Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kiedy można stracić prawo jazdy?
Nie każdy wypadek czy kolizja drogowa będzie skutkowała zatrzymaniem i odebraniem sprawcy prawa jazdy. Dokument ten może jednak zostać odebrany, jeśli kierowca przekroczy limit punktów karnych. Zatrzymanie pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych może wynikać z popełnienia przestępstwa lub wykroczenia za „kółkiem”. Policja odbiera prawo jazdy również wtedy, kiedy kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających lub spowodował poważny wypadek w ruchu drogowym.
Prawo jazdy zostanie zabrane kierowcy po przekroczeniu przez niego limitu 24 punktów karnych, jeśli jego staż za kierownicą jest dłuższy niż rok. Natomiast, jeśli kierujący pojazdem swoje prawo jazdy ma krócej niż rok, to jego prawo jazdy zostanie zatrzymane po przekroczeniu limitu 20 punktów. W pierwszym przypadku kierowca otrzyma od starosty informacje, w jakim terminie może zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców. W przypadku młodych kierowców, zezwolenie na prowadzenie pojazdów zostaje cofnięte, a ponowne otrzymanie prawa jazdy będzie wymagało zapisania się na kurs nauki jazdy i zdania egzaminów - teoretycznego i praktycznego.
Konsekwencje jazdy bez uprawnień
Jeśli, pomimo odebrania prawo jazdy, kierowca nadal prowadzi pojazd mechaniczny, naraża się na przykre konsekwencje. Może, w pierwszej kolejności, zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Policja może również skierować sprawę do sądu, a kierowca jeżdżący bez prawa jazdy może trafić nawet do więzienia, jeśli miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Czy wiesz że....?
Jeśli kierowca wyrządzi szkodę bez ważnego prawa jazdy, będzie musiał z własnej kieszeni pokryć koszty wypłaconego odszkodowania poszkodowanym. Ubezpieczyciel, u którego miał wykupioną polisę OC, wypłaci odszkodowania i zwróci się do swojego klienta z regresem ubezpieczeniowym, o zwrot całej kwoty.
Ubezpieczenie OC po odebraniu prawa jazdy
Składka na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest obliczana w oparciu o przysługujące klientowi zniżki lub narzucone na niego zwyżki, m.in. za wiek czy za szkody wyrządzone podczas jazdy samochodem. Jeśli szkód było wiele, a można tak wnosić po odebraniu kierowcy prawa jazdy, to spowodują one wzrost składki ubezpieczeniowej. Na przykład, jeśli kierowca posiadał przez 5 lat prawo jazdy i spowodował w ostatnim roku co najmniej 3 szkody, w wyniku których odebrano mu prawo jazdy, będzie płacił 100-procentową składkę podstawową przy ubezpieczaniu w ramach OC swojego pojazdu. Jeśli nie posiadał zniżek i płacił składkę podstawową, a zostało mu odebrane prawo jazdy - zapłaci następnym razem za polisę OC stawkę w wysokości 260 proc. składki podstawowej.
W okresie braku prawa jazdy właściciel pojazdu może go ubezpieczyć w ramach OC, ale zgodnie z prawem, sam nie może kierować takim samochodem.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.