Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Leczenie prywatne może być drogie. Możemy jednakże sprawić, że za przepisane nam leki zapłacimy nieco mniej. Będzie to możliwe za sprawą właściwego ubezpieczenia zdrowotnego. Poza różnymi schorzeniami sezonowymi większość spośród nas posiada także inne kłopoty zdrowotne – problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, gastryczne, choroby tarczycy czy alergie. Część z nich musi być regularnie leczona, a co za tym idzie – koszty zakupu leków są naprawdę spore. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie lekowe.
W jaki sposób działa ubezpieczenie lekowe?
Osoba ubezpieczona, razem z wykupieniem polisy, otrzyma specjalistyczną kartę, którą będzie mogła płacić za przepisane jej leki bezgotówkowo. Może także płacić za farmaceutyki gotówką, zabrać rachunek i uzyskać na jego podstawie zwrot od ubezpieczyciela.
Należy jedna ochłodzić zapał tych osób, które uważają, że ubezpieczenie lekowe jest oszczędnym rozwiązaniem dla przewlekle chorych, czyli korzystających ze stałej farmakoterapii.
Zapoznając się z dokładnymi warunkami ubezpieczenia, możemy się dowiedzieć, iż każda z polis ma własne ograniczenia, co oznacza, że ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze wydane na poczet leków, niemniej wyłącznie do określonej kwoty.
Ubezpieczenie lekowe – karencja i wyłączenie
Powinniśmy mieć także na uwadze fakt, że każdy spośród ubezpieczycieli stosuje zapis na temat wyłączenia odpowiedzialności. Dotyczy to także ubezpieczeń lękowych. Wyłączenie odpowiedzialności oznacza brak wypłacenia należnego świadczenia z powodu zaistniałych konkretnych okoliczności.
Ogólne wyłączenia
W tym przypadku większość ubezpieczycieli stosuje ogólne wyłączenia takie, jak:
- wada psychiczna albo fizyczna, która została ujawniona przed 1 rokiem życia i spowodowana jest uszkodzeniem okołoporodowym, wcześniactwem czy chorobami genetycznymi,
- stan wojenny, stan wyjątkowy, wojna,
- diagnozowanie i leczenie niepłodności,
- spożycie przez osobę ubezpieczoną środków uzależniających, odurzających czy też alkoholu,
- zły stan zdrowia, którego symptomy pojawiły się albo były leczone jeszcze przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem i nie zostały mu zgłoszone, albo były zgłoszone niezgodnie ze stanem faktycznym.
Brak odpowiedzialności za koszty zakupu leków
Warto zatem bardzo dokładnie zapoznać się z zapisami na temat wyłączenia odpowiedzialności, żeby na przyszłość móc uniknąć ewentualnej niemiłej niespodzianki. Dokładne wyłączenia mające bezpośredni związek z lekami, tyczą się braku odpowiedzialności ubezpieczyciela za koszty zakupu leków, które nie zostały wymiotne w katalogu leków, w tym:
- hormonów płciowych,
- leków stosowanych w przypadku leczenia upośledzeń i uzależnień,
- leków zażywanych w przypadku leczenia chorób o podłożu psychicznym - zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, schizofrenia czy depresja,
- testów diagnostycznych,
- strzykawek,
- materiałów opatrunkowych,
- odżywek, witamin, jak i preparatów stosowanych w zastępstwie mleka,
- substancji odczuwających i testów alergicznych.
To, o czym powinno się także pamiętać, to tak zwana karencja, czyli wyłączenie na pewien czas odpowiedzialności. W wybranych polisach lekowych zwrot przyznany za leki będzie możliwy wówczas, kiedy były one przepisane minimum cztery miesiące od chwili zawarcia umowy.
Karta PZU – ubezpieczenie lekowe
Będąc posiadaczem karty PZU, ubezpieczenie lekowe zapewnia 80 proc. dofinansowania do różnych leków na receptę, np. antybiotyków oraz leków sezonowych. Ubezpieczenie lekowe w PZU jest dla osób, które posiadają ubezpieczenie na życie w tym towarzystwie.
Ubezpieczenie lekowe PZU – apteki
PZU współpracuje z około 8000 aptek w całej Polsce. Aby skorzystać z usługi ubezpieczenia lekowego w danej aptece, wystarczy okazać receptę i Kartę Lekową PZU, a dofinansowanie zostanie naliczone zaraz po zakupie leków.
PZU ubezpieczenie lekowe – jakie leki obejmuje?
W liście leków, które obejmuje ubezpieczenie lekowe PZU znajdują się m.in.
- leki na przewód pokarmowy i metabolizm,
- leki dermatologiczne,
- leki na układ moczowy oraz leki hormonalne,
- leki przeciwzakaźne,
- leki działające na układ oddechowy,
- leki przeciwpasożytnicze,
- leki okulistyczne.
W liście leków PZU można znaleźć dokładne nazwy leków z każdej kategorii. Dodatkowo, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji można skontaktować się z infolinią PZU.
Ubezpieczenie lekowe – wypłata świadczenia
Ubezpieczenie lekowe zapewni nam zwrot kosztów, które ponieśliśmy na poczet zakupionych leków w dowolnie wybranej placówce medycznej na terenie Polski. Niektórzy ubezpieczyciele, w ramach polisy zdrowotnej, zapewniają także swoim klientom możliwość skorzystania z usług wybranej przez pacjenta medycznej przychodni w kraju.
Placówki, z którymi ubezpieczyciel nie ma umowy
A co z gabinetami i przychodniami, z którymi ubezpieczyciele nie mają zawartej odpowiedniej umowy?
- za daną usługę, trzeba będzie zapłacić w sposób bezpośredni w placówce albo u lekarza, prosząc przy tym o wystawienie faktury czy też rachunku na własne dane osobowe,
- fakturę/rachunek razem z wypełnionym wnioskiem o wypalenie świadczenia trzeba przesłać do ubezpieczyciela z odpowiednim dopiskiem,
- ubezpieczyciel zwykle w przeciągu miesiąca od chwili otrzymania wyżej wymienionych dokumentów, wypłaci nam kwotę świadczenia na numer bankowego rachunku, który został przez nas podany podczas wypełniania wniosku.
Przyznane pieniężne świadczenia (zwrot kosztów przepisanych na konto bankowe osoby ubezpieczonej) ograniczone są przez GGO (Górną Granicę Odpowiedzialności) i wypłacane będą dla wybranej medycznej usługi, która została objęta zakresem danego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.