Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Nad polisą powodziową powinni się zastanowić właściciele zarówno nieruchomości wolnostojących, jak i bloków mieszkalnych. Jest to kwestia warta szczególnego rozważenia, jeżeli masz posiadłość położoną na terenie zalewowym. Czym są tereny zalewowe, jak zmniejszyć straty powodzi i jak przygotować się do ubezpieczenia?
Co to są tereny zalewowe?
Teren zalewowy to obszar, który na skutek opadów, wezbrania rzek lub podniesienia się poziomu wód gruntowych jest szczególnie narażony na wystąpienie zalania częściowego bądź całościowego.
Jak sprawdzić tereny zalewowe?
Aby dowiedzieć się, czy dane miejsce jest podatne na występowanie powodzi, zapoznaj się z mapami ISOK (Informatycznego Systemu Osłony Kraju). Dostępne są one na stronie Hydroportalu (https://isok.gov.pl/hydroportal.html). Jest to publiczny portal, który zajmuje się tematyką wodną na terenie Polski.
Jakie obszary są zagrożone powodzią?
Obszary zagrożone zalaniem w Polsce i Europie są określane co 6 lat zgodnie z Dyrektywą Powodziową. Zobowiązuje ona wszystkie państwa do opracowania ryzyka, przygotowania specjalnych map oraz do sporządzenia planów zarządzania ryzykiem powodziowym.
Ile można podnieść działkę?
Często pierwszą myślą właściciela nieruchomości zagrożonej zalaniem jest nasypanie ziemi, aby podwyższyć poziom gruntu. Podniesienie terenu działki może mieć miejsce, pod warunkiem że nie zostanie zmieniony stan wody w gruncie, co może przynieść negatywne skutki dla sąsiadujących terenów. Ugody można dokonywać w drodze decyzji zatwierdzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (art. 234 Prawa wodnego).
Teren zalewowy – co możesz wybudować?
Działka na terenie zalewowym jest atrakcyjna dla wielu inwestorów, zarówno pod kątem ceny, jak i walorów wizualnych. Jeżeli dany teren jest uznany jako obszar szczególnego zagrożenia powodzią, wbudowanie na nim nawet domku letniskowego będzie niemożliwe. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybudować dom na terenie zalewowym, to musisz wiedzieć, że od 2018 roku jest to bardzo utrudnione i zależne od mapy zagrożeń powodziowych (art. 166 Prawa wodnego).
Jak ubezpieczyć dom wybudowany na terenie zalewowym?
Jeżeli jednak już jesteś właścicielem nieruchomości, która jest wybudowana na terenie zalewowym, powinieneś rozważyć ubezpieczenie takiego domu. Zagwarantuje ci to względny spokój, w przypadku powodzi, które niejednokrotnie zniszczyły dorobki życia. Zapoznaj się z ofertami polis ubezpieczeniowych pochodzących od różnych towarzystw, ponieważ często mogą różnić się podstawą i dodatkowymi opcjami. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie propozycji najlepszych ubezpieczycieli w Polsce za pośrednictwem serwisu Compero.pl. Znajdująca się na tym portalu porównywarka ubezpieczeń pozwoli ci nie tylko poznać cenę ubezpieczenia nieruchomości, ale też w szybki sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę. A to wszystko za pomocą kilku kliknięć.
Powódź a zalanie – czy jest różnica?
Ubezpieczyciel traktuje te dwa terminy oddzielnie. Jako przyczynę powodzi wyróżnia się:
wystąpienie nadmiernych opadów atmosferycznych,
stopnienie lodu lub śniegu,
topnienie kry lodowej,
wytworzenie się zatorów lodowych,
na terenach górskich i pofałdowanych spływ wody na zboczach i stokach,
podwyższenie poziomu wody rzek, jezior, sztucznych akwenów;
sztorm.
Ubezpieczenie od powodzi w praktyce
Często ubezpieczenie nieruchomości od powodzi może występować w podstawie polisy, jednak przeważnie swoim zakresem obejmuje mury i ewentualnie stałe elementy konstrukcji. Jeżeli chcesz, aby ochroną było objęte wyposażenie, zastanów się nad rozszerzeniem pakietu polisy o mienie ruchome, na wypadek zdarzenia losowego. Może ono objąć:
dom będący w budowie,
domek letniskowy,
nagrobki,
rośliny w domu,
roślinność ogrodową,
zbiory i dzieła sztuki,
sprzęt elektroniczny, który jest przenośny;
przedmioty służące do prowadzenia działalności gospodarczej.
Ponadto możesz uchronić się od przesiąkania wód gruntowych, zagrzybienia i zawilgocenia.
Jak ocenia się ryzyko powodzi w ubezpieczalni?
Ryzyko wystąpienia powodzi na danym terenie, każdy ubezpieczyciel rozpatruje w nieco inny sposób. Przeważnie można spotkać podział na cztery strefy, które różnią się poziomem wystąpienia niebezpieczeństwa. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do samodzielnej oceny ryzyka, a często opiera się ono o straty powodziowe z danego terenu na przestrzeni kilku lat.
Jaki jest koszt ubezpieczenia nieruchomości od powodzi?
Koszt roczny, z jakim będziesz musiał się liczyć przy ubezpieczeniu od powodzi, będzie się różnił w zależności od ubezpieczalni i wybranej polisy. Stawki mogą zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj, że powódź to kataklizm, który już milionom osób na świecie odebrał domy i najpiękniejsze wspomnienia. Warto podjąć kroki, które zabezpieczą cię i twoją rodzinę od strony finansowej.
Głównym czynnikiem przy ustalaniu ceny polisy jest liczba powodzi w danym miejscu. Im mniej ich było, tym ubezpieczenie będzie tańsze.
Okres karencji w przypadku powodzi
Ubezpieczalnie stosują procedury, które mają zabezpieczyć nie tylko ciebie i twój dorobek, ale również i samego ubezpieczyciela. Dlatego w wielu miejscach spotkasz się z okresem karencji, tj. czasowego wstrzymania wypłacenia odszkodowania. W niektórych miejscach nie otrzymasz środków finansowych, jeżeli powódź wystąpiła, np. w ciągu pierwszych 14 do 31 dni od daty zawarcia nowej umowy. Pamiętaj, aby skrupulatnie zapoznawać się ze wszystkimi dokumentami i umowami, jakie się decydujesz się podpisać, aby uniknąć przykrego rozczarowania.
Zabezpieczenie domu przed powodzią
Dobra polisa ubezpieczeniowa to bez dwóch zdań podstawa, jeżeli chcesz zminimalizować negatywne skutki powodzi. Jednak istnieje jeszcze kilka istotnych sposobów, które pomogą ochronić to co dla ciebie najcenniejsze.
Właściwe rozplanowanie projektu domu:
użycie ciężkich materiałów, które zniwelują prawdopodobieństwo porwania domu przez wodę;
podniesienie parteru, szczególnie progów wejściowych;
zastosowanie specjalnych materiałów chroniących mury przed działaniem wody;
zaplanowanie pomieszczeń, co pozwoli fali powodziowej swobodnie przepłynąć przez parter;
umieszczenie systemu grzewczego na podeście, a najlepiej na wyższej kondygnacji;
przygotowanie systemu kanalizacyjnego, uniemożliwiającego cofanie się ścieków;
specjalne materiały wykonania okien i drzwi piwnicznych uchronią przed pękaniem na skutek naporu wody.
Czy podtopienie piwnicy w bloku mieszkalnym również obejmuje ubezpieczenie od powodzi?
Jeżeli zastanawiasz się, czy za podtopienie piwnicy w bloku mieszkalnym przysługuje ci wypłata ubezpieczenia, musisz dokładnie sprawdzić warunki umowy. Często jest to pomieszczenie traktowane jako przynależne do mieszkania, wówczas przysługuje ci odszkodowanie.
Czy można wykupić tylko ubezpieczenie od powodzi?
Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują wyłącznie wykupienie polisy mieszkaniowej, do której jako dodatkowy element możesz dokupić ubezpieczenie od innych zdarzeń.
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.