne. Zdarzały się sytuacje, że funkcjonariusze Policji musieli jechać wraz z osobą z zagranicy do najbliższego bankomatu lub urzędu pocztowego, by mandat mógł zostać opłacony. Płatność bezgotówkowa jest zatem znacznym ułatwieniem i oszczędnością czasu zarówno dla policjantów, jak i obcokrajowców, którzy nie zawsze mają przy sobie wystarczającą ilość polskich złotych.
Jak funkcjonują płatności bezgotówkowe w Policji?
Możliwość zapłacenia za mandat metodą bezgotówkową nie znosi funkcjonujących przed 2018 rokiem zasad płatności. W związku z tym, w dalszym ciągu można uregulować należność za naruszenie prawa drogowego przelewem bankowym lub pocztowym w terminie siedmiu dni. Dotyczy to jednak wyłącznie mandatu kredytowanego, a w Polskim prawie funkcjonują jeszcze dwa inne rodzaje mandatów. Poza mandatem kredytowanym, który można opłacić bezgotówkowo przelewem, obowiązuje jeszcze mandat gotówkowy oraz mandat zaoczny.
Mandat zaoczny to kara nakładana zazwyczaj, gdy funkcjonariusz Policji stwierdził wykroczenie, ale nie znalazł sprawcy w miejscu jego popełnienia. Najczęściej dotyczy to nieprawidłowego zaparkowania samochodu. Zgodnie z art. 98 §4 i 5 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, mandat zaoczny powinien wskazywać organ, na rzecz którego w terminie 14 dni ukarany może uiścić grzywnę oraz informować o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Mandat zaoczny staje się prawomocny z chwilą zapłacenia uprawnionemu organowi grzywny we wskazanym terminie, który liczy się od dnia pozostawienia mandatu w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać lub doręczenia do sprawcy wykroczenia.
Mandat gotówkowy nakładany jest na osobę czasowo przebywającą na terytorium Polski lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. W przypadku takiej formy kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego, grzywnę należy opłacić bezpośrednio u funkcjonariusza, który ją nałożył, co jest jednoznaczne z uprawomocnieniem się mandatu. Dzięki możliwości zapłaty grzywny bezgotówkowo, osoba, na którą został nałożony mandat, nie musi posiadać przy sobie odpowiedniej kwoty w złotówkach i może zapłacić za mandat kartą, blikiem, smartfonem lub smartwatchem.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.