Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Rzeczoznawca samochodowy to ekspert w dziedzinie związanej z motoryzacją. Z jego usług korzystają ubezpieczyciele, warsztaty, ale także prywatni właściciele samochodów.
Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?
Rzeczoznawca samochodowy, w zależności od uzyskanych uprawnień, zajmuje się określonym obszarem działań. Może analizować przyczyny wypadków drogowych, ich skutki, wystawiać ocenę naprawy powypadkowej. Na każdym kroku liczy się jego rozległa wiedza i doświadczenie, które jest ściśle określone w wymaganiach do uzyskania certyfikatu kompetencji.
Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?
Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania pracy rzeczoznawcy samochodowego, należy spełnić kilka wymagań, które są ściśle określone w prawie o ruchu drogowym. Kandydat na rzeczoznawcę musi:
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie,
- mieć co najmniej dwuletni staż w pracy związanej z motoryzacją – nie dotyczy to osób z wyższym wykształceniem technicznym o specjalności samochodowej,
- posiadać prawo jazdy kategorii A, B oraz C lub C1,
- być niekarany za przestępstwo umyślne,
- posiadać certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji – co zazwyczaj wiąże się z odbyciem kursu za 4-5 tysięcy złotych.
Po spełnieniu tych wymagań konieczne będzie uzyskanie wpisu na listę rzeczoznawców. Wiąże się to ze złożeniem dokumentów potwierdzających spełnienie warunków wraz z odpowiednim wnioskiem o wpis. Dokumenty te należy złożyć do Ministerstwa Infrastruktury i jeżeli formalności zostaną spełnione, uzyska się wpis do listy rzeczoznawców samochodowych.
Ile zarabia rzeczoznawca samochodowy?
Pensja rzeczoznawcy samochodowego zależy od miejsca pracy, doświadczenia i posiadanych uprawnień. Z reguły jednak średnie wynagrodzenie rzeczoznawcy samochodowego wynosi około 6500 zł brutto.
Ile kosztuje opinia rzeczoznawcy i kiedy będzie potrzebna?
O rzeczoznawcy samochodowym zazwyczaj przypominamy sobie po zdarzeniu drogowym, w którym braliśmy udział. Ubezpieczyciel korzysta z usług rzeczoznawcy i na tej podstawie wycenia naprawy powypadkowe i przysługujące nam odszkodowanie.
Po kolizji możemy zdecydować się na wypłatę odszkodowania na pokrycie naprawy samochodu, którą sami zorganizujemy. W takim przypadku może okazać się, że wycena przedstawiona przez ubezpieczyciela nas nie zadowala i będziemy chcieli ubiegać się o podwyższenie kwoty. Z pomocą może przyjść niezależny rzeczoznawca samochodowy, który dokona powtórnej wyceny kosztów naprawy. Ile kosztuje wycena niezależnego rzeczoznawcy samochodowego? Koszt takiej usługi może wynieść około 500 zł (za podstawowy zakres usług).
Rzeczoznawca samochodowy może przydać się również wówczas, gdy niesłusznie oceniony został przebieg zdarzenia drogowego. Biegły rzeczoznawca samochodowy przeprowadzi dokładną analizę i korzystając z różnych metod (m.in. na drodze symulacji komputerowej) odtworzy przebieg zdarzeń przed, w trakcie oraz po zderzeniu. Jego zeznania będą mogły być wykorzystane w trakcie rozprawy sądowej. Opinia biegłego jest już jednak droższa i jej dolny próg zaczyna się powyżej tysiąca złotych.
Właściciele starszych pojazdów będą musieli poprosić rzeczoznawcę o przygotowanie dokumentacji, jeżeli będą chcieli zarejestrować swój samochód jako zabytkowy. Bez pozytywnej opinii rzeczoznawcy o spełnianiu warunków samochodu zabytkowego nie można ubiegać się o żółte tablice. Koszt przygotowania takiej dokumentacji nie powinien przekroczyć tysiąca złotych.
Z usług rzeczoznawcy można ponadto skorzystać przed zakupem samochodu używanego. Doświadczony rzeczoznawca samochodowy oceni, czy samochód nie jest powypadkowy oraz sprawdzi ogólny stan pojazdu. W ten sposób można uniknąć przykrych konsekwencji zakupu wadliwego samochodu.
Rzeczoznawca a ubezpieczenie pojazdów
Rzeczoznawcy samochodowi są ściśle związani z ubezpieczeniami samochodów. Poza np. wyceną odszkodowań mogą również wpłynąć na obniżenie kosztów ubezpieczenia starszego samochodu. Kiedy auto jest zabytkowe i jest zarejestrowane na żółte tablice nie musi już posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC przez cały rok, a jedynie podczas dni kiedy będzie się poruszało po drogach publicznych. Takie ubezpieczenie należy wykupić z wyprzedzeniem, na określony okres, w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.
W przypadku zakupu, np. polisy AC, zawsze warto starannie dobrać ubezpieczyciela i przyjrzeć się warunkom wypłaty odszkodowania. Tylko w ten sposób nie będziemy musieli prosić rzeczoznawcy o dodatkową wycenę kosztów naprawy.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.