Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Obowiązkowe OC ma za zadanie chronić poszkodowanych w wypadkach i jest wypłacane z polisy sprawcy. Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie od dnia rejestracji auta.
Co grozi za brak OC?
Brak takiego ubezpieczenia to nie tylko duży problem przy najmniejszej nawet kolizji, ale również dotkliwe kary. Już nie tylko policja może sprawdzać ważność OC, ale również inspektorzy transportu drogowe, wydział komunikacji, a przede wszystkim Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ten ostatni wspiera się nowoczesnym oprogramowaniem, które pozwala wychwycić przerwy w ubezpieczeniach zarejestrowanych pojazdów. W tej sytuacji liczenie, że uda się wymknąć kontroli jest mało realne.
Za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary, uzależnione od okresu, w jakim pojazd był pozbawiony obowiązkowej polisy. Jeśli było to dłużej niż 14 dni, właściciele aut osobowych zapłacą 3 200 zł, a ciężarówek – 4 800 zł. Pojazd bez OC do 14 dni to połowa przed chwilą wymienionej sumy. Najmniej zapłacą właściciele samochodów jeżdżących bez polisy do 3 dni – jedną piątą podstawowej kary.
Stłuczka a brak OC
Na szczęście, gdy sprawca stłuczki nie posiada ważnego OC, poszkodowany nie zostaje bez żadnej pomocy. System przewidział takie sytuacje i chroni tych, którzy nie mogą ściągnąć odszkodowania z OC sprawcy.
W Polsce działa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Na jego rzecz towarzystwa ubezpieczeniowe przekazują część zebranych składek. To pozwala zaspokajać roszczenia z ubezpieczeń OC. UFG może wypłacić odszkodowanie również, gdy sprawca nie posiadał obowiązkowego OC. Oczywiście, sprawca musi zostać zidentyfikowany. Wtedy możemy liczyć na rekompensatę za uszkodzone mienie oraz tzw. szkody na osobie.
Gdy sprawca jest nieznany, jednak okoliczności kolizji wskazują na udział pojazdu, przysługuje tylko odszkodowanie za szkody na osobie (uszczerbek na zdrowiu musi trwać dłużej niż 14 dni). Jednak odszkodowanie z UFG otrzymamy, gdy nie posiadamy polisy AC, w przeciwnym wypadku, szkody pokryje nasze autocasco.
Jak postępować w przypadku kolizji z nieubezpieczonym kierowcą? Właściwie tak samo, jak w przypadku każdej kolizji. Potrzebne będą dane sprawcy, opis zdarzenia oraz oświadczenie sprawcy o braku polisy OC. Potem w najbliższym oddziale jakiegokolwiek towarzystwa ubezpieczeniowego musimy złożyć komplet dokumentów, oświadczenia, polisę OC i faktury świadczące o wysokości szkody. Nasze dokumenty ubezpieczyciel przekaże do UFG.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.