Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Czy w ciąży można latać samolotem?
Wiele kobiet w ciąży nie rezygnuje z podróżowania, decydują się także na loty samolotem. Kiedy jednak jest na to najlepszy czas?
W kwestii latania w ciąży lekarze są zgodni i zalecają, aby podróż samolotem odbywała się podczas drugiego trymestru ciąży, ponieważ przebiega on zazwyczaj znacznie łagodniej niż pierwszy, w trakcie którego bardzo często nasilają się dolegliwości z nią związane (wymioty, omdlenia, itp.). W trzecim trymestrze ciąży następuje już ryzyko porodu, więc warto być już w tym czasie w domu.
Dokładne wymagania dotyczące tygodnia ciąży podróżującej różnią się w zależności od wybranej przez ciebie linii lotniczej. Na przykład:
- Ryanair zezwala na latanie kobiet w ciąży do 28. tygodnia ciąży bez zaświadczeń lekarskich. Po upływie tego terminu są one obowiązkowe. Tymi liniami możesz latać do 36. tygodnia ciąży i 32. w przypadku ciąży bliźniaczej.
- Linie lotnicze LOT pozwalają kobietom na latanie w ciąży do 32. tygodnia ciąży bez obligatoryjnego posiadania formularza MEDIF. Po upływie tego terminu jest on już obowiązkowy.
- Korzystając z linii lotniczych Wizz Air możesz korzystać z lotów samolotem w ciąży tylko do 34. tygodnia (32. w przypadku ciąży bliźniaczej), a po 28. tygodniu musisz posiadać zaświadczenie lekarskie. Pamiętaj, aby zaświadczenie lekarskie nie było wydane wcześniej niż sześć dni przed wylotem.
- Linie lotnicze Easy Jet posiadają najbardziej przystępną dla ciężarnych ofertę, ponieważ nie jest potrzebne zaświadczenie lekarskie, a kobieta w ciąży pojedynczej może latać aż do 35. tygodnia swojej ciąży, a do 32. tygodnia, kiedy chodzi o ciążę bliźniaczą.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej wybranego przez ciebie przewoźnika.
Wakacje w ciąży
Pamiętajmy o tym, że wybór kierunku podróży jest często kluczowy podczas podróży w ciąży. Egzotyczne kraje, miejsca w których nie ma opieki medycznej na wyciągnięcie ręki czy dalekie destynacje nie należą do najlepszych wyborów. Kiedy przychodzi do wyboru dokładnej lokalizacji w wybranym już kraju, warto pamiętać o tym, aby było to w miarę ciche i spokojne miejsce. Ciąża nie jest także najlepszym czasem na intensywne zwiedzanie, więc wymarzone kierunki pełne zabytków warto odstawić na później. Po wstępnym wybraniu miejsca na wypoczynek należy skontaktować się z lekarzem w celu określenia możliwości podróżującej.
Kiedy lot samolotem w ciąży jest niewskazany?
Istnieje wiele przeciwwskazań dotyczących lotu w ciąży, na temat których dokładniejszych informacji udzieli ci lekarz prowadzący. Ogólnie rzecz biorąc do najważniejszych ograniczeń należą:
- nadciśnienie, cukrzyca, szeroko pojęte choroby serca, anemia, astma,
- wiek podróżującej: powyżej 35. roku życia i poniżej 16. roku życia,
- wcześniejsze poronienie lub inne komplikacje związane z przebiegiem poprzedniej ciąży.
Lot ciężarnej nie powinien przekraczać czasu czterech godzin, a na pokładzie warto, aby pasażerka co około 30 minut wstawała w celu zapobiegania kłopotom z krążeniem.
Co zabrać ze sobą w podróż będąc w ciąży?
Niezależnie od długości wyjazdu warto ze sobą mieć następujące przedmioty:
- dokumentację medyczną (karta ciąży, wyniki USG, wyniki grupy krwi),
- tabletki rozkurczowe,
- przyjmowane na stałe przez podróżującą leki,
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- w przypadku odwiedzania ciepłych miejsc: krem z filtrem UV, kapelusz i przewiewną, wygodną odzież.
Co zrobić przed podróżą samolotem w ciąży?
Przede wszystkim należy udać się na badania. Większość linii oferujących loty wymaga trzech kopii badań ciężarnej, wykonanych maksymalnie 72 godziny przed wylotem. Podczas zakupu biletu lotniczego warto wybrać miejsce przy przejściu z racji większej ilości wolnej przestrzeni oraz bezpieczeństwa.
Kobiety podróżujące w ciąży powinny pamiętać, aby nie uciskać brzucha pasami, najlepiej je zapiąć mniej więcej na wysokości miednicy. Warto też założyć komfortowe ubrania i zabrać ze sobą poduszkę, którą będzie można podłożyć pod plecy dla większej wygody podczas lotu.
Jeżeli twoja ciąża nie jest widoczna, warto poinformować załogę lotu o twojej sytuacji. Można też zastanowić się nad wykupieniem tak zwanej odprawy ekspresowej, dzięki której nie będziesz długo stać w kolejce na lotnisku. Na pokład warto zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej zakupioną w strefie bezcłowej na lotnisku.
Czy jazda samochodem w ciąży jest bezpieczna?
Jazda samochodem w ciąży nie jest w żaden sposób niezalecana, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze. W ostatnim okresie ciąży, gdy przyszła mama dobrze się czuje, a ciąża przebiega prawidłowo, również nie ma przeciwskazań do prowadzenia auta. Ze względu na duży brzuch i zwiększoną aktywność dziecka, ciężarna może jednak odczuwać pewien dyskomfort w czasie jazdy, dlatego niewskazane jest przebywanie za kierownicą przez dłuższy czas. W przypadku konieczności odbycia samodzielnej długiej podróży, kobieta w ciąży powinna mniej więcej co dwie godziny robić sobie przerwę.
Ważne jest również nienarażanie siebie i swojego dziecka na potencjalne zagrożenia dla zdrowia wynikające z długiej jazdy samochodem w ciąży. Mowa tu m.in. o nieotwieraniu szyb, by nie wdychać spalin innych aut, odpowiednim, wygodnym ustawieniu fotela czy prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa (dolny pas powinien przechodzić przez biodra pod brzuchem, a nie powinien przez środek brzucha).
Mimo braku kategorycznych przeciwskazań, długa podróż samochodem w ciąży, zwłaszcza tej zaawansowanej, powinna odbywać się jednak na miejscu pasażera. Dodatkowy stres związany z prowadzeniem auta z pewnością nie jest potrzebny ani mamie, ani dziecku.
Ubezpieczenie w ciąży
Bardzo ważna kwestią w czasie podróży w ciąży jest posiadanie ubezpieczenia. Jak już wspominaliśmy, podczas podróżowania za granicę konieczne jest posiadanie karty EKUZ, jednak warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które będzie obejmowało fachową opiekę medyczną i zwrot kosztów leczenia.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.