ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ruchomości domowe – co to jest i jak je ubezpieczyć?

Sporo wydałeś na wyposażenie domu lub mieszkania? Jeżeli obawiasz się włamania i utraty posiadanych sprzętów, dobrym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia ruchomości domowych. Dowiedz się, jak, gdzie i za ile ubezpieczyć ruchomości domowe.

Co to ruchomości domowe?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to ruchomości domowe, najlepiej zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jednego z dostępnych na rynku ubezpieczeń nieruchomości. Przykładowo w OWU Twój Dom od Avivy można przeczytać, że ruchomości domowe to „następujące mienie, które nie jest elementem stałym, stanowiące własność ubezpieczonego lub osób bliskich znajdujące się wewnątrz mieszkania, domu, domu letniskowego lub budynków gospodarczych: meble, instrumenty muzyczne, rowery, dywany, rośliny (...)”.

Na podstawie powyższej definicji można powiedzieć, że przez ruchomości domowe ubezpieczyciele rozumieją te elementy, które nie są na stałe połączone ze ścianami czy podłogą – nie wymagają demontażu i można je przenosić z miejsca na miejsce.

Wspomniana firma Aviva odróżnia od ruchomości domowych ruchomości specjalne. Do tych drugich zaliczane są m.in. zbiory kolekcjonerskie, biżuteria, zastawa stołowa posiadająca wartość zabytkową czy zegarki, których wartość przekracza kwotę 5000 zł.

 

Ubezpieczenie ruchomości domowych – na jakich zasadach?

Szukasz ubezpieczenia ruchomości? Aby ubezpieczyć ruchomości zgromadzone w domu, musisz kupić ubezpieczenie nieruchomości – domu lub mieszkania. Standardowo produkt ten obejmuje ochroną:

  • Elementy stałe – zalicza się do nich choćby ściany, sufity, podłogi, parapety, rynny, armaturę oraz sprzęt AGD w zabudowie
  • Ruchomości domowe – wspomniane już meble, sprzęt komputerowy, sprzęt sportowy, sprzęt rehabilitacyjny, odzież czy meble ogrodowe

Na rynku nie znajdziesz produktów ubezpieczeniowych, których celem jest ochrona wyłącznie ruchomości domowych. Inaczej mówiąc, polisa na dom czy mieszkaniowa to jedyny sposób, aby ubezpieczyć posiadane ruchomości.

Polisy domowe są tak skonstruowane, że ruchomości mogą być chronione nie tylko przed kradzieżą (lub kradzieżą z włamaniem), ale również przed przypadkowym stłuczeniem. Dotyczy to przedmiotów szklanych (wazonów czy płyt indukcyjnych) znajdujących się w mieszkaniu.

Jak wybrać ubezpieczenie ruchomości?

W OWU polis dla mieszkań i domów każda firma ubezpieczeniowa stosuje własne definicje różnych terminów, np. wspomnianych ruchomości domowych. Jeżeli w swoim domu zgromadziłeś wiele przedmiotów mających walor artystyczny lub historyczny albo chcesz ubezpieczyć drogi sprzęt elektroniczny, w pierwszej kolejności sprawdź, jak ubezpieczyciel rozumie pojęcie „ruchomości domowe”. Może się okazać, że będziesz musiał dokupić dodatkowe rozszerzenie, aby objąć ochroną ubezpieczeniową interesujące cię ruchomości.

Ubezpieczenie ruchomości wiąże się też z koniecznością ich wyceny. Wysokość odszkodowania najczęściej zostaje wyliczona w oparciu o:

  • Wartość odtworzeniową – kwota wypłaconego odszkodowania pozwoli ci na zakup utraconych sprzętów o zbliżonych parametrach
  • Wartość rzeczywistą – ubezpieczyciel ustali odszkodowanie, biorąc pod uwagę naturalne zużycie utraconego mienia

Wybór wartości odtworzeniowej czy rzeczywistej nie pozostaje bez wpływu na wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeżeli nie chcesz przepłacać, będziesz musiał porównać produkty ubezpieczeniowe i zdecydować, jak ubezpieczyciel ma wyliczyć odszkodowanie.

Interesuje cię ubezpieczenie ruchomości? Skorzystaj z kalkulatora zamieszczonego na stronie Compero i porównaj ceny polis domów lub mieszkań.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również