Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Aby zrozumieć, co kryje się pod pojęciem spedycji, warto zaznajomić się ze strategią logistyczną stosowaną przez przedsiębiorców. Jakie czynności są wykonywane, aby produkt dotarł do określonego punktu? Procedury z tym związane wymagają ustalonego sposobu działania, dlatego poniżej znajdziesz kluczowe informacje, które pomogą w zrozumieniu, czym zajmuje się spedycja.
Czym zajmuje się spedycja?
Ważne jest, by nie mylić spedycji i logistyki. Ta druga dotyczy szerszego zakresu działań, jak np. planowanie trasy i środków transportu. W logistyce istotne jest łączenie przepływu informacji z przemieszczeniem się dóbr oraz ludzi. Definicja spedycji natomiast wyklucza przewóz osób. Dotyczy optymalizacji transportu ekwipunku.
Ładunek (o różnej masie), który wymaga przewiezienia to np.:
artykuły spożywcze,
materiały budowlane,
różnego rodzaju maszyny lub samochody itd.
Ze względu na ilość środków transportu wyróżnia się:
spedycję intermodalną – zorganizowany rodzaj transportu przesyłki odbywa się za pośrednictwem różnych obiektów np. najpierw transport morski (statek), a potem lądowy (ciężarówka);
spedycję gałęziową – przewóz ładunku możliwy jest jednym rodzajem transportu np. samochodem ciężarowym.
Co to jest usługa spedycyjna?
Usługi spedycyjne są rodzajem usług logistycznych (transportowe, magazynowania, dodatkowe) i dotyczą m.in.:
ustalenia środka transportu (drogowy, lotniczy, morski) i poziomu usług transportowych (cena i warunki przewozu);
rozwiązywania pojawiających się problemów w trakcie przewozu, np. sporządzenie protokołu szkody;
przygotowania dokumentów handlowych (np. do odprawy celnej);
zawarcie umowy transportu wraz z ważeniem oraz odpowiednim znakowaniem (kod kreskowy);
stałego kontaktu z klientem;
opracowywania harmonogramu ruchu pojazdów (dostosowanych pod kątem konkretnego czasu dla wskazanego miejsca).
Dobrze, jeśli wspierane są poprzez:
technologie budujące relacje z klientem – system CRM (Customer Relationship Management, technologia służąca archiwizacji i porządkowaniu doświadczenia firm);
elektroniczne giełdy transportowe – występują w postaci platform interaktywnych, które umożliwiają dostęp do scentralizowanych baz danych, dzięki czemu możliwe staje się szybkie znalezienie interesującej oferty usług transportowych;
automatyzacji procesów magazynowych – posiadanie czytników kreskowych do kompletacji zlecenia. Innymi pomocnymi narzędziami są skanery nadgarstkowe oraz przenośne drukarki, które można zamontować do wózków widłowych. Popularnym staję się robotyzacja całych magazynów poprzez wprowadzenie taśmociągów teleskopowych. Zaletami korzystania z tego typu udogodnień jest nie tylko wspomaganie prac magazynowych, ale także duża oszczędność pieniędzy;
wprowadzenie sztucznej inteligencji do ochrony płynności finansowej – celem jest zapobieganie bankructwu firmy spedycyjnej. Za przykład może posłużyć system Temida, który sprawdza wypłacalność kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy z drugą stroną transakcji;
nowoczesne usługi przewozu – trendem staje się elektromobilność. Ma to na celu niskoemisyjność, sprzyjającą środowisku. Należy być przygotowanym na wprowadzanie coraz to nowszych ewolucji w transporcie tj. samochodów bez kierowców, dronów i robotów.
Istotnym faktem jest również to, że nie należy mylić usługi spedycyjnej z usługą transportową. Różnica w tym przypadku polega na tym, że ta pierwsza odpowiada za organizację transportu, natomiast sam jego przewóz to zadanie firmy transportowej.
Spedytor międzynarodowy – co robi?
Działalność oparta na strukturze transportu ładunku jest na ogół rozpowszechniona poza obręb konkretnego kraju. Spedytor międzynarodowy to osoba, która koordynuje oraz organizuje procesy spedycyjne poza granicami państwa.
Należy zaznaczyć, że dla klienta najlepszy jest taki spedytor, który w jak najkrótszym czasie, najniższej cenie, z dużą niezawodnością oraz elastycznością usługi umożliwia dostarczenie przesyłki. Na ogół do zadań spedytora zalicza się:
przygotowanie towaru (piecza nad przechowywaniem, załadunkiem oraz rozładunkiem);
postępowanie według procedur zgodnych z Kodeksem celnym (tranzyt, dopuszczenie do obrotu, odprawa czasowa itp.);
sprawdzanie dokumentów, np. potrzebnych ubezpieczeń;
podpisywaniu umowy spedycji (zobowiązującej do wykonania określonych usług);
kontakt z klientem na każdym etapie procesów spedycyjnych.
Spedytor międzynarodowy pełni podobną funkcję co spedytor krajowy. Różnica między nimi jest taka, że kompetencje pierwszego są wykorzystywane poza obrębem kraju. Musi w tym przypadku posługiwać się biegle językiem obcym.
Warto dodać, że u spedytora cenione są takie cechy, jak:
umiejętność prawidłowego wysławiania się,
wysoka kultura osobista,
łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
szybkość przyswajania wiedzy.
Firma spedycyjna – co to?
Przedsiębiorstwa spedycyjne zajmują się świadczeniem szeregu czynności organizacyjnych (dotyczących transportu towaru) względem zleceniodawcy.
Kompleksowość tych firm jest spowodowana nawiązywaniem sporej ilości znajomości z przewoźnikami oraz posiadaniem wiedzy na temat reguł handlowych (np. Incoterms - zestaw opisów określający zasady sprzedaży na całym świecie) oraz prawa.
Głównym uprawnieniem pozwalającym prowadzić działalność spedycyjną jest posiadanie licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie ładunku (na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym; Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 z późn. zm.).
Firmy spedycyjne a działalność transportowa – ubezpieczenia
Bezawaryjny przewóz towaru to podstawy cel działania firm spedycyjnych oraz transportowych. Właśnie z tego powodu wdraża się ubezpieczenia. Na ich podstawie możliwe staje się bezpieczniejsze dostarczenie przesyłki do określonego punktu.
Wprowadzenie ubezpieczenia CARGO (ładunku) pozwala na dodatkowe zabezpieczenie przed poniesieniem kosztów związanych z uszkodzeniem lub utratą ładunku. Znalezienie najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej nie musi być trudne. Wystarczy zapoznać się z propozycjami kilku głównych ubezpieczycieli. Można to zrobić za pośrednictwem serwisu Compero.pl, który umożliwia porównanie ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i zawarcie umowy z jednym z nich bez wychodzenia z domu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.