Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Auto na abonament to, wśród możliwych form finansowania pojazdów, coraz częściej wybierana opcja. Kredyty i leasingi z każdym kolejnym okresem ustępują samochodom na abonament. Samochód w abonamencie w swojej ofercie posiada już wiele podmiotów, zarówno z rynku finansowego (banki), jak i firm, które również proponują najem krótkoterminowy aut, czy leasing.
Auto na abonament – jak to działa?
Procedura skorzystania z oferty abonamentu samochodowego jest dość prosta i opiera się na jasnych zasadach. Określając tę formę bardziej dosadnie, można nazwać to wynajmem długoterminowym.
Pierwszym krokiem do uzyskania auta, jest znalezienie odpowiedniej firmy z najlepszymi warunkami finansowania. Każdy przecież chce wiedzieć, ile kosztuje auto na abonament. W tym przypadku, jeśli nie skorzysta się z porównywarek aut na abonament, to należy we własnym zakresie zapoznać się z ofertami przedsiębiorstw. Ułatwieniem w tym przypadku będzie już wybór choćby marki i modelu auta, ponieważ można od razu zapoznać się z ofertą na stronie producenta, o ile oferuje on taką formę finansowania.
Porównywać należy nie tylko ratę abonamentu, lecz również koszty opłaty startowej (która obejmuje choćby rejestrację auta, przygotowanie do jazdy, czy dostarczenie w wyznaczone miejsce) i koszt ubezpieczenia (chyba że w ofercie jest już ona wliczona w abonament).
Jeśli firma umożliwia taką opcję, to korzystający z abonamentu może wybrać nie tylko podstawowe parametry samochodu, ale również skonfigurować go według własnych potrzeb i upodobań. Oczywiście, może to podnieść wartość abonamentu.
Istotne informacje o ofercie abonamentu na samochód
Po wyborze najkorzystniejszej oferty przychodzi czas, abyś określił, jaki wkład własny jesteś w stanie przeznaczyć na auto. Może to być zero proc., ale również pięć proc. i więcej. Należy jednak zwrócić uwagę, że im wyższy wkład własny, tym niższy koszt abonamentu.
Oferta auta na abonament - wybrana, model i marka - wybrane, wkład własny - określony. Pozostaje jeszcze podpisanie umowy, wniesienie wymaganej opłaty startowej, wkładu własnego, a następnie ustalenie, w jakim miejscu dojdzie do odbioru auta. Samochody na abonament można odbierać w salonach, w siedzibie podmiotu finansującego, bądź też w wyznaczonym przez klienta miejscu. Jeśli więc masz życzenie, by pojazd został dostarczony do twojego domu, to za odpowiednią dopłatą nie będzie z tym problemu.
Następnie przez wybrany okres (zazwyczaj od 12 do 60 miesięcy), następuje czas spłaty abonamentu. Po zakończeniu umowy, auto należy zwrócić do finansującego i można znów skorzystać z oferty abonamentu samochodowego dla nowego pojazdu.
Samochód na abonament – czy to się opłaca?
Abonament samochodów to koszt już od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Za opłacalnością tego rozwiązania przemawia argument, że klient otrzymuje nowy pojazd z ważną gwarancją. To po stronie podmiotu finansującego leży naprawa auta w abonamencie, a więc nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów. Na czas napraw zawsze otrzymujesz auto zastępcze.
Istotne w kwestii kosztów jest to, na ile kilometrów abonament został wykupiony, ponieważ za każdy dodatkowo przejechany kilometr, powyżej określonego w abonamencie, należy dopłacić. Dlatego też warto ponieść wyższe opłaty miesięczne, by mieć pewność, że graniczna ilość nie zostanie przekroczona.
Ważne informacje o samochodzie na abonament
Przede wszystkim istotną informacją jest to, że osoba korzystająca z samochodu w abonamencie nie jest jego właścicielem. Jako właściciel występuje w tym przypadku podmiot, z którym korzystający zawarł umowę auto abonamentu. Wynikają z tego zarówno korzyści (przykładowo po okresie abonamentu nie trzeba martwić się sprzedażą auta), jak i również wady (w części przypadków auta nie można wykupić).
Wynajem samochodów w formie abonamentu nie jest niestety dostępny dla każdego bezwzględnie. Jeśli zgłosisz się do firmy posiadającej taką ofertę zapewne będzie ona chciała zbadać twoją sytuację finansową. Jest to jednak mniej restrykcyjne badanie niż choćby w przypadku badania zdolności kredytowej w bankach.
Wynajmując auto na abonament należy wykupić pakiet OC/AC od przedsiębiorstwa świadczącego tę usługę. W niektórych przypadkach ubezpieczenie można również znaleźć samodzielnie, jednak musi ono spełniać wymogi podmiotu finansującego auto. Jeśli znajdziesz firmę oferującą samochody na abonament, która zezwala swoim klientom na znalezienie i opłacenie OC i AC na własną rękę, koniecznie poszukaj odpowiedniej polisy w porównywarce Compero. W naszej ofercie znajdują się ubezpieczenia komunikacyjne najlepszych polskich firm, dzięki czemu z pewnością znajdziesz polisę spełniającą zarówno twoje kryteria, jak i wymagania wypożyczalni samochodów.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.