Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Niezależnie od tego, jak często jeździsz samochodem, powinieneś zadbać o prawidłową pozycję za kierownicą. Od niej zależy nie tylko twoje bezpieczeństwo, ale również zdrowie. Jak powinieneś siedzieć za kierownicą? Poznaj podstawowe zasady.
Prawidłowa pozycja za kierownicą a najczęstsze błędy kierowców
Niestety, nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą. Lista najczęściej popełnianych błędów jest długa. Tymczasem przed uruchomieniem wystarczy silnika zadbać o prawidłowe ustawienie siedziska, oparcia i zagłówka fotela.
Prawidłowe ustawienie siedziska fotela
Prawidłowa pozycja za kierownicą zależy m.in. od ustawienia siedziska fotela. Powinieneś go ustawić w optymalnej odległości od pedałów - optymalnej, czyli takiej, aby przy pełnym wciśnięciu poszczególnych pedałów, noga była lekko zgięta w kolanie.
Niektórym kierowcom zdarza się odsuwać siedzisko fotela mocno do tyłu. Wówczas noga, podczas naciskania pedału czy to gazu, czy hamulca, jest niemal wyprostowana. To poważny błąd, który przekłada się na zmniejszone bezpieczeństwo. W razie konieczności nagłego zatrzymania samochodu mocne wciśnięcie hamulca niemal prostą nogą jest utrudnione.
Ustawienie siedziska fotela dotyczy również regulacji jego wysokości. Nie powinieneś przesadzać z wysokością siedziska. Chociaż wówczas będziesz widział więcej, jeśli twoja głowa styka się z sufitem auta, popełniłeś błąd.
Prawidłowe ustawienie oparcia fotela
Sposób ustawienia oparcia fotela również nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Błędy, jakie możesz popełnić w tym zakresie, to:
- Ustawienie oparcia w taki sposób, że niemal stykasz się z kierownicą. W rezultacie twoje pole widzenia będzie zawężone - obserwowanie tego, co dzieje się na drodze, będzie dla ciebie utrudnione. Co więcej, w razie wypadku i aktywacji poduszki powietrznej może dojść do uszkodzenia twojej klatki piersiowej.
- Zbyt mocno odsuniesz odparcie do tyłu. To nie pozostaje bez wpływu na kondycję kręgosłupa, a w przypadku dłuższej trasy możesz zacząć skarżyć się na ból karku. Pojawia się on, bo mocne odchylenie oparcia do tyłu wymusza konieczność pochylania głowy do przodu. Istnieje też większe ryzyko, że stracisz kontrolę nad pojazdem i wypuścisz kierownicę z rąk.
Prawidłowa pozycja za kierownicą to taka, w której plecy (na całej długości) dokładnie przylegają do oparcia. Z kolei pośladki powinny wpasować się w zagłębienie między siedziskiem a oparciem.
Jak możesz sprawdzić, czy dobrze ustawiłeś fotel? Po zajęciu miejsca za kierownicą powinieneś móc wyprostować ręce i położyć nadgarstki na czubku kierownicy (w pozycji godziny 12).
Prawidłowe ustawienie zagłówka fotela
Zagłówek to element fotela, na który kierowcy często w ogóle nie zwracają uwagi. To poważny błąd. Prawidłowa pozycja za kierownicą zostanie osiągnięta, kiedy środek głowy kierowcy będzie dotykał środkowej części zagłówka.
Regulacja fotela przed wyruszeniem w trasę powinna obejmować ustawienie zagłówka. Gdy dochodzi do kolizji czy wypadku, to właśnie ten element chroni odcinek szyjny kręgosłupa. Zignorowanie położenia zagłówka może skończyć się poważnym urazem.
Prawidłowa postawa za kierownicą a pasy bezpieczeństwa
Poprawna pozycja za kierownicąto więcej niż tylko ustawienie fotela - musisz też zapiąć pasy bezpieczeństwa. Niestety, tu również łatwo popełnić błędy. Przed wyruszeniem w trasę upewnij się, że:
- pas biodrowy dobrze opina biodra - zimą przed usadowieniem się za kierownicą warto zdjąć kurtkę; zwłaszcza w przypadku kurtek puchowych nie ma możliwości, aby pas biodrowy poprawnie spełniał swoją rolę.
- pas piersiowy powinien ściśle przylegać do ciała i przebiegać środkiem barku - jeżeli pas zsuwa się z ramienia, to oznacza, że fotel jest nieprawidłowo ustawiony.
Podróżowanie z zapiętymi pasami nie tylko chroni cię przed mandatem, ale przede wszystkim ogranicza ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli dojdzie do kolizji lub wypadku. W twoim interesie jest zatem upewnienie się, że pas prawidłowo przylega do ciała.
Poprawna pozycja za kierownicą a ustawienie lusterek
Prawidłowe ustawienie fotela (w tym także jego wysokości) ma również wpływ na widoczność w lusterkach. Pamiętaj, aby przed wyruszeniem w trasę wyregulować lusterka - w bocznych powinieneś widzieć tylko mały fragment swojego pojazdu i jak największy obszar drogi za nim. Z kolei lusterko wsteczne powinno być tak ustawione, abyś miał widok na to, co dzieje się za tylną szybą.
Ustawiając prawidłowo fotel kierowcy oraz regulując pasy bezpieczeństwa i lusterka, możesz podnieść bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów w czasie jazdy.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.