Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kto odpowiada i co grozi za potrącenie psa?
Zgodnie z kodeksem wykroczeń to właściciel jakiegokolwiek zwierzęcia jest odpowiedzialny za jego opiekę i za to, aby nic mu się nie stało. Jeżeli twój zwierzak chodził po osiedlu bądź po drodze bez żadnej opieki, to tym samym stwarzał zagrożenie dla ruchu drogowego. Jeśli doszłoby do nieprzyjemnej sytuacji jaką jest jego potrącenie, odpowiadasz za to ty, czyli właściciel czworonoga. Karą dla winnej osoby jest najczęściej grzywna albo ograniczenie wolności.
Pamiętajmy jednak, że kierowca, który potrącił zwierzę, także może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, np. w przypadku, kiedy przekroczył ograniczenie prędkości panujące na danym odcinku drogi. Jeżeli jednak kierowca jechał zgodnie z przepisami, a później udzieli potrąconemu zwierzakowi pomocy, to nie jest uznawany za winnego w tej sprawie.
Jak udzielić psu pierwszej pomocy?
Pierwszym krokiem podczas udzielania pierwszej pomocy potrąconemu psu jest zabezpieczenie miejsca wypadku i przeniesienie go z ulicy w bezpieczne, spokojne miejsce oraz ułożenie go na prawym boku. Jeżeli widzisz poważne urazy na ciele zwierzęcia do jego przeniesienia użyj koca, większego kawałku materiału lub dywanika samochodowego.
W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać również o swoim bezpieczeństwie, więc jeżeli pies warczy, albo zachowuje się w inny, niebezpieczny sposób, nie podchodź do niego i postaraj się wezwać pomoc lub odnaleźć właściciela.
Drugim krokiem przy udzielaniu pomocy jest sprawdzenie stanu poszkodowanego zwierzaka (bicie serca, oddech i puls). W celu sprawdzeniu oddechu przyłóż swoją rękę blisko nosa psa i obserwuj jego klatkę piersiową. Wyciągnij także język psa, który może blokować drogi oddechowe.
Puls sprawdzisz poprzez przyłożenie palca do wewnętrznej strony uda (okolice pachwiny) poszkodowanego zwierzęcia. Aby sprawdzić bicie serca z kolei wystarczy przyłożyć rękę do jego klatki piersiowej.
Potrącony piec - gdzie dzwonić?
Jeżeli pies jest agresywny lub z jakichś przyczyn nie możesz mu udzielić pierwszej pomocy, zadzwoń jak najszybciej pod numer alarmowy 112 i opisz dyspozytorowi zaistniałą sytuację. Po wykonaniu takiego telefonu możesz również spróbować odnaleźć właściciela czworonoga, który będzie mógł udać się z nim jak najszybciej do lecznicy weterynaryjnej.
Reanimacja psa
Przy pomaganiu poszkodowanemu psu ważna jest każda minuta, więc nie zwlekaj z niesieniem pomocy. Jeżeli nie wyczuwasz tych funkcji życiowych, natychmiast rozpocznij reanimację.
- Ułóż psa na prawym boku.
- W przypadku braku oddechu sprawdź, czy jego dróg oddechowych nie tamuje żaden przedmiot, jeśli coś się znajduje w jego jamie ustnej, to podejmij próbę wyciągnięcia obiektu.
- Przeprowadź sztuczne oddychanie, tylko jeżeli nic nie tamuje dróg oddechowych. Obejmij ręką kufę (pysk) psa i wpuszczaj powietrze przez jego nos co pięć lub sześć sekund. Proces powtarzaj aż do przywrócenia oddechu.
- W przypadku braku wyczuwalnego tętna uciskaj klatkę piersiową, ilość i głębokość wykonywanych ucisków, a także ilość wdechów jest zależna od wielkości i masy ciała psa. Reanimacje przeprowadzaj aż do odzyskania tętna.
- Duży pies, którego waga przekracza 40 kilogramów wymaga dziesięciu wdechów, oraz dziesięciu ucisków o głębokości od dwóch i pół do siedmiu centymetrów.
- Średni pies, którego masa ciała wynosi od 14 do 40 kilogramów wymaga pięciu wdechów, oraz pięciu ucisków o głębokości od dwóch i pół do sześciu centymetrów.
- Mały pies, którego masa wynosi poniżej 14 kilogramów wymaga pięciu wdechów i pięciu ucisków o głębokości od półtora do trzech centymetrów.
W każdym przypadku postaraj się jak najszybciej przywieźć zwierzę do pobliskiej lecznicy.
Jeżeli pies ma jakieś widoczne, otwarte rany postaraj się je opatrzeć. Opatrunku nie zostawiaj na dłużej niż 20 minut, ponieważ w tym przypadku może dojść do uszkodzenia tkanek zwierzęcia. W czasie transportu do lecznicy możesz zawinąć zwierzę w koc, jeżeli go posiadasz.
Pies uszkodził samochód - co robić?
W zgodzie z prawem, za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada jego właściciel, więc kierowca może ubiegać się o odszkodowanie. W zależności od sytuacji, odszkodowanie może być wypłacone z różnych polis właściciela psa:
- z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym - jeśli obejmuje ono takie ryzyko, jak ubezpieczenie zwierząt domowych,
- z ubezpieczenia rolnika (polisy OC rolnika) - jeżeli zwierzę było wykorzystywane do pracy w gospodarstwie rolnym (pilnowanie gospodarstwa to również praca),
- z ubezpieczenia domu - jeśli np. brama wjazdowa na podwórko była otwarta, a pies wolno biegający po podwórku wydostał się na ulicę (pies jest częścią gospodarstwa domowego),
- bezpośrednio od właściciela psa - jeśli uszkodzenia auta są znaczne i nie uda się dość do porozumienia w kwestii zapłacenia przez opiekuna czworonoga za naprawę, najprawdopodobniej konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową.
Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, zadbaj o ubezpieczenie obejmujące wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej w zdarzeniu, do którego przyczyni się twój pupil. I choć potrącenie psa byłoby dla ciebie bardzo traumatyczne, to warto nie mieć dodatkowego zmartwienia w postaci pokrywania kosztów naprawy samochodu z własnej kieszeni. OC w życiu prywatnym to bardzo dobre i przydatne ubezpieczenie, które może pomóc ci nie tylko w takich sytuacjach, jak potrącenie psa, ale i w wielu innych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, w których będziesz musiał wypłacić odszkodowanie osobie trzeciej.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.