Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Status dowodu rejestracyjnego to coś, co interesuje kierowców ubiegających się o ten dokument. Chociaż od 2018 roku nie musimy mieć go przy sobie podczas kontroli drogowej (na terenie Polski), odbiór dowodu rejestracyjnego jest niezbędny - to potwierdzenie, że samochód jest dopuszczony do ruchu.
Status dowodu rejestracyjnego - gdzie sprawdzić?
Usługę “sprawdź status dowodu rejestracyjnego” znajdziesz w serwisie dla przyszłych i obecnych kierowców, prowadzonym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. - status dowodu dostępny jest na tej podstronie. Tego, czy dokument jest gotowy do odbioru dowiesz się także, dzwoniąc do urzędu, w którym składałeś wniosek o rejestrację samochodu.
Dowód rejestracyjny pojazdu powinien być do odbioru w ciągu siedmiu dni roboczych od złożenia wniosku.
Czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?
Sprawdzanie dowodu rejestracyjnego na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. jest możliwe po podaniu dwóch informacji:
- numeru rejestracyjnego,
- pięciu ostatnich znaków numeru nadwozia (numeru VIN).
Od razu po ich wpisaniu otrzymamy informację, czy dowód jest do odbioru, czy musimy jeszcze trochę poczekać lub uzupełnić/poprawić wprowadzone dane.
PWPW - dowód rejestracyjny sprawdzamy tam, ponieważ to Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. przygotowuje ten dokument. |
Odbiór dowodu rejestracyjnego - dokumenty
Co potrzeba do odbioru dowodu rejestracyjnego? Do urzędu musisz zabrać dowód osobisty, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC (dokument potwierdzający zawarcie umowy lub dowód opłacenia składki), a także - jeżeli były wydane - oryginał pozwolenia czasowego oraz oryginał karty pojazdu. Jeśli dowód odbiera jeden ze współwłaścicieli pojazdu lub pełnomocnik, niezbędny będzie także dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.
Pamiętaj, że dowód rejestracyjny pojazdu będziesz mógł odebrać w urzędzie, w którym składałeś wniosek. |
Dlaczego dowód rejestracyjny jest ważny?
Dowód rejestracyjny to dokument, który stwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu, znajdziemy w nim dane techniczne pojazdu, a także dane właściciela/posiadacza. Rejestrując samochód, dostajemy pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód), które umożliwia nam korzystanie z auta. Dopiero po pewnym czasie otrzymamy stały dowód rejestracyjny. To dokument składający się z trzech skrzydeł, utrzymany w błękitno-żółtej kolorystyce. Awers jest zalaminowany.
“Twardy” dowód rejestracyjny w układzie poziomym ma wymiary 105 mm x 218 mm (po złożeniu: 73 mm x 105 mm).
Jazda bez dowodu rejestracyjnego
Nie możemy jeździć samochodem, który nie posiada dowodu rejestracyjnego - to dokument, który koniecznie trzeba wyrobić. Jednak od 1 października 2018 roku nie musimy mieć go przy sobie. Podczas kontroli drogowej, służby sprawdzą dokumenty online, w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W dalszym ciągu musimy mieć przy sobie “książeczkę” m.in. podczas wyjazdu za granicę czy np. podczas sprzedaży samochodu lub jego odbioru po odholowaniu na parking policyjny.
4 grudnia 2020 roku pojawiły się kolejne ułatwienia dla kierowców, za sprawą których m.in. nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończyły się miejsca na pieczątki z badania technicznego. Nowy dowód rejestracyjny będzie musiał zatem wyrobić dopiero nowy właściciel pojazdu lub gdy zmienią się dane właściciela lub współwłaściciela samochodu.
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to usługa przydatna nie tylko służbom, ale i obywatelom. Możemy sprawdzić tam m.in. termin kolejnego badania technicznego czy ważność polisy. Niezbędne informacje znajdziemy w zakładce “Mój pojazd”.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.