Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chcesz kupić polisę mieszkaniową, ale zastanawiasz się, na jaki zakres ochrony możesz liczyć? To słuszne pytanie. Polisy oferowane przez ubezpieczycieli łączy wiele punktów wspólnych, jednak to możliwość skorzystania z rozszerzeń może przesądzić o atrakcyjności danej propozycji.
Ubezpieczenie mieszkania a elementy stałe
Każda polisa mieszkaniowa przewiduje, że pod ochroną znajdą się ściany, stropy i podłogi oraz elementy stałe. Firmy ubezpieczeniowe określają w ten sposób przedmioty stanowiące własność ubezpieczonego, które są zamontowane lub wbudowane na stałe – ich zdemontowanie nie jest możliwe bez ich uszkodzenia lub bez używania odpowiednich narzędzi. To m.in. okładziny ścienne, urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne, stolarka drzwiowa i okienna oraz stałe wyposażenie łazienek.
Od jakich zagrożeń mogą zostać ubezpieczone mury, elementy stałe czy piwnica? Katalog zdarzeń nie jest stały – jego zawartość zależy od firmy ubezpieczeniowej. Z reguły z ubezpieczenia mieszkania mogą zostać zlikwidowane szkody spowodowane przez pożar, grad, upadek drzewa, powódź czy zalanie wodą z opadów.
Umowa zaproponowana przez firmę ubezpieczeniową może przewidywać wkład własny – to kwota, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie. Standardowo udział własny wynosi od 300 do 500 zł, ale za dodatkową opłatą można go znieść. |
Czy można ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?
Polisa mieszkaniowa może chronić nie tylko mury i elementy stałe – ubezpieczyciele obejmują ochroną ubezpieczeniową również wyposażenie lokali mieszkalnych, czyli mienie ruchome. W zależności od swoich potrzeb możesz ubezpieczyć: meble, sprzęt RTV/AGD, sprzęt komputerowy, biżuterię czy odzież. Niektóre firmy ubezpieczeniowe (jak np. PZU) proponują klientom objęcie ochroną również mebli ogrodowych, rowerów, a nawet roślin doniczkowych.
Mienie ruchome chronione jest od wielu zagrożeń. Należą do nich m.in.: pożar, zalanie, przepięcie i wybuch. Odszkodowanie możesz też otrzymać po kradzieży z włamaniem – wystarczy, że umowie znajdzie się odpowiednia klauzula.
Wielu ubezpieczycieli w ramach ubezpieczenia wyposażenia mieszkania oferuje pomoc specjalisty. Usługa polega na tym, że po awarii lodówki czy sprzętu RTV wystarczy telefon na infolinię ubezpieczyciela, aby wezwać fachowca. |
Jakie produkty kupisz wraz z ubezpieczeniem mieszkania?
Co jeszcze obejmuje ubezpieczenie mieszkania? Firmy ubezpieczeniowe wykazują się dużą elastycznością, dzięki czemu podstawową ochronę możesz rozszerzyć o dodatkowe opcje. W ofercie każdego ubezpieczyciela znajduje się co najmniej kilka rozszerzeń.
Dla przykładu możesz zdecydować się na:
1. OC w życiu prywatnym
Przez nieuwagę możesz wyrządzić szkodę (lub osoba ci najbliższa) np. sąsiadowi. Jeżeli będziesz posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to nie będziesz musiał za szkody płacić z własnej kieszeni – zrobi to ubezpieczyciel.
Przykład: Twoje dziecko bawiąc się przed blokiem piłką, uszkodziło lusterko w samochodzie sąsiada. Szkoda została naprawiona w warsztacie samochodowym, a koszt wykonania usługi poniósł ubezpieczyciel.
2. Ubezpieczenie OC najemcy
Kupiłeś mieszkanie, aby zarabiać na jego wynajmie? Przyda ci się ubezpieczenie OC najemcy. Taką propozycję w ofercie ma m.in. Uniqa. Ubezpieczyciel proponuje sumę gwarancyjną w wysokości 50 000 zł.
Przykład: Najemca tuż przed wyprowadzką z twojego mieszkania zdewastował łazienkę. Dzięki ubezpieczeniu OC najemcy, od firmy ubezpieczeniowej otrzymasz środki w kwocie, która pozwoli ci na remont pomieszczenia.
3. Ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia
Płyta indukcyjna, szyba w drzwiczkach do kominka, szyby okienne czy lustra – ochroną ubezpieczeniową można objąć również szklane elementy wyposażenia mieszkania. W razie ich stłuczenia otrzymasz odszkodowanie.
Przykład: Twój pies ogonem strącił cenną wazę. Ponieważ kupiona przez ciebie polisa mieszkaniowa przewiduje ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia, ubezpieczyciel wypłacił ci odszkodowanie.
4. Ubezpieczenie ochrony prawnej
Pomoc doświadczonego prawnika bywa nieoceniona w wielu sytuacjach. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie w postaci możliwości skorzystania z ochrony prawnej. W razie sprawy spadkowej czy problemów ze zwrotem towaru będziesz mógł zasięgnąć opinii specjalisty.
Przykład: Podpisałeś z firmą remontową umowę na remont mieszkania. Niestety, okazało się, że efekty niektórych prac budzą zastrzeżenia. Dzięki konsultacji z prawnikiem wiesz, jakie kroki możesz podjąć, aby zmobilizować fachowców do usunięcia usterek.
5. Ubezpieczenie pomoc medyczna
Spotkała cię nagła choroba? Możesz zapewnić sobie opiekę specjalistów. W ramach rozszerzenia do ubezpieczenia mieszkania możesz liczyć m.in. na pomoc lekarzy różnych specjalizacji, dostawę leków czy transport pomiędzy placówkami medycznymi.
Przykład: Podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu złamałeś nogę. Dzięki posiadanemu ubezpieczeniu masz dostęp do ortopedy. Ubezpieczyciel pokryje też koszty badań diagnostycznych i opłaci twoją rehabilitację.
Ubezpieczenie mieszkania w formule all risk – na czym to polega?
Liczba rozszerzeń, z których możesz skorzystać, może nie ułatwiać ci wyboru. Alternatywą dla poszukiwania interesujących rozszerzeń jest skorzystanie z ubezpieczenia mieszkania w formule all risk. Na czym to polega?
Pakiet all risk oznacza, że ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał jedynie za te zdarzenia, które zostały wyłączone z ochrony – szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). To dogodne rozwiązanie, dzieki któremu nie będziesz musiał po każdym zdarzeniu sprawdzać, czy kupiłeś odpowiednie rozszerzenie.
Jeżeli już wiesz, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania, pozostaje tylko kupić polisę mieszkaniową. Czy wiesz, że możesz to zrobić przez internet? Skorzystaj z naszego kalkulatora – wybierz zakres ochrony i poznaj propozycje ubezpieczycieli. |
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.