Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Żadnego produktu finansowego czy ubezpieczeniowego nie opłaca się kupować w ciemno. Wybór w tych branżach jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli tylko poświęci chwilę na poznanie oferty, z której zamierza skorzystać. Po przeczytaniu treści polisy i OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia), często okazuje się, że umowa jest w mniejszym lub większym stopniu niedopasowana do oczekiwań i potrzeb ubezpieczającego się. Taka ochrona, choćby wiązała się z płaceniem wysokich składek, nie będzie odpowiednia. Na co zatem zwracać uwagę, by mieć pewność, że wykupując ubezpieczenie domu, nie popełniliśmy błędu?
1. Dopasowany zakres ubezpieczenia
Chcesz ochronić swój dom? Zastanów się, na jakie wypadki najlepiej go ubezpieczyć. Sama polisa chroniąca mury to zwykle za mało. Jeśli Twój dom otaczają wysokie drzewa, sprawdź, czy ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie na poczet remontu dachu zniszczonego przez powalenie drzewa podczas wichury. Z kolei jeśli nie mieszkasz na terenie zalewowym, nie musisz ubezpieczać domu od powodzi. Odpowiednio dobrany zakres ochrony nie powinien zawierać elementów, za które dopłacanie w Twoim przypadku jest bezzasadne.
2. Ubezpieczenie ruchomości
Zastanów się nad doubezpieczeniem wyposażenia wnętrz, a także ruchomości, które będziesz przechowywać w budynku. Pamiętaj, że w przypadku pożaru utracony sprzęt elektroniczny czy w jednej chwili całkowicie zniszczone drogie meble to prawdziwy cios finansowy, który utrudni odtworzenie wnętrza.
3. Wysoka suma ubezpieczenia
To, ile pieniędzy wypłaci Ci ubezpieczyciel z polisy, zależy w głównej mierze od wysokości sumy ubezpieczenia, dlatego nie warto wybierać zbyt niskiej wartości. Niestety - wyższa suma ubezpieczenia wiąże się nieodłącznie z wyższą składką.
4. Wąski i przejrzysty katalog wyłączeń
Jeśli zakres ochrony oferowany przez ubezpieczyciela Ci odpowiada, przez złożeniem na umowie podpisu, koniecznie sprawdź listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczeniowej. To katalog zdarzeń, których wystąpienie uniemożliwi Ci uzyskanie odszkodowania. Warto zadbać, by lista ta była jak najkrótsza, a każda pozycja na niej wymieniona - doskonale przez Ciebie rozumiana. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie jesteś pewien jego znaczenia, poproś doradcę lub agenta ubezpieczeniowego o wyjaśnienie zapisów. Ważne jest przede wszystkim to, byś nie podpisywał umowy polisy bez świadomości jej wad.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.