Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego chroni przed ponoszeniem finansowych skutków odszkodowań dla osób poszkodowanych w spowodowanych przez kierowcę wypadkach. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której wypadek spowodowany będzie przez pijanego kierowcę.
Zgodnie z art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli sprawca kolizji czy wypadku drogowego prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel wypłaca rekompensatę poszkodowanym, ale ma jednocześnie prawo do zastosowania regresu. Oznacza to, że ma prawo zwrócić się do sprawcy szkody z żądaniem zwrotu wartości wypłaconego z polisy OC odszkodowania. Wysokość regresu bezpośrednio uzależniona jest od rodzaju szkody. Zgodnie z ustawą ubezpieczyciel zobowiązany jest do likwidowania szkód:
- osobowych do wartości 5 mln euro,
- majątkowych do wysokości 1 mln euro.
W przypadku, gdy pijany kierowa uchyla się od obowiązku zapłaty regresu wobec ubezpieczyciela i nie chce polubownego rozwiązania sprawy, może ona zostać skierowana na drogę sądową i egzekucyjną.
Nietrzeźwy kierowca odpowiada nie tylko za spowodowane przez siebie szkody z własnej kieszeni, ale ponosi konsekwencje prawne swoich działań. Jeśli kierujący pojazdem po badaniu alkomatem ma pomiędzy 0,1 a 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli pomiędzy 0,2 a 0,5 promila we krwi, znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu, co zagrożone jest karą 10 punktów karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy na okres do 3 lat.
Wyższy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu jest uznawany za przestępstwo, za które grozi kara 10 punktów karnych, do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów, a w skrajnych przypadkach także kara pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli na domiar złego pijany kierowca spowoduje wypadek, grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności, a sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
W przypadku gdy pijany kierowca tylko uczestniczy w wypadku, a nie jest, obiektywnie rzecz ujmując, jego sprawcą - i tak odpowie za jego spowodowanie i nie ma szans na uzyskanie odszkodowania z polisy autocasco. Ubezpieczyciel wypłaci tylko odszkodowanie z OC dla poszkodowanych, ale zwróci się do sprawcy prowadzącego w stanie nietrzeźwości o zwrot takiej kwoty.
Jeśli w kartotece kierowca figuruje jako osoba, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu, spowodowała lub brała udział w wypadku, będąc pod wpływem alkoholu, wówczas wszystkie jej zniżki zostaną jej zabrane. Automatycznie składka na ubezpieczenie obowiązkowe OC pojazdu będzie płacona w wyższej kwocie niż dotychczas.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.