Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Posiadając przez kilka lat prawo jazdy i jeżdżąc bezpiecznie swoim samochodem, kierowcy zbierają zniżki za bezszkodowość prowadzenia pojazdu mechanicznego. W żargonie ubezpieczeniowym określane jest to mianem „bonus malus”. Zniżki naliczane są zasadniczo za każdy rok bezszkodowej jazdy, w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, choć niezależnie względem siebie.
Składka na ubezpieczenie OC lub AC wyliczana jest między innymi przy wzięciu pod uwagę sumy lat ubezpieczenia właściwej dla danego klienta oraz ilości szkód w tym okresie. Każda firma ubezpieczeniowa oferująca ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC może stosować własne systemy naliczeń „bonus malus”.
Ile wynoszą zniżki?
Zniżki mogą być przyznawane w wysokości np. 10 proc. za każdy rok bezszkodowej jazdy lub za każde dwa lata. Wpływa to na trudności w określeniu przysługujących klientowi zniżek. Generalnie, jeśli kierowca dopiero uzyskał prawo jazdy i nie posiadał dotychczas samochodu, nawet jako współwłaściciel, płaci składkę według klasy taryfowej „0”, której odpowiada stawka ubezpieczenia w wysokości 160 proc. składki podstawowej. Po jednym roku bezszkodowej jazdy, kierowcy przysługuje już składka podstawowa w wysokości 100 proc., bez zniżek i zwyżek. W kolejnych latach zniżki mogą być naliczone w następujący sposób:
- po dwóch latach bezszkodowej jazdy - taryfa „2”, stawka w wysokości 90 proc. składki podstawowej,
- po trzech latach bezszkodowej jazdy - taryfa „3”, stawka w wysokości 80 proc. składki podstawowej,
- po czterech latach bezszkodowej jazdy - taryfa „4”, stawka w wysokości 70 proc. składki podstawowej,
- po pięciu latach bezszkodowej jazdy - taryfa „5”, stawka w wysokości 60 proc. składki podstawowej,
- po sześciu latach bezszkodowej jazdy - taryfa „6”, stawka w wysokości 50 proc. składki podstawowej,
- po siedmiu latach bezszkodowej jazdy - taryfa „7”, stawka w wysokości 40 proc. składki podstawowej.
Najwyższe, 60-procentowe zniżki mogą być jednak przyznawane kierowcy już po 2-3 latach bezszkodowej jazdy, co uzależnione jest od polityki wyliczania składek ubezpieczeniowych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Czy wiesz że...?
Nieprawdą jest, że po jednej szkodzie kierowca traci zawsze wszystkie zniżki na ubezpieczenie OC. Firmy ubezpieczeniowe odejmują od posiadanej zniżki określoną ich część, odpowiednio do tego, co zostało ujęte w zasadach ubezpieczenia.
Utrata zniżek za wypadki drogowe
Przykładowo spowodowanie 3 szkód w poprzednim okresie ubezpieczenia, oznacza obniżenie zniżek za ubezpieczenie OC, ale niekoniecznie do zera. Jeśli kierowca będzie miał udokumentowane 6 lat bezszkodowej jazdy, to jego taryfa zostanie przesunięta do klasy „3” i będzie mógł otrzymać zamiast 60 proc. zniżek, tylko 20 proc. Im mniej lat bezszkodowej jazdy, tym mniejsze zniżki lub wyższe zwyżki zapłaci kierowca za OC, o ile w ubiegłym roku spowodował wypadek.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.