ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Światła pozycyjne – do czego służą i jak włączyć?

Każdy samochód zarejestrowany na terenie Polski musi być wyposażony w światła pozycyjne. Jak należy ich prawidłowo używać? Sprawdzamy, do czego służą światła pozycyjne pojazdu.

 

Co to są światła pozycyjne?

Światła pozycyjne to jeden z rodzajów świateł montowanych w pojazdach. Służą one do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego położenia pojazdu, kiedy np. jest on holowany. Ile jest świateł pozycyjnych? Aktualnie produkowane pojazdy są wyposażone w lampy pozycyjne:

  • przednie – są to lampy białe, chociaż do 2010 r. koncerny motoryzacyjne mogły używać także lamp żółtych,
  • tylne – są to lampy czerwone,
  • boczne – są to lampy żółte, montowane wyłącznie w pojazdach (przyczepach), których długość przekracza sześciu metrów.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby światła pozycyjne były widoczne w nocy z odległości co najmniej 300 metrów (przy dobrej widoczności).

Światła pozycyjne – symbol. Jak wygląda kontrolka świateł pozycyjnych? Na desce rozdzielczej samochodu światła pozycyjne są przedstawiane jako dwa zielone reflektory, które świecą w przeciwnych kierunkach. Każdy z reflektorów ma trzy promienie świetlne.

Kiedy należy używać świateł pozycyjnych?

Kierowcy nie mają dowolności w używaniu świateł pozycyjnych. Ponieważ celem tego rodzaju oświetlenia jest zapewnienie dostatecznej widoczności pojazdu w sytuacjach awaryjnych, to warunki jego używania są ściśle określone. Kiedy używać świateł pozycyjnych? Szczegółowe wskazówki znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Te światła należy włączyć:

  • podczas holowania – jeżeli holowanie odbywa się w okresie niedostatecznej widoczności, to kierowca pojazdu holowanego powinien włączyć światła pozycyjne,
  • po awariigdy doszło do niej na drodze ekspresowej lub autostradzie, a samochód nie jest wyposażony w światła awaryjne,
  • przy ograniczonej widoczności i w razie postoju w miejscu zabronionym, gdy ma on miejsce poza obszarem zabudowanym, a samochód nie ma świateł awaryjnych.

Z tych kilku przykładów można wywnioskować, że światła pozycyjne z reguły są traktowane jako alternatywa dla świateł awaryjnych. Używa się ich w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest ostrzeżenie innych uczestników ruchu drogowego.

Przykład: Zadzwonił do ciebie znajomy z prośbą o pomoc – przytrafiła mu się awaria, a ponieważ nie wykupił ubezpieczenia assistance, za holowanie pojazdu musiałby zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Zdecydowałeś się mu pomóc. Ze względów bezpieczeństwa na holowanym pojeździe umieściliście trójkąt ostrzegawczy, a jego kierowca włączył światła pozycyjne.

 

Jak włączyć światła pozycyjne w różnych pojazdach?

Przygotowania do wyruszenia w trasę obejmują sprawdzenie m.in. świateł pozycyjnych. Jak włączyć światła pozycyjne? Najczęściej producenci samochodów stosują podobne rozwiązania – umieszczają włącznik oświetlenia pojazdu na manetce znajdującej się przy kierownicy. Jeżeli zastanawiasz się:

  • jak włączyć światła pozycyjne w Toyocie Yaris – włącznik świateł, który znajduje się na manetce z lewej strony kierownicy, należy przestawić z pozycji 0 na 1; światła pozycyjne włącza się, gdy kluczyk w stacyjce jest w pozycji zapłonu,
  • jak włączyć światła pozycyjne w Kia Rio – pokrętło włącznika świateł, które znajduje się na dźwigni po lewej stronie kierownicy, należy przestawić z pozycji 0 na 2,
  • jak włączyć światła pozycyjne w Hyundai i20 – pokrętło włącznika świateł, które jest zlokalizowane na manetce z lewej strony kierownicy, należy przestawić z pozycji 0 na 1.

Jeżeli dopiero kupiłeś samochód i masz wątpliwości, jak włączyć światła pozycyjne, to poszukaj wskazówek w instrukcji obsługi. Powinieneś ją otrzymać od dealera lub poprzedniego właściciela auta.

 

Światła pozycyjne a postojowe – różnica

Wielu kierowców błędnie uznaje, że światła pozycyjne i postojowe to te same światła. Tymczasem to dwa różne rodzaje oświetlenia. Światła postojowe nie są obowiązkowym elementem wyposażenia auta – producent pojazdu może, ale nie musi ich montować. Z kolei zarejestrowanie w Polsce samochodu bez świateł pozycyjnych nie jest możliwe.

Jaka jest jeszcze różnica między światłami pozycyjnymi a postojowymi? Po włączeniu światła postojowe świecą się tylko z jednej (lewej lub prawej) strony pojazdu. Ponieważ tylko światła pozycyjne są obowiązkowe, to używanie świateł postojowych nie jest obligatoryjne. Ponadto, jak wskazuje ich nazwa, światła postojowe powinny być używane wyłącznie podczas postoju.

Oświetlenie pojazdu to znacznie więcej niż tylko światła pozycyjne. We współcześnie produkowanych pojazdach stosuje się także m.in.:

  • światła drogowe,
  • światła mijania,
  • światła awaryjne,
  • światła cofania,
  • światła przeciwmgłowe.

 

Światła pozycyjne – o czym trzeba pamiętać?

Kierowca powinien mieć techniczną możliwość skorzystania ze świateł pozycyjnych – muszą one być sprawne. W przeciwnym razie może dojść do kolizji lub wypadku. Jak wszystkie pozostałe światła, oświetlenie pozycyjne powinno:

  • być prawidłowo rozmieszczone,
  • nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego,
  • być dobrze widoczne.

Światła pozycyjne nie są jednak tak dużym problemem dla kierowców jak choćby światła drogowe czy mijania. Właściciel samochodu nie musi inwestować w droższe produkty – wystarczy zwykła żarówka. W starszych modelach samochodów jej wymiana nie powinna być też kłopotliwa – w większości przypadków kierowca nie będzie musiał korzystać z pomocy fachowców z warsztatu samochodowego.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również