Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
W miastach montaż progów zwalniających jest standardem. Jeżeli regularnie jeździsz samochodem, z pewnością wiesz, gdzie należy zwolnić. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi, aby spowalniacz drogowy stał się przyczyną uszkodzenia auta. Jak wówczas postępować?
Progi zwalniające – gdzie można zamontować?
Spowalniacze drogowe mają za zadanie skłaniać kierowców do zwolnienia i ostrożnej jazdy. Nie można jednak stosować ich wszędzie. W załączniku czwartym do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach można przeczytać, że progi zwalniające można montować jedynie w obszarze zabudowanym – na drogach lokalnych, dojazdowych i wyjątkowo zbiorczych. Progi zwalniające nie mogą być zatem umieszczane m.in. na drogach krajowych czy wojewódzkich.
Przepisy określają też położenie progów względem np. skrzyżowania. Przykładowo spowalniacze drogowe nie mogą być umieszczane:
- dalej niż 60 m od linii zatrzymania przy znaku np. B-20,
- bliżej niż 40 m od skrzyżowania ulic,
- bliżej niż 30 m od przejścia dla pieszych – ta zasada nie ma jednak zastosowania w przypadku progów z przejściami dla pieszych.
Czy próg zwalniający musi być oznakowany? Przed większością progów znajdują się znaki przed nimi ostrzegające, ale nie zawsze musi tak być. Spowalniacze drogowe nie muszą być oznakowane, gdy znajdują się w strefie ograniczenia prędkości lub strefie zamieszkania.
Progi zwalniające – rodzaje. Wyróżnia się następujące rodzaje progów zwalniających: progi listwowe, progi płytowe lub progi wyspowe.
Od progów zwalniających należy odróżnić progi podrzutowe. Te mogą być montowane np. przy wjazdach na parkingi, na terenach zakładów czy drogach wewnątrz osiedli.
Jak przejeżdżać przez progi zwalniające?
Progi zwalniające zmuszają kierowców do ograniczenia prędkości. Trudno jednak ukrywać, że dla wielu kierowców ich pokonywanie jest uciążliwe. Chwila nieuwagi wystarczy, aby uszkodzić samochód. Jak zatem przejeżdżać przez progi zwalniające? Podstawowe zasady, o których powinieneś pamiętać, to:
- Zmniejsz prędkość do minimum. Specjaliści nie zalecają jednak, by hamować tuż przed progiem zwalniającym, ale odpowiednio wcześniej. Gwałtowne hamowanie przed spowalniaczem spowoduje, że przednia część samochodu obniży się, a to z kolei nie ułatwi pokonania progu zwalniającego.
- Nie próbuj ominąć progu. W ten sposób możesz np. najechać na krawężnik – to także może spowodować uszkodzenie pojazdu. Taki manewr może też być niebezpieczny, jeżeli zjedziesz na przeciwległy pas ruchu.
- Przez próg nie powinieneś przejeżdżać ani ze wciśniętym pedałem hamulca, ani sprzęgła. Jeżeli nie zauważyłeś progu, lepiej przejechać przez niego szybciej niż gwałtownie hamować.
Możesz też spotkać się z opinią, że przez próg zwalniający warto przejeżdżać każdym kołem osobno. Chociaż ten manewr wymaga ćwiczeń, to jego stosowanie może zapobiec uszkodzeniu pojazdu.
Odszkodowanie za uszkodzenia auta na progu
Jeżeli na co dzień poruszasz się tymi samymi drogami, twoja czujność może być uśpiona – z pewnością wiesz, gdzie należy zwolnić, a gdzie możesz pozwolić sobie na dociśnięcie pedału gazu. Zmieniłeś trasę i nie zauważyłeś progu zwalniającego? Jeżeli twoje auto zostało uszkodzone, z pewnością zastanawiasz się, czy możesz liczyć na odszkodowanie. Możliwości są dwie: odszkodowanie od zarządcy (właściciela) drogi lub odszkodowanie z AC.
Odszkodowanie od zarządcy lub właściciela drogi
Za montaż progów odpowiada starosta lub prezydent miasta – zależy to od rodzaju drogi. Jeżeli spowalniacz drogowy:
- był w złym stanie technicznym, np. był pęknięty,
- najechałeś na niego z zalecaną prędkością,
- był źle oznakowany lub w ogóle nie było oznakowania,
- znajdował się w miejscu, w którym go nie powinno być,
to możesz starać się o odszkodowanie od zarządcy lub właściciela drogi. W praktyce jednak udowodnienie, że jechałeś zgodnie z przepisami, może być trudne. Jeżeli nie zniechęca cię np. perspektywa rozstrzygnięcia sądowego, to możesz spróbować dochodzić odszkodowania od zarządcy drogi.
Odszkodowanie z AC
Spowalniacz drogowy uszkodził twoje auto, ale przyczyną była twoja nieuwaga i nie możesz liczyć na odszkodowanie od zarządcy lub właściciela drogi? Szkodę możesz zlikwidować w ramach AC, o ile twoja umowa to przewiduje. Przykładowo AC mini z reguły nie zapewnia odszkodowania po drobnych czy rozległych uszkodzeniach, do których powstania sam się przyczyniłeś.
Masz ubezpieczenie AC? Pamiętaj, że likwidując szkodę z tej polisy, utracisz część posiadanych zniżek. Oznacza to tyle, że kupując AC na kolejny rok, zapłacisz więcej. Przelicz, czy korzystniejsza finansowo nie będzie dla ciebie likwidacja szkody na własną rękę.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.