Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Przebywając poza granicami kraju jesteśmy tak samo narażeni na wypadki, jak na co dzień. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dostęp do służby zdrowia może być wówczas nie tylko utrudniony, ale przede wszystkim bardziej kosztowny niż w Polsce. W celu zabezpieczenia przed finansowymi skutkami przykrych zdarzeń towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).
Czym jest nieszczęśliwy wypadek?
Nieszczęśliwy wypadek w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) określany jest jako nagłe zdarzenie spowodowane przez przyczynę zewnętrzną, którego skutkiem jest uszkodzenie ciała, zapaść na zdrowiu lub śmierć osoby ubezpieczonej. Mówiąc prościej, ma on miejsce wówczas, gdy nie istnieje możliwość powrotu do stanu zdrowia sprzed wypadku.
Dla kogo NNW?
Po polisy NNW sięgają:
osoby indywidualne,
pracodawcy,
biura podróży, hotele, organizatorzy konferencji etc.
Polisy NNW bywają częstym dodatkiem do ubezpieczeń turystycznych, by zapewnić podróżnemu jak najszerszą ochronę, gdy będzie przebywał poza granicami rodzimego kraju.
Zaletą tego rodzaju ubezpieczenia jest to, że za granicą jednakowo chroni osoby przebywające na urlopie, służbowo, aktywnie uprawiających sport czy wyjeżdżających do sezonowej pracy zarobkowej.
Na ile NNW chroni za granicą?
Polisa NNW jest o tyle korzystnym rozwiązaniem, że obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale również za granicą. Czy oznacza to, że posiadając NNW, można w spokoju ducha wyjeżdżać na egzotyczne wczasy czy odbywać międzynarodowe podróże służbowe bez obaw o to, że leczenie za granicą złamanej na nartach nogi doprowadzi nas na skraj bankructwa? Niekoniecznie.
Nie warto podpisywać umowy polisy w ciemno ponieważ zwłaszcza w przypadku świadczeń, jakie gwarantuje NNW za granicą, warunki proponowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe będą się różnić.
Świadczenia wypłacane z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, które nastąpiły poza granicami Polski, obejmują między innymi:
w wariancie podstawowym:
stały uszczerbek na zdrowiu,
śmierć,
zakup oraz naprawę protez (w Polsce),
przeszkolenie zawodowe inwalidów (w Polsce),
złamania (tylko niektóre polisy NNW),
w wariancie rozszerzonym:
całkowitą niezdolność do pracy,
opieka medyczna (w Polsce),
operację plastyczną (w Polsce),
ryzyko zawału serca, udaru mózgu,
choroby tropikalne,
działania wojenne lub stan wyjątkowy,
uprawianie sportu zawodowo.
Co z kosztami leczenia?
Raczej nie znajdziemy oferty NNW, która zapewni ubezpieczonemu pokrycie kosztów leczenia i pobytu w szpitalu za granicą, co jest zwykle gwarantowane (choć przeważnie dopiero w pakietach rozszerzonych) na terytorium RP. Podobnie ze świadczeniem szpitalnym, opieką medyczną i rehabilitacją (te dwie ostatnie usługi mogą być refundowane przez ubezpieczyciela, ale tylko gdy będą wykonywane w Polsce).
Rolą NNW za granicą ma być przede wszystkim zapewnienie odszkodowań po powrocie poszkodowanego do kraju. O refundację kosztów leczenia powinniśmy zadbać, wykupując odrębną polisę. Oprócz NNW warto wykupić:
KL (ubezpieczenie kosztów leczenia),
Kartę EKUZ,
ubezpieczenie turystyczne,
ubezpieczeniem bagażu.
Dopiero posiadając komplet polis, zyskamy za granicą pełną ochronę. By mieć pewność, że wykupujesz polisę, z którą żaden wyjazd na zagraniczne wczasy nie będzie powodem do obaw o koszty nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą spotkać każdego, zadzwoń do doradców compero.pl. Otrzymasz profesjonalną pomoc zupełnie za darmo!
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.