Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Są dwie możliwość uzyskania samochodu zastępczego – auto można uzyskać z własnego ubezpieczenia AC lub z OC sprawcy wypadku. W pierwszym przypadku trzeba mieć wykupioną rozszerzoną polisę ubezpieczeniową, która jest kosztowniejsza, jednak zapewnia o wiele lepsze warunki i szerszy zakres ochrony. W drugim natomiast należy dopilnować wielu formalności, by otrzymać pojazd od towarzystwa ubezpieczeniowego lub zwrot kosztów wynajmu auta.
Kiedy przysługuje samochód zastępczy z AC?
Autocasco (AC) to ochrona ubezpieczeniowa, która jest dość specyficzna, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zawarcia umowy choćby ze względu na wiek auta. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele uważają, że im starszy jest pojazd, tym większe powstaje ryzyko powodowania nim szkód, a co za tym idzie konieczności wypłaty odszkodowania. Większość towarzystw ubezpieczeniowych do ubezpieczenia AC dopuszcza wiek auta do 10 lat, nieliczne do 15.
Jednak, nawet jak posiadamy stosunkowo „młody” pojazd, to i tak nie zawsze z tytułu autocasco otrzymamy samochód zastępczy. Taki wariant jest dostępny zazwyczaj w przypadku rozszerzonej polisy AC, która oczywiście jest kosztowniejsza. Niestety w przypadku umów AC bardzo częstą praktyką jest zapis pozwalający na wynajem auta zastępczego w ramach polisy na maksymalnie trzy lub cztery dni, należy zatem bardzo dokładnie czytać OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Mimo wszystko, warto posiadać dobrą polisę AC, choćby po to, by uniknąć przesiadania się do komunikacji miejskiej lub taksówki w przypadku kolizji lub awarii samochodu.
Niektóre zakłady ubezpieczeniowe oferują bardzo szeroko rozbudowane warianty polis AC, dzięki którym możliwe jest nie tylko otrzymanie samochodu zastępczego, ale również zorganizowanie naprawy, ochronę bagażu czy innych przewożonych rzeczy bądź zapewnienie gwarancji nieredukcyjnej sumy ubezpieczenia pomimo kolizji. Samochód zastępczy z AC góruje nad pojazdem otrzymanym polisy OC sprawcy zwłaszcza tym, że jest to zazwyczaj auto wyższej klasy. Ubezpieczamy samochód, który jest prawie nowy, zatem taki też dostaniemy w zastępstwie w razie kolizji. Istnieje zatem mniejsze prawdopodobieństwo, że z autem zastępczym z AC będziemy mieć jakiekolwiek problemy.
Samochód zastępczy na czas naprawy z AC
Wykupując dobrą polisę autocasco, auto zastępcze na czas naprawy przysługiwać nam będzie od dnia, w którym doszło do kolizji, aż do czasu, w którym pojazd będzie naprawiony. Samochodem zastępczym z AC będziemy mogli się poruszać nie tylko w czasie zatrzymania naszego auta w warsztacie samochodowym, lecz także w okresie oczekiwania na rozpoczęcie prac oraz gdy występują opóźnienia związane z np. koniecznością czekania na odpowiednie części.
W jakich przypadkach przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy kolizji?
Samochód zastępczy w ramach ubezpieczenia OC sprawcy wypadku należy się poszkodowanemu zawsze, gdy jest to celowo i ekonomicznie uzasadnione. Najważniejsze jest wykazanie, że pojazd służył właścicielowi do spełniania codziennych obowiązków np. dojazdu do pracy czy odwożenia dzieci do szkoły. Nie otrzymamy ze strony ubezpieczyciela sprawcy wypadku samochodu zastępczego na czas naprawy w przypadku, gdy nie udowodnimy faktycznej potrzeby korzystania z pojazdu lub gdy w naszym gospodarstwie domowym znajduje się kilka pojazdów.
Gdy spełniamy wszystkie powyższe wymogi, możemy złożyć wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji o udostępnienie nam auta na czas naprawy naszego pojazdu lub wypożyczyć samochód i zawnioskować o zwrot kosztów wynajmu. Drugi sposób znacznie szybciej pozwoli nam uzyskać samochód zastępczy, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach:
- klasa wynajmowanego samochodu musi być zbliżona lub niższa od klasy naszego pojazdu, który został uszkodzony;
- dobowa stawka najmu powinna odpowiadać stawkom rynkowym;
- jeśli nasz pojazd został całkowicie zniszczony, możemy wynająć samochód zastępczy maksymalnie do czasu zakupu nowego auta.
Ubezpieczyciel ma prawo zweryfikować, czy faktycznie należy nam się auto zastępcze, jednak nie może odmówić nam pokrycia wynajmu samochodu zastępczego, argumentując, że poszkodowany może korzystać np. z komunikacji miejskiej.
Samochód zastępczy z Assistance
Assistance to, podobnie jak AC, dodatkowy i nieobowiązkowy wariant ubezpieczenia pojazdu, który w podstawowej wersji raczej nie zawiera możliwości otrzymania auta zastępczego na czas naprawysamochodu uszkodzonego w wyniku kolizji. Podczas zakupu rozszerzonej polisy Assistance warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, nie tylko na to, czy dostaniemy samochód zastępczy. Czytając UWU Assistance sprawdzić należy:
- jakie są wyłączenia od odpowiedzialności ubezpieczyciela – w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pomocy;
- jak jest zakres terytorialny – czy samochód zastępczy należy się tylko wtedy, gry do kolizji doszło na terenie Polski czy w każdym miejscu na świecie;
- co oznaczają poszczególne definicje zdarzeń - czym w rozumieniu ubezpieczyciela są awaria, wypadek i kradzież pojazdu;
- jakie są limity – np. na ile dni przysługuje samochód zastępczy.
Rozszerzone polisy Assistance zawierają także taką ochronę ubezpieczeniową jak: wypożyczenie auta w przypadku kradzieży, brak limitów na poszczególne świadczenia czy naprawę na miejscu kolizji lub holowanie do najbliższego warsztatu.
Prawo do samochodu zastępczego
Otrzymanie auta zastępczego na czas naprawy czasem jest wyjątkowo trudne i stresujące, jednak w większości przypadków uzasadnione. Jednak nie jest tak od zawsze – do 2011 roku ubezpieczyciele odmawiali wypłaty za użytkowanie innego pojazdu na czas naprawy uszkodzonego auta, wymawiając się np. dostępem poszkodowanego do transportu publicznego. Sytuacja ta uległa zmianie za sprawą decyzji Sądu Najwyższego, który uznał, że właściciel pojazdu posiada go po to, by móc z niego korzystać. Dzięki temu orzeczeniu mamy możliwość korzystania z samochodów zastępczych, wystarczy jedynie dopilnować, by zawierane przez nas ubezpieczenie rzeczywiście spełniało nasze wymagania.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.