ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy na skuter – jakie uprawnienia trzeba posiadać?

Skutery cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem. Służą one do praktycznego, a zarazem wygodnego pokonywania mniejszych odległości. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać prawo jazdy na skuter, od czego to zależy i jakie są rodzaje skuterów? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

 

Skutery – co to za pojazdy?

Skutery to jednoślady wyróżniające się dość specyficzną budową nadwozia. Przód skutera jest mocno zabudowany, co służy osłonie nóg. Rama skutera jest obniżona, a silnik umieszczony jest pod siedzeniem. W porównaniu z motocyklem skuter ma mniejsze koła. Jednak skutery wydają się bardziej praktyczne od motocykli, chociażby ze względu na dodatkowe schowki z przodu pojazdu. Niewątpliwą zaletą skuterów jest lepsza manewrowość, co sprawdza się szczególnie w miejskich korkach.

Jakie uprawnienia na skuter śnieżny?

Skutery śnieżne to pojazdy, które nie mogą korzystać z dróg publicznych, a poza takimi drogami nie obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W związku z tym nie trzeba na nie posiadać żadnych uprawnień, aby kierować tego typu pojazdem. Jedynym kryterium uprawniającym do przemieszczania się skuterem śnieżnym jest to, że trzeba mieć ukończone 16 lat. Takimi pojazdami można jeździć po prywatnych polach, łąkach czy lasach.

Prawo jazdy kategorii AM, a karta motorowerowa

Skutery, tak jak motocykle mogą posiadać różne typy nadwozia oraz pojemności silnika. Najmniejsze skutery napędzane są silnikami o pojemności 50 cm³ i zaliczane są do kategorii motorowerów, czyli jednośladów z silnikami o mocy do 4 kW.

Prawo jazdy kategorii AM stanowi odpowiednik dawnej karty motorowerowej i mogą je uzyskać osoby, które ukończyły 14 lat. W praktyce uzyskanie prawa jazdy kategorii AM wiąże się z posiadaniem jakiejkolwiek innej kategorii samochodowej czy motocyklowej. Oznacza to, że każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B może jeździć skuterem z silnikiem o pojemności do 50 cm³.

Kategoria AM prawa jazdy – czym można jeździć?

Ta kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia motorowerów, czyli pojazdów dwu- lub trójkołowych posiadających silnik o mocy nieprzekraczającej 50 cm³ albo silnik elektryczny, ale i do prowadzenia lekkich czterokołowców, czyli pojazdów o masie własnej nie większej niż 350 kg.

Prawo jazdy kategorii B – jakich pojazdów dotyczy?

Ta najpopularniejsza kategoria prawa jazdy uprawnia do kierowania nie tylko samochodami osobowymi. Po 3 latach od uzyskania takiego dokumentu można również prowadzić skuter lub motocykl o pojemności silnika poniżej 125 cm³ i mocy poniżej 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 0,1 kW/kg.

Poza samochodami osobowymi kategoria B daje możliwość kierowania następującymi pojazdami:

  • lekkimi pojazdami dostawczymi lub ciężarowymi, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, np. dostawczymi vanami;

  • jednośladami;

  • trójkołowcami, czyli skuterami trójkołowymi o mocy do 15 kW;

  • traktorami.

Prawo jazdy na motocykle 

W grupie motocykli na prawo jazdy kategorii A2 lub A znajdują się większe skutery o pojemności silnika rzędu 200-500 cm³. W zdecydowanej większości wystarcza prawo jazdy kategorii A2. Nie mówimy już tutaj o limicie pojemności silnika, a jedynie o maksymalnej jego mocy oraz o stosunku mocy do masy wynoszącym 0,2 kW/kg. Dokument prawa jazdy można uzyskać po ukończeniu 18 lat.

Do jazdy na dużych motocyklach, tzw. maksiskuterach kierowca będzie potrzebować kategorii A. Aby uzyskać takie uprawnienia, musi mieć ukończone 24 lata albo być po dwóch latach od zdania egzaminu na prawo jazdy, czyli mieć minimum 20 lat.

Z kolei kategoria A1 dotyczy osób, które ukończyły 16 lat i uprawnia ona do poruszania się jednośladami z silnikami o pojemności do 125 cm³, o mocy nieprzekraczającej 11 kW, jak również do jazdy skuterami trójkołowymi o mocy do 15 kW.

Skuter bez prawa jazdy?

Warto zaznaczyć, iż osoby urodzone do 12 stycznia 1995 roku, które posiadają kartę motorowerową, mogą jeździć na najmniejszych skuterach, czyli motorowerach bez posiadania prawa jazdy. Karta motorowerowa w tym przypadku obowiązuje dożywotnio.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również