Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Standardem jest, że osoby kupujące używane auto dokonują jego dokładnego sprawdzenia. Niestety, to nie zawsze wystarczy, aby wykluczyć wszystkie możliwe usterki i wady. Kupujesz auto? Powinieneś wiedzieć, czym jest i ile trwa rękojmia na samochód używany.
Czym jest i jak działa rękojmia?
Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wady (fizyczne, prawne) sprzedanej rzeczy. Inaczej mówiąc, funkcjonowanie rękojmi chroni cię jako kupującego. Jeżeli kupiłbyś samochód, a następnie okazałoby się, że:
- nie ma on właściwości, które powinien mieć ze względu na swoje przeznaczenie,
- nie ma właściwości, o których zapewnił cię sprzedawca,
- nie nadaje się do celu, o którym poinformowałeś sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do jego przeznaczenia,
- został ci on wydany w stanie niezupełnym.
to chroni cię prawo. W każdym przypadku mógłbyś powołać się właśnie na rękojmię i żądać np. odstąpienia od umowy czy rekompensaty.
Kwestia rękojmi jest regulowana przez kodeks cywilny. Przepisy dopuszczają zarówno rozszerzenie, ograniczenie, jak i wyłączenie rękojmi. Ograniczenie lub wyłączenie rękojmi będzie jednak bezskuteczne, jeżeli sprzedawca podstępnie zataił przed kupującym wadę.
Zakupiony pojazd może mieć też wadę prawną. Przykładowo może on zostać zajęty przez komornika sądowego – wówczas właściciel traci możliwość jego sprzedaży. W takiej sytuacji również będzie ci przysługiwać rękojmia.
Czy rękojmia jest udzielana na samochód używany?
Kupujesz auto używane? Być może zadajesz sobie pytanie, czy rękojmia jest udzielana na samochód używany. Rękojmia obowiązuje w przypadku każdego sprzedawanego samochodu, bez względu na jego wiek. Nie zawsze jednak będziesz mógł z niej skorzystać.
Rękojmia nie obejmuje rzeczy ulegających zużyciu. Po kilku czy kilkunastu miesiącach od zakupu samochodu nie będziesz mógł zgłosić sprzedawcy uszkodzenia np. klocków hamulcowych, powołując się na rękojmię. Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby sprzedawca zapewniał cię, że tuż przed wystawieniem auta na sprzedaż dokonał ich wymiany.
Chcesz móc skorzystać z rękojmi? Uważaj na zapisy znajdujące się w umowie. Jakie sformułowania powinny wzbudzić twoją czujność? Choćby „kupujący nie będzie zgłaszał roszczeń (...)” czy „kupujący zrzeka się prawa (...)”. Nie wszystkie zapisy znajdujące się w umowie są dla ciebie zrozumiałe? Skonsultuj się ze specjalistą, np. radcą prawnym. W przeciwnym razie możesz pozbawić się prawa do rękojmi.
Mimo że odpowiedź na pytanie, czy rękojmia jest udzielana na samochód używany, brzmi twierdząco, to nie będziesz mógł z niej skorzystać, gdy zostałeś poinformowany o wadzie w momencie zawierania umowy.
Przykład: Zdecydowałeś się na samochód, mimo że sprzedawca rzetelnie poinformował cię, że jest to pojazd powypadkowy. W tej sytuacji nie możesz zgłosić się do sprzedawcy np. po pół roku, powołując się na rękojmię z tego tytułu – nie będzie ci ona przysługiwała.
Ile trwa rękojmia na samochód używany?
Kupiłeś używany samochód i zauważyłeś istotne wady, których istnienie celowo ukrył przed tobą sprzedawca? Jeżeli zastanawiasz się, ile trwa rękojmia na samochód, to powinieneś wiedzieć, że okres ten wynosi dwa lata – chyba że w umowie znalazł się inny zapis. Termin ten liczy się od momentu podpisania umowy.
Jeżeli od zakupu samochodu nie minęły dwa lata, możesz powołać się na rękojmię. Do czego masz prawo? Możesz żądać:
- obniżenia ceny – zaproponuj kwotę, którą sprzedawca powinien ci zwrócić,
- usunięcia wady, czyli naprawy samochodu,
- odstąpienia od umowy – sprzedawca otrzyma auto, a ty zapłaconą za nie kwotę.
Sprzedawca nie musi się z tobą zgodzić. Jeżeli od sprzedaży pojazdu minęło kilka tygodni czy miesięcy, to prawdopodobnie sprzedający będzie kwestionował twoje roszczenia. Upływ czasu nie ma jednak znaczenia – o ile nie minęły jeszcze dwa lata, możesz powołać się na rękojmię.
Przykład: Kupiłeś samochód od osoby, która była jego pierwszym właścicielem. Po roku okazało się, że w aucie został skorygowany przebieg. W tej sytuacji masz prawo żądać rozwiązania umowy – sprzedawca zataił przed tobą manipulację wskazaniem licznika.
Kupujesz używane auto? Pamiętaj o ubezpieczeniu
Pytanie ile trwa rękojmia na samochód używany, jest zagadnieniem popularnym wśród osób kupujących samochody. Od zapisów znajdujących się w umowie będzie zależeć, czy po zakupie auta będziesz mógł powołać się na rękojmię. Nie tylko na to powinieneś jednak zwrócić uwagę – równie istotne jest ubezpieczenie.
Czy wiesz, że dziś możesz sprawdzić samochód pod względem formalnym bez wychodzenia z domu? W tym celu stworzona została usługa Historia Pojazdu. Aby z niej skorzystać, będziesz musiał jedynie podać: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji auta.
Przed zakupem samochodu powinieneś sprawdzić, czy jest on ubezpieczony. Jeżeli tak, masz dwie możliwości:
- możesz korzystać z polisy kupionej przez sprzedawcę – będziesz mógł jej używać do końca okresu, na który została zawarta, a później samodzielnie znaleźć atrakcyjną ofertę (polisa nie odnowi się automatycznie),
- możesz wypowiedzieć umowę i kupić inną polisę – wówczas kupisz ubezpieczenie OC na cały rok, które będzie się automatycznie odnawiać, chyba że zdecydujesz inaczej.
Polisa jest przypisana do pojazdu i z tego względu zawsze przechodzi na nabywcę samochodu. Reguła ta dotyczy jednak wyłącznie OC. Chcesz skorzystać z polis dodatkowych, np. AC, assistance czy NNW? Nic prostszego – potrzebną ochronę ubezpieczeniową możesz kupić online. By znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.