Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że agent ubezpieczeniowy i broker to takie same zawody, a jednak nic bardziej mylnego. Co prawda, praca ich obydwu jest regulowana Ustawą o działalności ubezpieczeniowej, jednak są między nimi różnice istotne z punktu widzenia klienta.
Agent ubezpieczeniowy
Najważniejszą informacja dla klienta jest to, że agent ubezpieczeniowy działa w imieniu i na rzecz firmy ubezpieczeniowej, z którą współpracuje na podstawie umowy agencyjnej. Można się domyślać, co to oznacza. Gdy przyjdziemy po OC, będzie się starał zaprezentować ofertę towarzystwa, jakie reprezentuje, z jak najlepszej strony i zapewni nas, że to najkorzystniejsza dla nas polisa. Oczywiście, nie oznacza to, że tak rzeczywiście nie jest. Gdy cenimy sobie renomę danej firmy ubezpieczeniowej, nie ma przeszkód, żeby odwiedzić agenta.
Niestety, kompetencje agenta są ograniczone. Znajdziemy u niego tylko standardowe polisy, możemy również zapłacić składkę, ale nie ma co liczyć na pomoc przy sumach ubezpieczenia wyższych lub przy niestandardowych ofertach. Jego rola, w zasadzie kończy się w chwili zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
Kto może zostać agentem? Właściwie każdy, kto zda egzamin zorganizowany przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności agencyjnej. Takie zezwolenie wydaje Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeniowego.
Broker
Zasadniczą i najważniejsza różnicą dla nas jest to, że broker ubezpieczeniowy, w przeciwieństwie do agenta, działa w naszym imieniu, a nie towarzystwa ubezpieczeniowego i może być naszym przedstawicielem lub pełnomocnikiem. W takiej sytuacji nie może on być pracownikiem żadnej firmy ubezpieczeniowej.
Gdy przyjdziemy do niego po polisę OC, przedstawi nam oferty różnych ubezpieczycieli, a do tego doradzi, która z nich może być dla nas najkorzystniejsza. Broker z założenia jest bezstronny, dzięki temu mamy większą pewność, że kieruje się naszym interesem, a nie korzyścią towarzystwa ubezpieczeniowego.
Warto również wiedzieć, że broker ma szersze pole działania. Poza standardowymi ofertami, ma również możliwość negocjowania indywidualnych warunków umów, ale nie może wypisać dla nas polisy, bo nie jest przedstawicielem ubezpieczyciela.
Broker może administrować ubezpieczeniem oraz uczestniczyć w likwidacji szkód. Zanim jednak będzie mógł wykonywać swoją pracę, musi zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.