ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rekalkulacja OC – co to jest i czy rekalkulacja składki jest obowiązkowa?

Rekalkulacja składki OC to po prostu ponowne przeliczenie ceny polisy OC z powodu zmiany czynników, które mają wpływ na koszt ubezpieczenia samochodu. Do rekalkulacji OC dochodzi, gdy właściciel pojazdu podczas zawierania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym podał nieprawdziwe dane lub gdy samochód zmienia właściciela. Do takiego przeliczenia składki dochodzi również, gdy zmieniają się okoliczności zwiększające lub zmniejszające ryzyko wystąpienia szkody. Ale czy należy obawiać się rekalkulacji składki OC? A może da się jej uniknąć?

 

Rekalkulacja OC – co to jest?

Rekalkulacja składki OC to po prostu zmiana wysokości świadczenia, następująca w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej. Powodem dokonania ponownego przeliczenia składki OC przez ubezpieczyciela może być chęć ocenienia ryzyka spowodowania szkody przez nabywcę auta. Podczas rekalkulacji towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia:

  • datę zakupu pojazdu, a właściwie to, ile czasu zostało do zakończenia umowy,
  • zniżki lub zwyżki posiadane przez nabywcę samochodu oraz jego historię zdarzeń drogowych,
  • doświadczenie kierowcy - doświadczony, bezkolizyjny kierowca otrzyma atrakcyjniejszą składkę, a młody i niedoświadczony właściciel pojazdu musi liczyć się z wyższą opłatą za ubezpieczenie.

Nowi właściciele używanych samochodów muszą wiedzieć, że ubezpieczyciel ma obowiązek przeliczenia składki na wniosek klienta, zatem dobrze jest wystąpić z prośbą o rekalkulację składki OC po zakupie auta. Dzięki takiemu działaniu można uniknąć długiego oczekiwania na przeliczenie wysokości składki, a tym samym naliczania wyższych opłat. Szybkie poznanie wyniku rekalkulacji daje czas na wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu oraz na znalezienie nowej, korzystniejszej dla nas polisy ubezpieczeniowej.

Warto również pamiętać, że nie da się uniknąć zapłaty różnicy wysokości składki spowodowanej rekalkulacją – traktowane to jest jak każdy inny dług i może skutkować wpisaniem do rejestru dłużników.

Czy rekalkulacja OC jest obowiązkowa?

Rekalkulacja składki OC jest prawem ubezpieczyciela. Jednak, w przypadku gdy towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje się na przeliczenie składki OC, właściciel polisy musi się na to zgodzić. Rekalkulacja składki jest bardzo prawdopodobna w sytuacji, gdy:

  • zmienił się właściciel samochodu – jeśli kupiliśmy używany samochód i chcemy kontynuować ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu, musimy liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki,
  • wprowadzone zostały błędne dane kierowcy – w sytuacji, w której właściciel pojazdu ukrył, że kierowcą będzie nie tylko on sam, ale też inne osoby (zwłaszcza młodzi kierowcy), dojdzie do rekalkulacji OC np. po spowodowaniu szkody przez niewskazaną w ubezpieczeniu osobę. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, jednak znacznie zwiększy składkę za ubezpieczenie OC,
  • podane zostało inne miejsca użytkowania pojazdu – zazwyczaj kierowca podróżujący po mniejszej miejscowości zapłaci za ubezpieczenie mniej, niż właściciel auta poruszający się po dużym mieście. W przypadku nie przyznania się do użytkowania samochodu w większej aglomeracji, a spowodowania tam szkody, można być pewnym rekalkulacji składki OC.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki OC na dowolnym etapie trwania polisy. Właściciel polisy ma prawo wnioskować o rekalkulację składki, co często jest sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia, np. w przypadku, gdy wypracował wyższe zniżki za polisę niż poprzedni właściciel pojazdu.

 

Jak uniknąć rekalkulacji OC?

Uniknięcie rekalkulacji składki OC jest możliwe tylko w przypadku wypowiedzenia przez nowego kierowcę umowy poprzedniego właściciela pojazdu oraz zawarcia zupełnie nowej umowy z innym ubezpieczycielem. Taki zabieg pozwala ustrzec się oczekiwania na przeliczenie wysokości składki polisy OC, które często okazuje się być bardzo niekorzystne. Zakład ubezpieczeniowy może zwlekać z przedstawieniem wyników rekalkulacji, a tym samym dopiero na koniec trwania umowy może okazać się, że brakująca kwota za miniony okres ochrony jest bardzo wysoka.

W innych sytuacjach próby unikania rekalkulacji OC, po prostu nie mają sensu. Zgłoszenie do zakładu ubezpieczeń szkody jest obowiązkowe, zatem poskutkuje ono ponownym przeliczeniem składki, choćby ze względu na spadek wypracowanych dotychczas zniżek.

Gdy nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela o zmianie wysokości składki, przysługuje nam prawo do odwołania się. Niestety takie odwołanie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Jednak gdy jesteśmy przekonani, że rekalkulacja jest faktycznie zawyżona, możemy złożyć reklamację, a nawet zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego.

Rekalkulacja składki OC nie musi wiązać się z dodatkowym wydatkiem. Wystarczy podejść do tego tematu ze spokojem i rozsądkiem. Unikanie zapłaty należności, nie podawanie prawdziwych danych dotyczących kierowcy czy miejsca użytkowania pojazdu nie przyniosą nam oszczędności, a jedynie więcej niepotrzebnego stresu. Nie mamy wpływu na to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe dokona rekalkulacji, jednak możemy przyczynić się do uczciwego wyliczenia składki OC poprzez ujawnienie prawdziwych informacji. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i chroni nas przed niektórymi przykrymi konsekwencjami spowodowania szkody, zatem niezwykle istotne jest poważne potraktowanie wyboru polisy. Zanim zdecydujemy się na konkretny wariant, warto sprawdzić ranking OC, a także skorzystać z kalkulatora OC – będą one pomocne w wyborze ubezpieczenia dopasowanego do naszych potrzeb, w korzystnej cenie.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również