Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Zdarzyło ci się mocniej wcisnąć pedał gazu i w efekcie otrzymałeś wezwanie do zapłaty mandatu? A może zostałeś przyłapany przez funkcjonariuszy na gorącym uczynku, gdy parkowałeś w miejscu objętym zakazem? Jeżeli zastanawiasz się, kiedy ma miejsce przedawnienie mandatu, to powinieneś wiedzieć, że sprawa wcale nie jest taka oczywista.
Czy mandat się przedawnia – rodzaje mandatów
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy przedawnia się mandat, musisz poznać rodzaje mandatów. W Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia wyróżnione zostały trzy rodzaje mandatów karnych. Są to:
- Mandat gotówkowy. Otrzymasz go np. gdy zaparkowałeś pod zakazem, a ponieważ twoja wina jest bezsporna, możesz uregulować mandat na miejscu. Nazwa „mandat gotówkowy” może być jednak myląca – w 2017 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi mandat można zapłacić również w formie bezgotówkowej.
- Mandat kredytowany. W opisanej wyżej przykładowej sytuacji może okazać się, że nie masz przy sobie pieniędzy, aby od razu uregulować mandat. Wówczas możesz otrzymać mandat kredytowany – wydawany jest on za potwierdzeniem odbioru. Z reguły na jego zapłatę będziesz miał siedem dni.
- Zaoczny. Zdarzyło ci przekroczyć dozwoloną prędkość? Jeżeli „złapał” cię na tym fotoradar, to otrzymasz mandat zaoczny. Ten mandat – podobnie jak mandat kredytowany – powinieneś opłacić w ciągu siedmiu dni.
Czy mandaty ulegają przedawnieniu? Tak, ale dotyczy to wyłącznie mandatu kredytowanego. Ani mandat gotówkowy, ani mandat zaoczny się nie przedawniają.
Jesteś pewien, że nie przekroczyłeś prędkości i zaparkowałeś w miejscu dozwolonym? Wcale nie musisz godzić się na mandat – masz prawo odmówić jego przyjęcia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Kiedy przedawnia się mandat kredytowany? Gdy pokwitujesz odbiór mandatu kredytowanego, zacznie biec okres jego przedawnienia. Wynosi on trzy lata.
Przedawnienie mandatu z fotoradaru
Mandat z fotoradaru nie przedawnia się. Co więcej, nie dostaniesz go od razu po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, a powodem jest procedura. Ile czasu na wystawienie mandatu z fotoradaru ma policja? Zgodnie z przepisami aż 180 dni. To powoduje, że wezwanie do zapłaty może być niemiłą niespodzianką – możesz już nie pamiętać, że zdarzyło ci się jechać zbyt szybko.
Jeżeli otrzymałeś mandat z fotoradaru, nie licz na jego przedawnienie. Pamiętaj, że na jego uregulowanie masz siedem dni. W przeciwnym razie narazisz się na dodatkowe koszty.
Przedawnienia mandatów za parkowanie
Zastanawiasz się, czy mandat za parkowanie ulega przedawnieniu? W jego przypadku obowiązują analogiczne zasady jak przy przedawnieniu mandatu z fotoradaru – nie masz co liczyć na to, że nie będziesz musiał go zapłacić. O tym, że zostałeś ukarany mandatem za złe parkowanie, dowiesz się jednak szybciej niż w przypadku mandatu z fotoradaru – policjanci na jego wystawienie mają 90 dni.
Na zapłatę mandatu za parkowanie w miejscu objętym zakazem również masz siedem dni. Jeżeli go nie uregulujesz, kwota kary może zostać wyegzekwowana np. przez urząd skarbowy.
Mandat – kiedy sprawa może skończyć się w sądzie?
Jesteś pewien, że przekroczyłeś prędkość, ale po upływie pół roku nie otrzymałeś mandatu? Twoja radość może być przedwczesna – policja może jeszcze skierować sprawę do sądu. Dla ciebie będzie to oznaczać możliwość:
- otrzymania wyższej kary finansowej,
- udowodnienia swoich racji – jeżeli jednak nie zgadzasz się z karą.
Jeszcze inaczej wygląda kwestia przedawnienia mandatów za granicą, np. w Niemczech, Francji czy we Włoszech. W niektórych krajach policja ma znacznie mniej czasu na poinformowanie kierowcy o wykroczeniu – np. funkcjonariusze niemieckiej policji mają na to zaledwie trzy miesiące.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.