Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Rejestracja noworodka jest pierwszą formalnością, jaką należy zrealizować po przyjściu dziecka na świat. Świeżo upieczeni rodzice rzadko mają czas na załatwianie urzędowych spraw, jednak rejestracja noworodka jest procedurą obowiązkową, którą po prostu trzeba uregulować. W dobie nowoczesnych technologii wiele osób, które właśnie zostało rodzicami, zastanawia się zapewne, czy możliwa jest rejestracja dziecka przez internet. Tę kwestię, a także kilka innych zagadnień dotyczących zarejestrowania dziecka omówimy w tym artykule.
Zarejestrowanie dziecka – gdzie to zrobić?
Rejestracja noworodka powinna odbyć się urzędzie stanu cywilnego (USC) właściwego dla miejsca urodzenia dziecka. Jeśli rodzice nie są zameldowani w tym samym okręgu, w którym znajduje się szpital, w którym dziecko przyszło na świat, możliwa jest rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca swojego zamieszkania. W celu zarejestrowania dziecka jedno z rodziców musi udać się do USC.
Rejestracja dziecka w USC przez Internet
Istnieje również możliwość rejestracji dziecka przez Internet. Wymagane jest jednak posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu, które pozwolą potwierdzić tożsamość osoby rejestrującej noworodka. Profil zaufany można założyć poprzez internetowe konto bankowe, natomiast wyrobienie e-dowodu wymaga odwiedzenia dowolnego urzędu gminy (niezależnie od miejsca zamieszkania) i złożenia wniosku. Jeśli nie posiadasz e-dowodu w czasie, gdy urodziło ci się dziecko, to raczej nie zdążysz go wyrobić, gdyż trzeba na niego czekać do 30 dni, a czas na zarejestrowanie dziecka jest znacznie krótszy. Jeśli natomiast już posiadasz e-dowód to musisz założyć dostęp do Elektronicznej Skrzynki Podawczej zlokalizowanej na platformie ePUAP, dzięki której będziesz mógł się komunikować z USC.
Co jest potrzebne do rejestracji dziecka?
Zarówno podczas rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego, jak i przez internet, wymagane jest posiadanie karty urodzenia dziecka. Ten dokument przekazuje do urzędu upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Rodzic rejestrujący dziecko w USC musi okazać do wglądu swój dokument tożsamości. Rejestracji noworodka należy dokonać w ciągu 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia dziecka.
W USC zostaje sporządzany akt urodzenia, nadawany numer PESEL dziecka i zameldowanie. Podczas rejestrowania noworodka należy nadać mu imię lub imiona, jednak trzeba spełnić poniższe warunki:
- nie można nadać dziecku więcej niż 2 imion,
- imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite,
- imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej,
- nie można nadać imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.
Jeśli rodzice nie wybiorą imienia dla dziecka lub gdy kierownik urzędu uzna, że imiona nie spełniają wymagań, które są wyżej wymienione, wpisane do aktu urodzenia zostaje jedno z najpopularniejszych imion w kraju. Od decyzji administracyjnej kierownika USC można się odwołać do wojewody w ciągu 14 dni od jej otrzymania.
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia?
Rejestracja noworodka to nie jedyny obowiązek rodziców. Jeśli chcą oni korzystać z darmowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka, muszą je ubezpieczyć w ZUS. Zgłoszenie ubezpieczenie dziecka w ZUS może odbyć się pośrednictwem pracodawcy lub zleceniodawcy, gdy któreś z rodziców pracuje lub w urzędzie pracy, jeśli rodzic jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Rodzic prowadzący działalność gospodarczą musi udać się osobiście do ZUS, by ubezpieczyć dziecko. We wszystkich przypadkach wymagane jest wypełnienie i złożenie dokumentu ZCNA – Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie noworodka w ZUS powinno odbyć się w terminie 7 dni od daty jego narodzin. Więcej o zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia przeczytasz w tym artykule: Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia – u pracodawcy i u ubezpieczyciela.
Prywatne ubezpieczenie dziecka
Świeżo upieczeni rodzice mogą uznać, że darmowa opieka zdrowotna jest niewystarczająca, gdyż wiąże się długim czasem oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów. Nie warto jednak z niej całkowicie rezygnować, gdyż w razie konieczności wezwania pogotowia lub nagłej potrzeby skorzystania z usług szpitalnego oddziału ratunkowego, tego typu pomoce zostaną udzielone bezpłatnie.
Posiadanie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka wiąże się jednak z wieloma korzyściami. Dzięki prywatnej polisie możliwe jest skorzystanie z prawie natychmiastowej porady lekarza pierwszego kontaktu, udanie się do specjalisty i na badania bez skierowania oraz w znacznie krótszym terminie. Ponadto, bardzo często prywatne ubezpieczenie umożliwia zaszczepienie dziecka na „ponadprogramowe”, czyli niefinansowane przez publiczną służbę zdrowia wirusy, bakterie czy choroby, a także obejmuje wizyty domowe lekarza pierwszego kontaktu i pielęgniarki.
Jeśli jesteś zainteresowany wykupieniem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla swojego dziecka, zajrzyj koniecznie na stronę compero.pl, gdzie znajdziesz ofertę najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Nasi specjaliści chętnie ci doradzą, jakie ubezpieczenie dobrać, by spełnić twoje oczekiwania i objąć twoje dziecko jak najlepszą opieką medyczną.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.