ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie w ciąży – czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, co z karencją?

Ubezpieczenie jest istotną kwestią dla każdego człowieka, gdyż zapewnienie ochrony sobie i swoim bliskim daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Przyszłe mamy szczególnie dbają o swój komfort psychiczny i nade wszystko stawiają dobro swojej przychodzącej na świat pociechy. Często potrzebują również dodatkowej opieki medycznej. Ubezpieczenie w ciąży jest zatem bardzo istotne, gdyż nie tylko obejmuje najlepszą opiekę medyczną, dzięki niemu można również otrzymać dodatkową gotówkę za urodzenie dziecka. Niewątpliwym plusem takiego ubezpieczenia jest również to, że ciężarna szybciej dostanie się na wszelkiego rodzaju badania, a podczas porodu będzie mogła jej towarzyszyć bliska osoba. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele propozycji dla kobiet w ciąży i czasem ciężko jest wybrać tą jedną, jak najlepszą ochronę.

 

Ubezpieczenie w ciąży – o czym pamiętać?

Jak podkreśla [1]Ministerstwo Zdrowia, kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy są objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, które są finansowane ze środków publicznych. Czyli każda kobieta w ciąży może iść do lekarza, nie martwiąc się o to, że będzie musiała zapłacić za wizytę. Jednak kobiety mogą zdecydować się także na prowadzenie ciąży w prywatnych gabinetach, wtedy idealnym rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie w ciąży – płacimy składkę, a nie za każdorazową wizytę u lekarza.

 

Co zazwyczaj obejmuje dodatkowe ubezpieczenie w ciąży?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, tak i w polisie na czas ciąży, zakres ochrony zależny jest w dużej mierze od wysokości składki oraz sumy ubezpieczenia. Dodatkowe ubezpieczenie w ciąży obejmuje przede wszystkim:

  • regularne wizyty i spotkania z lekarzem prowadzącym ciążę;
  • różnego rodzaju badania diagnostyczne (np. USG i echo serca płodu);
  • badania laboratoryjne;
  • opłatę za wynajem jednoosobowej sali czy za pobyt w szpitalu po porodzie w pokoju o podwyższonym standardzie;
  • możliwość skorzystania z bezpłatnego znieczulenia;
  • możliwość towarzyszenia kobiecie podczas porodu;
  • jednorazową wypłatę określonej sumy za urodzenie dziecka (żywego lub martwego);
  • opiekę położnej;
  • opiekę nad dzieckiem w pierwszym miesiącu jego życia;
  • pokrycie wszelkich kosztów porodu domowego.

Świadczenia te mogą różnić się w zależności od oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ważną informacją jest również to, że u niektórych ubezpieczycieli zasadą jest, że proponowane świadczenia dostępne są jedynie w wybranych placówkach medycznych, ściśle powiązanych z danym towarzystwem, ewentualnie w placówkach współpracujących. Należy na to zwrócić uwagę, gdyż może okazać się, że liczba takich placówek w okolicy jest mocno ograniczona, a co za tym idzie dostęp do nich może być nieosiągalny.

 

Dodatkowe ubezpieczenie w ciąży a okres karencji

Niewiele kobiet myśli o wykupieniu ubezpieczenia na wypadek ciąży, zanim w nią zajdzie. Jest to spory błąd, gdyż większość ubezpieczycieli stosuje tzw. okres karencji, czyli czas bezpośrednio po podpisaniu umowy, w którym kobiecie nie przysługują żadne świadczenia. Karencja zazwyczaj trwa od dwóch do 12 miesięcy. Przykładowo, gdy wykupimy dodatkowe ubezpieczenie ciąży w PZU, świadczenia związane z prowadzeniem ciąży dostępne są dopiero po 12 miesiącach od zawarcia umowy.

Istnieją jednak nieliczne oferty ubezpieczycieli, którzy zapewniają ochronę od pierwszego dnia jej trwania. Taką opcję dają zazwyczaj ubezpieczenia grupowe, które zawierane są w miejscu pracy i zwykle obejmują każdego pracownika. W tym przypadku warunki świadczenia, w tym również okres karencji, są negocjowane między ubezpieczycielem a pracodawcą. Jeśli kobieta w ciąży nie pracuje, ma możliwość skorzystania z ubezpieczenia męża, gdyż większość polis grupowych obejmuje także członków rodziny. Gdy okaże się, że kobieta jest już w ciąży, a chciałaby skorzystać z dodatkowej polisy, musi poszukać ubezpieczenia na życie bez karencji na ciążę, które niestety może okazać się znacznie gorsze. Jedynym rozwiązaniem dla pań, które planują posiadanie dzieci, jest wcześniejsze podpisanie odpowiedniej i najlepszej dla nich umowy.

 

Nie tylko dodatkowe ubezpieczenie w ciąży

Istnieje jednak alternatywa dla pań będących już w ciąży, które nie były wcześniej ubezpieczone. Jest nią wykupienie pakietu medycznego. Tego typu pakiety oferowane są zarówno przez zakłady ubezpieczeniowe, jak i prywatne placówki medyczne. Zakres usług w obu przypadkach jest bardzo podobny, jednak jeśli chodzi o cenę, to propozycje ubezpieczycieli są zdecydowanie mniej kosztowne.

 

Podróżowanie w ciąży a ubezpieczenie

Ubezpieczenie podróżne w ciąży jest dla większości przyszłych mam priorytetem. Każda kobieta z dzieckiem pod sercem chce czuć się bezpiecznie i zadbać, by jej maleństwu nie stała się krzywda. Na terenie Unii Europejskiej i EFTA można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która refunduje część kosztów leczenia. W przypadku pozostałych krajów świata trzeba liczyć się z pokryciem kosztów leczenia z własnej kieszeni. By tego uniknąć, można wykupić dodatkowe ubezpieczenie w podróżne dla ciężarnych. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają kobiety w ciąży do grupy klientów podwyższonego ryzyka, a to może wiązać się z ograniczonym zakresem ochrony oraz z wyższą składką. Warto jednak pamiętać, że nawet rozbudowane ubezpieczenie podróżne dla ciężarnej nie zabezpieczy przed każdym możliwym zdarzeniem związanym z ciążą.

Polisa turystyczna obejmuje zazwyczaj pokrycie kosztów leczenia, zarówno w państwowych placówkach, jak i u prywatnych specjalistów. Może również zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), kosztów rezygnacji z podróży, kradzieży, a także całodobowy dostęp do usługi Assistance. To wszystko niestety swoje kosztuje, jednak na pewno znacznie więcej zapłaci się w przypadku konieczności skorzystania z opieki medycznej za granicą. Mimo wszystko, warto skorzystać z takiego ubezpieczenia w ciąży, jeśli chce się podróżować bez stresu.

To, czy warto zdecydować się na ubezpieczenie w ciąży zależy od indywidualnego podejścia każdej kobiety. Niektórym paniom wystarcza podstawowa opieka medyczna oferowana przez NFZ, inne chcą mieć najwyższy możliwy poziom świadczeń i wszelkie możliwe udogodnienia podczas porodu. Jednak, by być spokojną i pewną wypłaty wszelkich świadczeń, ubezpieczenia na życie w ciąży trzeba poszukać na długo przed poczęciem dziecka.

 

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/dzieci-a-takze-kobiety-w-okresie-ciazy-porodu-i-pologu-maja-prawo-do-swiadczen-opieki-zdrowotnej-finansowanych-ze-srodkow-publicznych

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również