Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Tankowanie na stacjach paliw odbywa się w sposób rutynowy – większość kierowców podjeżdża pod dystrybutor i napełnia bak odpowiednim paliwem. Czasem jednak dochodzi do pomyłki. By jej uniknąć, dowiedz się, jakie są rodzaje paliw.
Jakie są rodzaje paliw na stacji – przegląd
Aktualnie występują trzy rodzaje paliwa na stacji – benzyna, olej napędowy i LPG. Co warto o nich wiedzieć? Oto podstawowe informacje:
- Benzyna jest produktem procesu destylacji ropy naftowej. Różni się ona właściwościami od oleju napędowego i jest najpopularniejszym paliwem. Ma zastosowanie w przypadku silników o zapłonie iskrowym.
- Olej napędowy. Podobnie jak benzyna jest pozyskiwany z ropy naftowej. To paliwo wykorzystywane jest w silnikach z zapłonem samoczynnym.
- LPG. Aktualnie to alternatywa zarówno dla benzyny, jak i oleju napędowego. Szczególnie chętnie instalacje LPG w pojazdach montują firmy, gdyż to przekłada się na spore oszczędności.
Wymienione rodzaje paliwa można kupić na każdej stacji paliw działającej na terenie Polski. Warto wiedzieć, że każde paliwo ma własne oznaczenie.
Rodzaje paliwa – Orlen, Shell, BP, Lotos, Circle K
Jakie są rodzaje paliw samochodowych? Jakie oznaczenie ma benzyna, a jakie diesel? Na dystrybutorach znajdujących się na stacjach paliw można znaleźć następujące oznaczenia:
- Pb – benzyna,
- ON (diesel) – olej napędowy,
- LPG, CNG – gaz.
W przypadku Pb można spotkać się z oznaczeniami „Pb 95” i „Pb 98”. Różnica sprowadza się do liczby oktanowej.
Uwaga! Od października 2018 r. na terenie Unii Europejskiej obowiązują nowe oznaczenia na dystrybutorach. W Polsce większość stacji pozostała przy wcześniejszych oznaczeniach i dodała dodatkowe, które wymagane są unijną dyrektywą. W rezultacie na dystrybutorach pojawiły się następujące oznaczenia:
- E5, E10 i E85, czyli benzyna – każdy rodzaj jest oznaczony kółkiem. E5 to benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 proc., E10 ma w składzie do 10 proc. biokomponentów, a E85 przeznaczone jest do silników flexifuel.
- B7, B10 i XTL, czyli diesel – każdy rodzaj jest oznaczony kwadratem. B7 to olej napędowy o zawartości do 7 proc. biokomponentów, a B10 zawiera do 10 proc. biokomponentów. XTL to oznaczenie oleju napędowego, który powstał bez użycia ropy naftowej.
- H2, CNG, LNG i LPG, czyli odpowiednio: wodór, sprężony gaz ziemny, skroplony gaz ziemny i gaz płynny – każdy rodzaj jest oznaczony rombem.
Nowe oznaczenia na dystrybutorach mają uniwersalne zastosowanie na terenie całej Unii Europejskiej. To z kolei ma pomóc właścicielom samochodów w uniknięciu napełnienia baku nieprawidłowym paliwem, niezależnie od tego, w jakim kraju będą korzystać ze stacji paliw.
Rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym
Gdzie w dowodzie rejestracyjnym jest rodzaj paliwa? W polu P3. Nie znajduje się tam jednak nazwa paliwa, ale jego symbol.
Rodzaje paliw i oznaczenia
Jakie symbole można znaleźć w polu P3 dowodu rejestracyjnego? Są to następujące oznaczenia:
- P – benzyna,
- D – olej napędowy,
- M – mieszanka paliwo-olej,
- LPG – gaz płynny propan-butan,
- CNG – gaz ziemny skroplony (metan)
- H – wodór,
- BD – biodiesel,
- E85 – etanol,
- EE – energia elektryczna,
- 999 – inne.
Symbole te umieszczane są w dowodach rejestracyjnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.
Zakup samochodu a rodzaj paliwa
Rodzaj silnika, a co za tym idzie również paliwa, nie powinien być bez znaczenia na etapie wyboru pojazdu. Dlaczego? Z jednej strony nieustannie zmieniają się ceny paliw, z drugiej zaś rodzaj paliwa ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Na co powinieneś się zdecydować?
Jeżeli spojrzeć na statystyki, to najmniej za ubezpieczenie OC płacą właściciele samochodów z silnikiem diesla. Droższe jest OC dla aut na benzynę. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, na jakie paliwo się zdecydujesz, możesz obniżyć koszt zakupu OC. W tym celu musisz tylko porównać oferty za pomocą naszej porównywarki OC/AC.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.