Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest surowo zabronione i może ono zakończyć się utratą prawa jazdy przez kierującego, a nawet więzieniem. Za usuwanie alkoholu we krwi odpowiada wątroba, a tempo jej pracy wynosi około 0,15 promila na godzinę. Czy można przyśpieszyć proces spalania wypitego wcześniej trunku?
Ile mogę wypić?
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, nie wolno prowadzić samochodu, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,2 promila. Wówczas kierujący klasyfikowany jest jako osoba po spożyciu. W przypadku przekroczenia 0,5 promila polskie przepisy traktują kierującego pojazdem jako nietrzeźwego, którego można ukarać pozbawieniem wolności. Dlaczego przepisy, dotyczące spożycia piwa, wódki czy też wina, są tak restrykcyjne? Według specjalistów alkohol znacznie utrudnia prowadzenie pojazdu, upośledzając funkcje poznawcze, zaburzając całkowite pole widzenia, zmniejszając refleks i uniemożliwiając prawidłową ocenę odległości auta od innego pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego. Co więcej, spożyty przed jazdą trunek często działa pobudzająco, zwiększając ryzyko wykonywania gwałtownych i nieprzemyślanych manewrów na drodze. Ile zatem można wypić przed jazdą? Bardzo niewiele. Jak się bowiem okazuje, kieliszek wódki po godzinie od wypicia stanowi 0,27 promila alkoholu we krwi. Jeszcze większe zagrożenie stwarza piwo. 60 minut po jego spożyciu poziom alkoholu we krwi wzrasta do około 0,4 promila.
Czym jest wirtualny przelicznik alkoholu?
Samodzielne oszacowanie poziomu alkoholu we krwi nie jest łatwe. Wpływ na wynik ma bowiem postura danej osoby oraz działanie jej metabolizmu, a jak wiadomo, są to cechy indywidualne. Chcąc zatem dowiedzieć się, jaki poziom alkoholu spowodowało wypicie wódki lub piwa, można skorzystać z wirtualnego kalkulatora promila. Jest to darmowe narzędzie, które ma formę kilkustopniowego formularza. Dzięki niemu można nie tylko obliczyć wartość promili, ale również ustalić, w jakim czasie wątroba usunie z organizmu alkohol. W pierwszym kroku konieczne jest wprowadzenie podstawowych danych, dotyczących wieku, budowy ciała, płci, wzrostu oraz wagi. Następny krok to wpisanie informacji o spożyciu alkoholu. Wirtualny alkomat bierze pod uwagę m.in. typ alkoholu, okres jego picia, moc trunku, wielkość kieliszka itp. Na podstawie tych informacji zostają ustalone promile oraz czas ich spalenia. Alternatywą dla wirtualnych kalkulatorów są tradycyjne alkomaty. Ich cena jest dość zróżnicowana – od kilkudziesięciu do nawet 1600 zł.
Jak szybko spala się alkohol?
Pozbycie się alkoholu z krwi nie jest łatwe. Przyjmuje się, że spalenie 250 ml zajmuje 3 godziny, a 250 ml wódki – około 8 godzin. Wpływ na ten proces ma jednak wiele różnorodnych czynników. Nie zaleca się spożywania alkoholu na pusty żołądek. Nie dostarczamy wówczas wątrobie cennych składników, korzystnie wpływających na pracę metabolizmu. Co za tym idzie, alkohol jest lepiej wchłaniany, a organizm szybko przechodzi w stan upojenia. Warto również pamiętać, że wysokość promili zależy od wieku danej osoby. Młodsi kierowcy mają zazwyczaj lepiej funkcjonujący organizm, a co za tym idzie – wolniej pochłaniający procenty. Osoby starsze często zmagają się natomiast z problemami wątrobowymi, dlatego proces usuwania alkoholu przebiega dość wolno. Kolejnym czynnikiem, o którym warto pamiętać, jest płeć – kobiety wykazują mniejszą tolerancję dla spożytych trunków niż mężczyźni. Co jeszcze wpływa na proces spalania piwa, wódki lub wina? Jest to dehydrogenaza alkoholowa stanowiąca katalizator przekształcenia aldehydu octowego w etanol i odwrotnie. ADH w znaczący sposób wpływa na szybkość upojenia oraz detoksykacji. Im większe jego stężenie, tym szybciej zostaje spalony alkohol.
Jak szybko wytrzeźwieć?
Chcąc zachować bezpieczeństwo na drodze, nie zaleca się przed planowaną podróżą spożywania wysokoprocentowych trunków. Jeśli czasowy odstęp od wypicia alkoholu i jazdy nie jest zbyt długi, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które mogą wpłynąć na przyśpieszenie detoksykacji. Przede wszystkim nie należy przyjmować procentów bez wcześniejszego posiłku. Najlepiej przygotować pełnowartościowe danie, zawierające dużo tłuszczu oraz białka. Składniki te spowalniają bowiem zamroczenie. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest odpowiednie nawodnienie, korzystnie wpływające na pracę metabolizmu. Co jeszcze oddziałuje na nasz organizm? Wątroba może mieć utrudnione zadanie, jeśli kilka kieliszków alkoholu zostanie wypitych w krótkim odstępie czasu. Zdecydowanie lepiej jest pozwolić organizmowi na stopniowe przepracowanie niewielkiej ilości trunku. Zamiast wódki warto również zdecydować się na wypicie drinka zawierającego świeży sok oraz owoce. Są to bowiem zdrowe i cenne dla organizmu składniki.
Zgodnie z polskimi przepisami poziom alkoholu we krwi nie powinien przekraczać 0,2 promila. Warto zatem pamiętać, by po wypiciu wódki lub piwa poczekać, aż organizm przeprowadzi pełną detoksykację. Należy również zaznaczyć, że nie istnieją natychmiastowe „spalacze” alkoholu. Można jednak zastosować kilka metod, wspomagających pracę metabolizmu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.