Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Na szczęście dla kierowców elektryków publiczne stacje ładowania samochodów są coraz bardziej popularne w Polsce. Z pomocą dla operatorów sieci ładowarek elektrycznych przyszli prywatni dystrybutorzy. Dzięki nim coraz łatwiej znaleźć stacje ładowania w pobliżu.
Gdzie można znaleźć publiczne stacje ładowania?
Mimo, że coraz bardziej popularne, ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych znajdują się głównie w większych miastach lub przy drogach szybkiego ruchu. Wymusza to na kierowcach planowanie trasy z uwzględnieniem lokalizacji stacji ładowania.
Stacja ładowania – pomysł na biznes i pomoc dla kierowców
Nadal niedostatecznie rozwinięta sieć ładowarek samochodowych w Polsce skłania operatorów stacji ładowania do współpracy z chętnymi. Osoba, która podpisze umowę z operatorem stacji ładowania i udostępni swój teren na zainstalowanie ładowarek stanie się dystrybutorem.
Coraz częściej właściciele hoteli, chcąc przyciągnąć klientów decydują się na utworzenie stacji ładowania na swoim terenie. Podpisana umowa z wybranym operatorem stacji ładowania daje w zamian pełną obsługę techniczną i udogodnienie dla gości.
Dystrybutorem może być praktycznie każdy, a najważniejszym warunkiem na udostępnienie nowopowstałej stacji ładowania dla kierowców jest otrzymanie zaświadczenia o spełnieniu wymagać odnośnie punktu ładowania (w formalnościach również pomaga operator sieci stacji).
Jak przebiega ładowanie? Czy jest to skomplikowana czynność?
Jeżeli mówimy o publicznych stacjach ładowania to ich obsługa jest mało skomplikowana. Dotyczy to również stacji u prywatnych dystrybutorów, gdzie zasady ładowania są identyczne, jak w przypadku całej sieci operatora stacji ładowania.
Najczęściej wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację na telefon i podpiąć do niej kartę kredytową. W dalszych krokach pomogą już instrukcje z aplikacji. Po podłączeniu samochodu i prawidłowym rozpoczęciu ładowania parametry ładowania zostaną dobrane automatycznie, a kierowcy pozostanie tylko czekać na zakończenie procesu. Jeżeli chodzi o czas ładowania to np. stacja szybkiego ładowania (powyżej 50 kW) naładuje baterię typowego samochodu miejskiego od 20 do 80% w mniej niż godzinę.
Wybór punktu i koszty ładowania samochodu elektrycznego
Korzystając z publicznych stacji ładowania zawsze należy wybrać taką, która będzie nam najbardziej odpowiadała. Stacje różnią się od siebie mocą, jak i dostępnymi wtyczkami do ładowania – to podstawowe rzeczy, którymi należy się kierować przy wyborze stacji.
Równie ważną kwestią jest ta dotycząca kosztów ładowania na danej stacji, a niestety obecnie darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych to już rzadkość. Ceny w punktach różnią się w zależności od operatora, jak i mocy ładowania. Stawki w przypadku szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych wahają się w okolicach 2 zł/kWh. W takim przypadku za przejechanie 100 km zapłacimy 30-40 zł, a całkowity koszt i zasięg po naładowaniu będzie zależał głównie od parametrów akumulatorów w danym samochodzie.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.