Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Transport lotniczy staje się coraz bardziej popularny wśród firm, które wysyłają towary, często do bardzo odległych miejsc świata. Czy to się opłaca? Jakie są wady i zalety transportu lotniczego? Te aspekty ukazuje poniższy artykuł.
Jakie są zalety transportu lotniczego?
Wśród najważniejszych pozytywnych cech transportu drogą powietrzną należy wymienić: bezpieczeństwo transportu, krótki czas dotarcia do celu oraz bezpieczeństwo towarów.
Bezpieczeństwo transportu
Niewątpliwie bardzo istotną zaletą transportu powietrznego jest bezpieczeństwo. Oczywiście katastrofy w ruchu lotniczym są nieuniknione, ale w porównaniu np. z transportem samochodowym, są o wiele rzadsze.
Np. w 2021 roku według Ministerstwa Infrastruktury miało miejsce ponad 20000 wypadków drogowych, a wypadków lotniczych było kilkanaście. Można zatem śmiało powiedzieć, że samoloty czy śmigłowce są najbezpieczniejszymi środkami transportu.
Szybkie docieranie towarów do odbiorcy
Transport powietrzny zapewnia krótki czas w dotarciu towaru do wyznaczonego celu. Szybkość dotarcia do celu czyni samoloty bardzo efektywnymi środkami transportowymi. W kilkanaście godzin samoloty mogą dotrzeć do miejsc oddalonych nawet o kilka tysięcy kilometrów. Docierają w miejsca ogólnie niedostępne dla innych środków transportu. Ponadto samoloty mają o wiele większą częstotliwość przewozów niż np. statki.
Bezpieczeństwo przesyłek
Towary transportowane drogą lotniczą są o wiele mniej narażone na uszkodzenia. Dotyczy to zwłaszcza towarów kruchych, delikatnych i wrażliwych na wstrząsy czy wilgoć, które na pokładzie samolotu są mniejsze niż np. w samochodzie dostawczym. Mniejsza liczba punktów przeładunkowych w transporcie lotniczym sprawia, że ryzyko zniszczenia przesyłki jest dużo mniejsze.
Jakie są główne wady transportu lotniczego?
Nie można nie wspomnieć także o negatywnych stronach takiego transportu, wśród których trzeba wymienić: wysokie koszty, ograniczoną ładowność samolotów czy wpływ pogody na transport.
Wysokie koszty transportu
Transport powietrzny wiąże się z wysokimi kosztami. Są to przede wszystkim koszty wynajęcia samolotu, a także wydatki związane z dostarczeniem lub odbiorem towarów z lotniska. To z kolei wiąże się z dodatkowym wykorzystaniem transportu samochodowego. Zwiększa się więc liczba dodatkowych podmiotów, np. podwykonawców.
Ograniczona przestrzeń ładunkowa samolotów
Samoloty, tak jak inne środki transportowe, mogą przewozić ograniczoną ilość towarów. Jednak w przeciwieństwie do samochodów czy pociągów, tutaj ciężej jest zorganizować dodatkowy transport, a czasem jest to po prostu niemożliwe. Takie dodatkowe loty generują wysokie koszty. Przy przewożeniu towarów drogą lądową jest to o wiele łatwiejsze i wiąże się z mniejszymi kosztami.
Wpływ warunków pogodowych na transport
Wreszcie warto wspomnieć o warunkach atmosferycznych, które w przypadku transportu powietrznego mają ogromne znaczenie. W przypadku wystąpienia burz, śnieżyc, silnych wiatrów lub gwałtownych opadów, lot samolotem może zostać odwołany. Jeśli chodzi o transport drogą lądową, warunki pogodowe mogą powodować raczej tylko niewielkie opóźnienia.
Rola transportu lotniczego jest nie do przecenienia. Jego przeznaczeniem jest dowóz osób czy towarów do najodleglejszych miejsc na świecie. Ma on swoje plusy i minusy, jednak stanowi ogromne ułatwienie dla firm transportowych, które bardzo chętnie wykorzystują ten rodzaj przekazywania towarów. Ze względu na coraz większą dostępność środków transportu lotniczego, staje się on coraz bardziej popularny, a to z kolei sprawia, że tego typu usługi są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.