Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Sprawca kolizji ma ubezpieczenie w PZU? Zgłoszenie szkody PZU możesz przesłać ubezpieczycielowi na kilka sposobów. Wyjaśniamy, co należy zrobić.
Jak zgłosić szkodę w PZU?
By rozpocząć procedurę zgłaszania szkody na osobie, pojeździe lub mieniu, możesz:
- użyć formularza internetowego: https://zgloszenie.pzu.pl/,
- wysłać e-mail na adres: kontakt@pzu.pl,
- skorzystać z czatu wideo,
- zadzwonić na infolinię pod numer 801 102 102 (stawka za połączenie zgodna z taryfą operatora) lub 22 566 55 55 (stawka za połączenie zgodna z taryfą operatora),
- wysłać SMS do PZU SZKODA na numer 4102, by ubezpieczyciel oddzwonił do ciebie i przyjął zgłoszenie,
- zgłosić się do oddziału PZU,
- umówić spotkanie z agentem PZU.
Co zrobić po kolizji?
- Przestaw swój samochód na pobocze, by nie utrudniał ruchu.
- Wykonaj dokładną dokumentację fotograficzną uszkodzeń samochodu.
- Zdobądź oświadczenie sprawcy kolizji – do jego spisania można się posłużyć jednym z gotowych formularzy, dostępnych w internecie, lub spisać oświadczenie własnymi słowami na kartce.
- Zgłoś zdarzenie w PZU.
- Skompletuj wymagane dokumenty i dołącz ich skany do zgłoszenia internetowego albo prześlij je pocztą elektroniczną na adres kontakt@pzu.pl.
Po wykonaniu tych działań, oczekuj kontaktu ze strony ubezpieczyciela.
W PZU status szkody zgłoszonej sprawdzisz pod adresem: zgloszenie.pzu.pl.
Co zrobić po wypadku z udziałem rannych?
- Wezwij pogotowie oraz policję.
- Nie przestawiaj samochodu.
- Zgłoś uszkodzenie auta w PZU.
- Po zakończonym leczeniu zgłoś zdarzenie obrażeń ciała w celu ubiegania się o odszkodowanie PZU.
- Skompletuj wymagane dokumenty i dołącz ich skany do zgłoszenia internetowego albo prześlij je pocztą elektroniczną na adres kontakt@pzu.pl.
Po wykonaniu tych działań, oczekuj kontaktu ze strony ubezpieczyciela.
Status szkody PZU sprawdzisz pod adresem: zgloszenie.pzu.pl.
Szkoda PZU: jakie dokumenty potrzebne do zgłoszenia?
Zgłoszenie szkody PZU przyjmie po dostarczeniu następujących informacji lub dokumentów:
- skan lub zdjęcie dowodu rejestracyjnego,
- kolizja bez udziału rannych: oświadczenie sprawcy kolizji (lub notatka policyjna, jeśli służby zostały wezwane na miejsce zdarzenia),
- kolizja z udziałem rannych: notatka policyjna,
- numer konta bankowego do wypłaty przez PZU odszkodowania.
Jak napisać oświadczenie po wypadku?
Choć uczestnicy zdarzenia mogą napisać wspólne oświadczenie o wypadku lub kolizji, większą wartość dla poszkodowanego będzie miało oświadczenie sprawcy kolizji. To dokument, w którym sprawca przyzna się do odpowiedzialności za zdarzenie. Jest to najszybszy sposób dowiedzenia przez ubezpieczycielem, kto zawinił, a kto jest ofiarą, a tym samym - z czyjego OC powinno zostać wypłacone świadczenie na rzecz poszkodowanego.
Poszkodowany powinien zadbać, by sprawca spisał oświadczenie w sposób jednoznacznie wskazujący winnego, np. używając sformułowań „spowodowałem”, „uderzyłem”. Pismo powinno zawierać dane uczestników zdarzenia, ich pojazdów, numery polis, datę, miejsce i opis samego zdarzenia oraz wynikłych z niego uszkodzeń obu aut. Warto również zawrzeć na dokumencie prosty rysunek, na którym będą zaznaczone miejsca uszkodzeń obu pojazdów.
PZU wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu najlepiej złożyć w PZU elektronicznie, za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie: zgloszenie.pzu.pl. W tym celu wybierz, jakiego rodzaju szkody dotyczy zgłoszenie (“Ludzie”) oraz z czyjego ubezpieczenia zgłaszasz sprawę (“Ubezpieczenie sprawcy”), a następnie podaj datę zdarzenia oraz dane sprawcy (numer rejestracyjny pojazdu sprawcy lub numer jego polisy) i załącz posiadaną dokumentację medyczną, dotyczącą odniesionych przez ciebie szkód na zdrowiu.
Ile wyniesie odszkodowanie PZU z OC?
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001 r. (sygnatura III CZP 77/01) ochrona ubezpieczeniowa OC obejmuje nie tylko możliwość uzyskania w PZU odszkodowania za uszkodzenia pojazdu wskutek kolizji lub wypadku mogą obejmować nie tylko koszty naprawy, ale i utratę wartości handlowej, czyli rekompensatę w kwocie równej różnicy między wartością pojazdu sprzed zdarzenia i po naprawie uszkodzeń.
Zasada pełności ochrony ubezpieczeniowej
Zasada pełności ochrony ubezpieczeniowej określa stosunek wysokości odszkodowania do rozmiarów szkody (jej wartości).
Zgodnie z zasadą pełności ochrony ubezpieczeniowej polisa powinna umożliwić pełne pokrycie szkód powstałych w wyniku zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową, ale bez możliwości wzbogacenia się przez ubezpieczonego na skutek ubezpieczenia.
Ochrona zniżek PZU
Każda stłuczka, której będziesz sprawcą, wpłynie na stan posiadanych przez ciebie zniżek OC. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka utraty zniżek po kolizji, podczas zawierania umowy ubezpieczenia OC wybierz dodatkową usługę – ubezpieczenie zniżek OC, umożliwiające zachowanie rabatu w składce OC, przysługującego kierowcy, nawet wtedy, gdy spowoduje stłuczkę, a z jego polisy zostanie wypłacone świadczenie na rzecz poszkodowanego. Zniżki w ubezpieczeniu OC mogą być chronione już po roku bezszkodowej jazdy.
W PZU ochrona zniżek kosztuje ok. 20 zł na rok.
Zniżki OC – po ilu latach przysługują?
Zniżki na ubezpieczenie pojazdu mogą wynosić nawet 70 proc. Wysokość przyznawanego rabatu zwiększa się wraz z każdym rokiem bezszkodowej jazdy, aż do maksymalnego poziomu, dostępnego u danego ubezpieczyciela.
Zazwyczaj każdy bezwypadkowy rok trwania polisy to kolejne 10 proc. zniżki OC. By uzyskać pełną zniżkę, wymagany jest okres bezszkodowej jazdy wynoszący już od pięciu do ośmiu lat, zależnie od zasad przyjmowanych przez dany zakład ubezpieczeń.
Ubezpieczenie OC: zniżki współwłaściciela
Jeśli auto ma co najmniej dwóch właścicieli, ubezpieczyciel wylicza składkę OC w korzystniejszy dla konsumentów sposób – stosując rabat przysługujący współwłaścicielowi z najwyższą zniżką. Z tego względu współwłasność często jest ustanawiana przez młodych kierowców, którzy, kupując pierwsze auto, chcą obniżyć koszty jego ubezpieczenia poprzez dopisanie do dowodu rejestracyjnego rodzica z wypracowanymi już zniżkami OC. Dzięki temu młody kierowca może mniej płacić za OC swojego samochodu, jednocześnie wypracowując własną historię bezszkodowej jazdy.
Rejestracja auta na dwie osoby pozwala zaoszczędzić na kosztach OC, ale ma również minusy. Współwłasność oznacza współodpowiedzialność w sytuacji ubezpieczeniowej. Gdy z OC pojazdu zostanie wypłacone odszkodowanie, niezależnie od tego, który ze współposiadaczy spowodował kolizję, ubezpieczyciel odejmie im solidarnie naliczone wcześniej zniżki na OC.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.