ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie anglika – czy według przepisów można objąć taki pojazd jakąkolwiek polisą?

Ubezpieczenie anglika jest nie tylko dozwolone, ale i również obowiązkowe, gdyż zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi zostać objęty taką polisą. Jakie są zatem zobowiązania i o czym należy wiedzieć przy zakupie polisy dla samochodu typu anglik? 

  

Ubezpieczenie anglika – czy strona kierownicy ma wpływ na wysokość składki? 

Pojazdy sprowadzone z Wielkiej Brytanii traktowane są jako samochody, których kierunek jazdy jest zupełnie odwrotny w odniesieniu do standardów ruchu drogowego w Polsce. Ze względu na takie okoliczności szacuje się, że ryzyko powstania wypadku przez anglika jest znacznie większe, co tym samym oznacza wzrost składki za każdą polisę ubezpieczeniową.  

Indywidualna ocena ryzyka to główna podstawa stosowana przez wszystkich ubezpieczycieli. Wpływ na wysokość kwoty ubezpieczenia komunikacyjnego mają przede wszystkim takie czynniki, jak: 

  • marka i model pojazdu, 
  • rok produkcji pojazdu, 
  • rodzaj stosowanego paliwa, 
  • pojemność skokowa silnika, 
  • miejsce zamieszkania właściciela, 
  • wiek, doświadczenie oraz cała historia kierowcy. 

Określenie anglika mianem bardziej niebezpiecznego samochodu na polskich drogach wzięło się głównie z tego, że kierujący tego typu pojazdem jest w znacznym stopniu narażony na większe ograniczenie widoczności, gdyż siedzi na prawym siedzeniu. Mimo to przepisy nie zakazują pozostawienia kierownicy po prawej stronie deski rozdzielczej.  

Ceny ubezpieczenia samochodu z kierownicą po prawej stronie mogą być wyższe nawet dwukrotnie od polis OC dla typowo europejskich pojazdów. I choć ubezpieczenie anglika wiąże się z wyższymi kosztami, warto poszukać atrakcyjnych propozycji ubezpieczycieli i skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń Compero.pl. Dzięki takiej opcji można w łatwy i szybki sposób porównać produkty ubezpieczeniowe wielu towarzystw i znaleźć dogodną dla siebie ofertę. 

 

Wymogi dotyczące ubezpieczenia anglika w Polsce – jakie kryteria musi spełniać dany pojazd? 

Najważniejszym warunkiem dotyczącym sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii jest jego rejestracja, która musi być dokonana do 31 grudnia 2020 roku. Jeśli taki pojazd zostanie zarejestrowany po określonym czasie, wówczas nie będzie on podlegał możliwości przerejestrowaniu na polskie tablice, tym samym nie zostając dopuszczonym do ruchu na terytorium Polski.  

Polisa OC stanowi obowiązkową formę ochrony dla anglika, a każdy ubezpieczyciel zobowiązany jest do przedstawienia oferty nawet dla tego typu samochodu. Inaczej sprawa ma się w przypadku polisy AC – tylko nieliczne firmy ubezpieczeniowe oferują pełen pakiet, natomiast większość z nich stanowczo unika objęcia ochroną pojazdów z kierownicą po prawej stronie. Dzieje się tak ze względu na wyższy współczynnik powstania niechcianej szkody z winy kierowcy anglika, co oznacza znacznie większe straty finansowe towarzystwa. 

 

W jaki sposób przystosować anglika do jazdy na polskich drogach? 

Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii wiąże się z pewnymi obowiązkami dotyczącymi poszczególnych modyfikacji pojazdu. Operacja ma służyć nie tylko celom, dzięki którym samochód będzie mógł legalnie poruszać się po polskich drogach, ale i również jest to doskonały sposób na znalezienie tańszego ubezpieczenia OC.  

Główne elementy metamorfozy anglika to między innymi: 

  • zmiana szkła lub całkowita wymiana lusterka – większe pole widzenia z wyszczególnieniem lewej strony, 
  • wymiana lub odpowiednie przystosowanie prędkościomierza – prędkość powinna być wyrażana w km/h a nie dotychczasowych milach, 
  • montaż tylnego światła przeciwmgielnego z lewej strony pojazdu, 
  • adaptacja reflektorów na prawostronne – lepsza widoczność pola jazdy oraz całego otoczenia, ponadto zachowanie pewnych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

 

Ubezpieczenie anglika – czy można poruszać się pojazdem zarejestrowanym w innym kraju? 

W kwestii strony, po jakiej znajduje się kierownica, można przytoczyć zapis prawny, który mówi o legalnym poruszaniu się tego typu pojazdem po terytorium polski, nawet gdy ten zarejestrowany jest w innym kraju. Aby jednak taka ewentualność była całkowicie zgodna z prawem, należy pamiętać o ważnych dokumentach dotyczących pojazdu, takich jak brytyjski dowód rejestracyjny, ubezpieczenie oraz przegląd.  

Jeśli chodzi o OC anglika, musi ono zostać zakupione w kraju, w którym aktualnie zarejestrowany jest pojazd. Inaczej ma się sprawa z momentem chęci nabycia polskiej polisy OC – w takiej sytuacji dany samochód musi zostać przerejestrowany i uzyskać indywidualny numer rejestracyjny, spełniając tym samym wszystkie wymogi prawne. 

 

Czy zakup OC dla anglika wiąże się z obowiązkową rejestracją samochodu w Polsce? 

Polskie restrykcje stanowią obowiązek ubezpieczenia każdego sprowadzonego auta, co wiąże się również z przymusem jego przerejestrowania w określonym czasie. 

Dla całej procedury niezbędne elementy stanowią: 

  • brytyjski dowód rejestracyjny pojazdu, 
  • dowód własności samochodu, 
  • zestawienie wyników badań technicznych, 
  • potwierdzenie odnośnie wykupionej akcyzy na terenie kraju. 

Warto wspomnieć, że tłumaczenie przysięgłe dotyczy wszystkich zagranicznych dokumentów w języku obcym. 

 

W jaki sposób przerejestrować sprowadzony samochód? 

Podstawą całego postępowania jest nabycie odpowiedniego wniosku, który można znaleźć w urzędzie lub na konkretnej stronie internetowej. Petycję następnie należy wypełnić, wpisując poprawne dane w poszczególne miejsca. Z takim dokumentem należy następnie udać się do wybranego wydziału komunikacji, gdzie po uregulowaniu określonych opłat rozpoczyna się cała procedura rejestracji pojazdu, która z kolei nie powinna trwać dłużej niż 30 dni. 

Na czas wyrobienia właściwego dowodu rejestracyjnego wydawany jest tymczasowy, który uprawnia do legalnego poruszania się samochodem po polskich drogach. W tym czasie przymusowe jest również wyrobienie karty pojazdu, obejmującej wszystkie informacje dotyczące zarówno samochodu, jak i jego właściciela – mowa tu przede wszystkim o parametrach i właściwościach auta, a także o niezbędnych dla procedury danych osobowych. 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również